Nebezpečí chloroformu
Publikováno: Neděle, 25.11. 2007 - 16:15:59
Téma: prof Patočka


Nebezpečí chloroformu

Jiří Patočka

Chloroform, trichlormethan (CHCl3), je bezbarvá těkavá, ale nehořlavá kapalina charakteristického nasládlého zápachu. Jeho páry jsou značně těžší než vzduch (4,12krát). Chloroform objevil americký lékárník Samuel Guthrie v roce 1831, když smíchal whisky s chlorovým vápnem (chlornanem vápenatým). Nezávisle na Guthriem připravili chloroform o několik měsíců později francouzský chemik Eugene Soubeiran a v Německu Justus von Liebeig. Ještě dlouho byl chloroform nazýván "Guthrie's sweet whiskey". V roce 1847 pozoroval francouzský fyziolog Marie-Jean-Pierre Flourens  narkotické účinky chloroformu.

Počátky anestezie: https://www.researchgate.net/publication/322569701_Ether_a_chloroform_pocatky_anestezie_Ether_and_chloroform_begin_of_anesthesia



Molekula chloroformu je silně polární, takže chloroform je dobrým rozpouštědlem tuků a jiných lipofilních látek. Kromě toho polarita vazeb C—Cl způsobuje, že vodíkový atom molekuly chloroformu je značně reaktivní. Vzhledem k tomu se tento vodík snadno atakuje oxidačními činidly, a to i pouhým vzdušným kyslíkem, zejména za současného působení světla, přičemž vzniká jedovatý fosgen. Chloroform nachází významné místo v organické syntéze. Deuterovaný chloroform, tedy chloroform v němž je atom vodíku nahrazen atomem deuteria, je standardním rozpouštědlem látek v IR a NMR spektroskopii.
Inhalování par chloroformu tlumí CNS a již po krátké době způsobuje závratě, ospalost a bolesti hlavy. Chronická expozice způsobuje poškození jater, kde se chloroform metabolizuje na fosgen, a také ledvin. Dráždí též sliznice a oční spojivky. Přibližně u 10 % populace se na chloroform objevuje alergická reakce, projevující se vysokou horečkou. Při přímém kontaktu s pokožkou může vyvolat vyrážku, případně vředy. Studie na zvířatech ukázaly, že u březích zvířat (potkan a myš) dýchajících vzduch s 30 až 300 ppm chloroformu způsobuje oitraty a u potomstva je pozorován zvýšený výskyt vrozených vad. U myších samců dýchajících vzduch s 400 ppm chloroformu po dobu několika dní byl zjištěn výskyt abnormálních spermií. Účinek chloroformu na lidskou reprodukci není znám. Vzhledem k vysoké toxicitě pro vodní organismy je chloroform nebezpečnou látkou z hlediska znečištění vodních toků odpadními vodami z podniků, které chloroform používají.
U potkanů byla experimentálně stanovena hodnota LD50 při podání v potravě 695 mg/kg a 894 mg/kg při intraperitoneální aplikací. Nejnižší smrtelná dávka u člověka při p.o.aplikaci byla 2514 mg/kg. Přestože akutní toxicita chloroformu není příliš vysoká, byl Agenturou pro toxické látky a nemoci (Agency for Toxic Substances and Disease Registry, ATSDR), zařazen mezi 20 nejnebezpečnějších chemikálií (http://www.lalc.k12.ca.us/target/units/recycle/toxic_20.html). Chloroform se v malých množstvích vyskytuje trvale v životním prostředí, zejména v pitné vodě upravované chlorací a jeho chronické působení na organismus člověka je považováno za rizikový faktor vzniku karcinomu ledvin a jater.
Chloroformem napuštěný kapesník je tradičním nástrojem určeným k omámení oběti v mnoha detektivních románech a filmech. V praktickém životě je tento způsob omámení oběti téměř nepoužitelný, protože dávka chloroformu potřebná k uspání je relativně vysoká a doba potřebná k tomu, aby oběť upadla do bezvědomí, relativně dlouhá. Mnohem častěji se stává, že s chloroformem experimentují lidé při neobvyklých autoerotických praktikách, které často končí tragedií. Inhalace chloroformu může vést ke vzniku srdečních arytmií doprovázených prudkým poklesem krevního tlaku, což samo o sobě může být fatální.
Literatura
Cresteil T, Beaune P, Leroux JP, Lange M, Mansuy D. Biotransformation of chloroform by rat and human liver microsomes; in vitro effect on some enzyme activities and mechanism of irreversible binding to macromolecules. Chem Biol Interact. 1979; 24(2): 153-165.
Gaillard Y, Masson-Seyer MF, Giroud M, Roussot JF, Prevosto JM. A case of drug-facilitated sexual assault leading to death by chloroform poisoning. Int J Legal Med. 2006; 120(4): 241-245.
Hard GC, Boorman GA, Wolf DC. Re-evaluation of the 2-year chloroform drinking water carcinogenicity bioassay in Osborne-Mendel rats supports chronic renal tubule injury as the mode of action underlying the renal tumor response. Toxicol Sci. 2000; 53(2): 237-244.
Hutchens KS, Küng M. "Experimentation" with chloroform. Am J Med. 1985; 78(4): 715-718.
Musshoff F, Padosch SA, Kroener LA, Madea B. Accidental autoerotic death by volatile substance abuse or nonsexually motivated accidents? Am J Forensic Med Pathol. 2006; 27(2): 188-192.
Nagano K, Kano H, Arito H, Yamamoto S, Matsushima T. Enhancement of renal carcinogenicity by combined inhalation and oral exposures to chloroform in male rats. J Toxicol Environ Health A. 2006; 69(20): 1827-1842.
Nashelsky MB, Dix JD, Adelstein EH. Homicide facilitated by inhalation of chloroform. J Forensic Sci. 1995; 40(1): 134-138.
Singer PP, Jones GR. An unusual autoerotic fatality associated with chloroform inhalation. J Anal Toxicol. 2006; 30(3): 216-218.
Vinceti M, Fantuzzi G, Monici L, Cassinadri M, Predieri G, Aggazzotti G. A retrospective cohort study of trihalomethane exposure through drinking water and cancer mortality in northern Italy. Sci Total Environ. 2004; 330(1-3): 47-53.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=142