Očkování a potravinové aditivum terc-butylhydrochinon
Publikováno: Středa, 10.04. 2019 - 20:23:50
Téma: prof Patočka


Očkování a potravinové aditivum terc-butylhydrochinon

Jiří Patočka     

    terc-Butylhydrochinon (TBHQ, CAS 1948-33-0) je organická sloučenina fenolového typu, která se používá jako aditivum v potravinářství. TBHQ je velmi účinný antioxidant. V potravinářství se využívá jako konzervant rostlinných olejů a živočišných tuků (Li et al., 2017). Přidává se ale i do dalších potravin. V nejvyšším povoleném limitu (1 g/kg) se používá pro konzervaci mražených ryb a masných výrobků. Používá se ale také v kosmetice ke stabilizaci mnoha výrobků obsahujících rostlinné a aromatické oleje. Dále se používá jako inhibitor koroze v bionaftě nebo se přidává do laků, pryskyřic a dalších průmyslových produktů.

TBHQ



     TBHQ je považován za bezpečnou látku (Zhou et al., 2017) a kromě rizika vyvolání alergie u starších osob (Mahler, 2015) nebyly nalezeny žádné vážné biologické účinky, které by zpochybnily jeho bezpečnost jako potravinového aditiva. Spíše má na organismus pozitivní účinky (Zhang et al., 2018). Nedávno však bylo zjištěno, že TBHQ funguje jako aktivátor transkripčního jaderného faktoru 2 (Nrf2), který indukuje cytoprotektivní geny (Zagorski  et al., 201). Bylo prokázáno, že aktivace Nrf2 moduluje imunitní odpovědi a negativně ovlivňuje efektorovou funkci a zrání NK buněk.
     Překvapující objev učinil toxikolog Robert A. Freeborn z Michiganské státní univerzity se svými spolupracovníky (Boss et al., 2018). Doslova šokoval účastníky semináře experimentálních biologů, když oznámil výsledky svého výzkumu. Prezentoval výsledky, které dokazují, že široce používané aditivum jako je TBHQ, může snížit účinnost vakcíny proti chřipce. Očkovaným myším, které dostaly potravu obsahující TBHQ, trvalo o tři dny déle než se zotavily z chřipky, než myši, které konzumovaly jídlo bez TBHQ. V dalších experimentech autoři studie prokázali, že myši které konzumovaly jídlo s obsahem  TBHQ měly v plicích více virové RNA než myši, které dostávaly potravu bez tohoto aditiva.
    I když výsledky byly získány na modelovém organismu a nebyly dosud ověřeny v žádné jiné laboratoři, nepotěší ani výrobce vakcín, ani výrobce potravin.
Literatura 
Boss AP, Freeborn RA, Duriancik DM, Kennedy RC, Gardner EM, Rockwell CE. The Nrf2 activator tBHQ inhibits the activation of primary murine natural killer cells. Food Chem Toxicol. 2018; 121: 231-236.
Freeborn RA. Michigan State University. Food additive may influence how well flu vaccines work. ScienceDaily. 7 April 2019.
Li J, Bi Y, Yang H, Wang D. Antioxidative Properties and Interconversion of tert-Butylhydroquinone and tert-Butylquinone in Soybean Oils. J Agric Food Chem. 2017; 65(48): 10598-10603.
Mahler V. [Contact allergies in the elderly]. Hautarzt. 2015; 66(9): 665-673. Article in German.
Zhang J, Tucker LD, DongYan, Lu Y, Yang L, Wu C, Li Y, Zhang Q. Tert-butylhydroquinone post-treatment attenuates neonatal hypoxic-ischemic brain  damage in rats. Neurochem Int. 2018; 116: 1-12.
Zhou NQ, Liu N, Li P, Ping S, Peng QS, Shi WD. Tert-butylhydroquinone promotes angiogenesis and improves heart functions in rats after myocardial infarction. Clin Exp Hypertens. 2017; 39(5): 402-408.
Zagorski JW, Turley AE, Freeborn RA, VanDenBerg KR, Dover HE, Kardell BR, Liby KT, Rockwell CE. Differential effects of the Nrf2 activators tBHQ and CDDO-Im on the early events of T cell activation. Biochem Pharmacol. 2018; 147: 67-76.






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1095