Maltézská houba
Publikováno: Pátek, 08.06. 2007 - 06:35:59
Téma: prof Patočka


Tajemná "Maltézská houba"

Jiří Patočka, Jiří Jakl, Elena Rimeková

Kdo navštívil Maltu, resp. její severní ostrov Gozo, určitě shlédl jednu z jejich přírodních zajímavostí, válcovitý, z moře vystupující skalní blok Fungus Rock, střežící vstup do slaného jezera Dwejra s ideálními podmínkami pro koupání a potápění. Tato 60 m vysoká, téměř nepřístupná skála s kolmými stěnami, je jediným evropským domovem zvláštní rostliny s latinským názvem Cynomorium coccineum. Pro její bizarní zjev připomínající houbu je známa spíše pod názvem "Maltézská houba".V současné době je Fungus Rock neobydlený, ale v 17. století byl mimořádně strategicky důležitou lokalitou právě proto, že tato vzácná houba byla vysoce ceněným artiklem pro své mimořádné léčivé účinky. Johanité, rytíři řádu sv. Jana Jeruzalémského, známější jako Maltézští rytíři, houbu přísně střežili. Na ochranu před zloději postavili strážní věž Oawra Tower a za krádež houby hrozil viníkovi i trest smrti.
Maltézská houba pomáhala při léčení žaludečních problémů a hemoroidů, používala se jako afrodisiakum a zmírňovala krvácení. Protože má silné dezinfekční účinky, využívala se také na dezinfekci ran, o které nebyla mezi rytíři nikdy nouze. Cynomorium dlouho unikalo pozornosti moderní medicíny, přestože mimo Evropu rostlina roste na několika místech, např. v Íránu. Teprve v poslední době jí výzkumníci věnují pozornost, provádí základní výzkum a začínají zjišťovat jaké farmakologicky účinné látky jsou v rostlině přítomny a zda by mohly být přínosem pro současnou medicínu. Odborných publikací je však zatím málo.

Literatura:
Abdel-Magied EM, Abdel-Rahman HA, Harraz FM. The effect of aqueous extracts of Cynomorium coccineum and Withania somnifera on testicular development in immature Wistar rats. J Ethnopharmacol. 2001; 75: 1-4.
Abdel-Rahman HA, el-Badry AA, Mahmoud OM, Harraz FA. The effect of the aqueous extract of Cynomorium coccineum on the epididymal sperm pattern of the rat. Phytother Res. 1999; 13: 248-250.
Al-Qarawi AA, Abdel-Rahman HA, El-Badry AA, Harraz F, Razig NA, Abdel-Magied EM. The effect of extracts of Cynomorium coccineum and Withania somnifera on gonadotrophins and ovarian follicles of immature Wistar rats. Phytother Res. 2000; 14: 288-290.
Ikram M, Dar MS, Fakouhi T. Hypotensive agent from Cynomorium coccineum. Pahlavi Med J. 1978; 9: 167-181.
Nickrent DL, Der JP, Anderson FE. Discovery of the photosynthetic relatives of the "Maltese mushroom" Cynomorium. BMC Evol. Biol. 2005, 215: 38.Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=114