Kyselina chlorogenová v přípravcích na hubnutí
Publikováno: Pátek, 24.05. 2019 - 09:16:09
Téma: prof Patočka


Kyselina chlorogenová v přípravcích na hubnutí

Jiří Patočka

     Těm, které trápí nadváha a chtěli by zhubnout, jistě neušla zpráva, že přípravky z nepražené kávy jsou tím pravým, ba přímo zázračným, přípravkem na hubnutí. Tou účinnou látkou, která je obsažená v zelených kávových zrnech a která má způsobovat hubnutí, je kyselina chlorogenová. Na národní konferenci Americké chemické společnosti v New Orleansu to na základě studií svého týmu potvrdil Joe Vinson z University of Scranton v Pennsylvanii (Vinson et al., 2012). Ve své přednášce uvedl, že kyselina chlorogenová funguje jako inhibitor enzymu glukózo-6-fosfatázy. Když je tento enzym inhibován, dochází k poklesu hladiny krevního cukru a tělo kompenzuje jeho nedostatek odbouráváním tuků (Naveed et al., 2018). Aby se ale odbourávaly tukové zásoby, je třeba v průběhu odtučňovací kůry držet dietu. Ani zázračný lektvar z nepražené kávy nebude fungovat, budeme-li se i nadále přejídat.



     Chlorogenová kyselina je přírodní polyfenolická karboxylová kyselina, která se vyskytuje v zelených kávových zrnech, ale i některých dalších rostlinných zdrojích (Vinson et al., 2019).  Např. semenech hlohu, v artyčocích či v břečťanu popínavým. Bohatým zdrojem chlorogenové kyseliny jsou také sušené švestky (Gill et al., 2019). Chlorogenová kyselina je silným antioxidantem (Rui et al., 2017) a v literatuře existují informace o tom, že také působí proti bakteriím, virům a plísním (Naveed et al., 2018). Pro člověka je nejedovatá.

     Působení chlorogenové kyseliny je založeno jednak na omezení vstřebávání cukrů z trávicího traktu, jednak na zpomalení jejich tvorby v glukoneogenéze, biochemickém procesu novotvorby glukózy z necukerných substrátů (Bassoli et al., 2008). Díky tomu musí tělo sáhnout do svých zásob, což se mimo jiné projeví i žádoucím urychleným spalováním tuků uložených v tkáních. Tablety na hubnutí, které obsahují výtažek ze zelené kávy s obsahem chlorogenové kyseliny, využívají tak dvojitý mechanismus hubnutí (Santana-Gálvez et al., 2017). Podporují ztrátu tukové tkáně a zpomalují vstřebávání tuku ze zažívacího traktu (HVS et al., 2016). Uvádí se také, že kyselina chlorogenová potlačuje pocit hladu (Roshan et al., 2018).

     Obsah kyseliny chlorogenové v kávě silně kolísá v závislosti na použité surovině a způsoby přípravy (Moon et al., 2009). Nejvyšší obsah mají zelené kávové boby. Pražením její obsah klesá. V šálku espresa může být od 50 do 150 mg chlorogenové kyseliny. Denní příjem konzumentů kávy je 500 až 1000 mg této kyseliny. Ti co kávu nepijí, přijmou z ostatních zdrojů asi 100 mg této kyseliny denně. V tabletách na hubnutí, které jsou prodávány jako doplněk stravy, bude její obsah vyšší, ale výrobci jej neuvádí. Tablety jsou indikovány při nadváze, obezitě, špatné funkci trávicího traktu, nepravidelné peristaltice střev, přílišné chuti k jídlu, ale také při poruchách koncentrace a vysokém cholesterolu.

      Nejnovější japonská studie potvrdila, že konzumace zelené kávy zasahuje do hladin sérového adiponektinu (Jin et al., 2015), nedávno objeveného hormonu, který se významnou měrou podílí na regulaci příjmu potravy, na ovlivnění rozvoje aterosklerózy a inzulinové rezistence. Tuková tkáň je dnes považována za endokrinní orgán produkující řadu hormonů a adiponektin je jedním z nich. Experimentální i klinická data svědčí pro možnost, že změny sérových koncentrací adiponektinu mohou být významným etiopatogenetickým faktorem v rozvoji inzulinové rezistence, diabetu a aterosklerózy (Katsiki et al., 2017).

Literatura

Bassoli BK, Cassolla P, Borba-Murad GR, Constantin J, Salgueiro-Pagadigorria CL, Bazotte RB, da Silva RS, de Souza HM. Chlorogenic acid reduces the plasma glucose peak in the oral glucose tolerance test: effects on hepatic glukose release and glycaemia. Cell Biochem Funct. 2008; 26(3): 320-328.

Gill SK, Lever E, Emery PW, Whelan K. Nutrient, fibre, sorbitol and chlorogenic acid content of prunes (Prunus domestica): an updated analysis and comparison of different countries of origin and database values. Int J Food Sci Nutr. 2019:1-8.

HVS, KV, Patel D, KS. Biomechanism of chlorogenic acid complex mediated plasma free fatty acid metabolism in rat liver. BMC Complement Altern Med. 2016; 16: 274.

Jin S, Chang C, Zhang L, Liu Y, Huang X, Chen Z. Chlorogenic acid improves late diabetes through adiponectin receptor signaling pathways in db/db mice. PLoS One. 2015; 10(4): e0120842.

Katsiki N, Mantzoros C, Mikhailidis DP. Adiponectin, lipids and atherosclerosis. Curr Opin Lipidol. 2017; 28(4): 347-354.

Moon JK, Yoo HS, Shibamoto T. Role of roasting conditions in the level of chlorogenic acid content in coffee beans: correlation with coffee acidity. J Agric Food Chem. 2009; 57(12): 5365-5369.

Naveed M, Hejazi V, Abbas M, Kamboh AA, Khan GJ, Shumzaid M, Ahmad F, Babazadeh D, FangFang X, Modarresi-Ghazani F, WenHua L, XiaoHui Z. Chlorogenic acid (CGA): A pharmacological review and call for further research. Biomed Pharmacother. 2018; 97: 67-74.

Roshan H, Nikpayam O, Sedaghat M, Sohrab G. Effects of green coffee extract supplementation on anthropometric indices, glycaemic control, blood pressure, lipid profile, insulin resistance and appetite in patients with the metabolit syndrome: a randomised clinical trial. Br J Nutr. 2018; 119(3): 250-258.

Rui L, Xie M, Hu B, Zhou L, Saeeduddin M, Zeng X. Enhanced solubility and antioxidant activity of chlorogenic acid-chitosan conjugates due to the conjugation of chitosan with chlorogenic acid. Carbohydr Polym. 2017; 170: 206-216.

Santana-Gálvez J, Cisneros-Zevallos L, Jacobo-Velázquez DA. Chlorogenic Acid: Recent Advances on Its Dual Role as a Food Additive and a Nutraceutical against Metabolic Syndrome. Molecules. 2017; 22(3). pii: E358.

Vinson JA, Burnham BR, Nagendran MV. Randomized, double-blind, placebo-controlled, linear dose, crossover study to evaluate the efficacy and safety of a green coffee bean extract in overweight subjects. Diabetes Metab Syndr Obes. 2012; 5: 21-27.

Vinson JA, Chen X, Garver DD. Determination of Total Chlorogenic Acids in Commercial Green Coffee Extracts. J Med Food. 2019; 22(3): 314-320.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1097