Fusidová kyselina
Publikováno: Středa, 10.08. 2022 - 20:39:08
Téma: prof Patočka


Fusidová kyselina

 Jiří Patočka

     Kyselina fusidová je antibiotikum z rodiny tetracyklických triterpenoidních antibiotik. Vykazuje silnou antibakteriální aktivitu proti četným grampozitivním mikrobům. Kyselina fusidová je antibiotikum produkované kmeny Fusidium coccineum nebo Isaria kogana, má steroidní strukturu a je podobná cefalosporinu.



     Kyselina fusidová se uplatňuje v léčbě primárních bakteriálních infekcí kůže, jako jsou impetigo, superficiální folikulitida, furunkulosa či erythrasma. Léčivé přípravky s tímto antibiotikem jsou indikovány také v případě infikovaných kožních poranění nebo sekundárně infikovaných dermatóz, například při atopické a kontaktní dermatitidě nebo prurigu. Léčivé přípravky s kyselinou fusidovou k topickému užití jsou dostupné ve formě krému a masti (Long, 2008). Obě formy vykazují v porovnání s dalšími topickými antibiotiky podobnou účinnost a srovnatelnou či lepší snášenlivost. Kyselina fusidová je v případě léčby některých typů impetiga účinnější než perorální antibiotika.
     Hlavním omezením použití kyseliny fusidové jako antibiotika je jeho malá rozpustnost ve vodě. V poslední době připravené hydrogely kyseliny fusidové s lipidy, např. bambuckým máslem, umožňují připravit prakticky aplikovatelné formy antibiotika s dostatečnou stabilitou a vysokou účinností (Elsewedy et al., 2022).
     Topická antibiotika tvoří nedílnou součást léčby bakteriálních kožních infekcí. Aplikace kyseliny fusidové ve formě krému či masti je účinným způsobem léčby primárních i sekundárních infekcí a ve srovnání s dalšími topickými antibiotiky se vyznačuje nízkou mírou výskytu nežádoucích účinků. Globální problém postupující antimikrobiální rezistence vedl v poslední době k obnovení zájmu o kyselinu fusidovou (Curbete a Salgado, 2016).
Literatura
Curbete MM, Salgado HRN. A critical review of the properties of fusidic acid and analytical methods for its determination. Critical reviews in analytical chemistry, 2016; 46(4): 352-360.
Dobie D, Gray J. (2004). Fusidic acid resistance in Staphylococcus aureus. Arch Disease Childhood, 2004; 89(1): 74.
Elsewedy HS, Shehata TM, Soliman WE. Shea Butter Potentiates the Anti-Bacterial Activity of Fusidic Acid Incorporated into Solid Lipid Nanoparticle. Polymers, 2022; 4(12): 2436.
Harvey CL, Knight SG, Sih CJ. (1966). On the mode of action of fusidic acid. Biochemistry, 1966; 5(10): 3320-3327.
Long H. Fusidic acid in skin and soft-tissue infections. Acta Derm Venereol 2008; Suppl. 216: 14–20.
Verbist L. The antimicrobial activity of fusidic acid. J Antimicrobial Chemotherapy, 1990; 25(suppl. B): 1-5.






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1306