Hnědák Schweinitzův a jeho antioxidační látky hispidinového typu
Publikováno: Čtvrtek, 21.07. 2022 - 10:51:22
Téma: prof Patočka


Hnědák Schweinitzův a jeho antioxidační látky hispidinového typu

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii), známý jako sametovka, je houbový patogen, který způsobuje hnilobu na jehličnanech jako je douglaska, smrk, jedle, jedlovec nebo modřín. Hniloba počíná od kořenů, dřevo hnědne, nepravidelně se rozpadá a intensivně voní terpentýnem. Dřevo napadeného stromu křehne a snadno se láme. Plodnice se objevují na konci léta nebo na podzim. Jsou nahnědlé s tmavě hnědými středy a s oranžovými až světlými okraji u mladých jedinců. Mohou dorůst i přes 25 cm v průměru. Stárnutím plodnic se povrch pórů mění ze žluté na zelenožlutou, vršek tmavne a žlutohnědá dužnina se stává tvrdší a dřevitější (Blakeslee a Oak, 1980). Hnědák Schweinitzerův pochází ze Severní Ameriky a Eurasie a jako exotický druh byl identifikován i na Novém Zélandu, v Austrálii a Jižní Africe.

    Podivuhodné na hnědáku Schweinitzově je, že jeho mladé plodnice se téměř vůbec nepodobají plodnicím dospělé houby. Úplně mladé plodničky tvoří žlutohnědé kuličky vyrůstající zdánlivě ze země, zatím co dospělá plodnice je správně chorošovitě plochá a roste na dřevě. Na přiložených fotografiích pořízených houbařem Vénou je to ostatně dobře vidět.



      Hnědák Schweinitzův obsahuje velké množství bioaktivních látek (Hua et al., 2014), z nichž nejvýznamnější je hispidin a jeho četné deriváty Tyto látky ze skupiny polyketidů vykazují silné antioxidační účinky (Smolskaite et al., 2017) a jsou známé svými protirakovinnými, antibiotickými, cholesterol-snižujícími a dalšími terapeutickými účinky a je jim věnována velké pozornost ve výzkumu věnovaném rakovině, metabolickému syndromu, kardiovaskulárním, neurodegenerativním a virovým onemocněním (Palkina et al., 2021).
Literatura
Blakeslee GM, Oak SW. Residual naval stores stumps as reservoirs of inoculum for infection of slash pines by Phaeolus schweinitzii. Plant Disease, 1980; 64: 167.
Hua GUO, Tao FENG, Zheng-hui LI, Ji-kai LIU. Chemical constituents of the fermentation broth of Phaeolus schweinitzii. Natural Prod Res Development, 2014; 26(11): 1749.
Palkina KA, Ipatova DA, Shakhova ES, Balakireva AV, Markina NM. (2021). Therapeutic Potential of Hispidin—Fungal and Plant Polyketide. J Fungi, 2021; 7(5): 323.
Smolskaite L, Slapšyte G, Mierauskiene J, Dedonyte V, Venskutonis PR. (2017). Antioxidant and genotoxic properties of hispidin isolated from the velvet-top mushroom, Phaeolus schweinitzii (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms, 2017; 19(11): 967-980.






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1297