Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové
Publikováno: Pátek, 01.03. 2019 - 15:25:48
Téma: prof Patočka


Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové

Jiří Patočka

    Alkaloidy, které jsou barevné a fungují současně jako přírodní pigmenty, nacházíme u některých hub. Jsou to např.  sanguinony nalezené v helmovce krvavé (Mycena sanguinolenta) (Peters et al., 2007), pelianthinarubiny  nalezené v helmovce zoubkaté (M. peliantrhina) (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1083) nebo roselliny objevené v helmovce růžové, kterým je věnován tento článek. 

             Helmovka růžová je drobná stopkovýtrusná houba z řádu pečárkotvaré (Agaricales) čeledi helmovkovité (Mycenaceae). Tato saprotrofní helmovka roste celkem hojně od srpna do listopadu na zemi v jehličí ve vlhčích humózních smrčinách, často ve velkých skupinách.     Klobouk je vyklenutý až kuželovitý,  později plochý, s malým hrbolem uprostřed. Bývá sotva větší než 15 mm, na okraji je vroubkovaný, téměř ke středu prosvítavě rýhovaný, růžový či narůžovělý a ve středu tmavší. Třeň je tenký, dutý, tmavší růžové barvy a velmi křehký. Dužnina je téměř průsvitná, páchne trochu po ředkvičkách a je nejedlá a možná i jedovatá.
Rosellin A   R = H
Rosellin B   R = COCH3
     Zcela nedávno byly z helmovky růžové izolovány dva diketopiperazinové alkaloidy, nazvané rosellin A a rosellin B. Mají červenou barvu a podílí se tak na růžové barvě houby a možná i na její jedovatosti (Lohmann et al., 2018).
Literatura
Lohmann JS, von Nussbaum M, Brandt W, Mülbradt J, Steglich W, Spiteller P. Rosellin A and B, two red diketopiperazine alkaloids from the mushroom Mycena rosella. Tetrahedron, 2018; 74(38): 5113-5118.
Peters S, Spiteller P. Sanguinones A and B, blue pyrroloquinoline alkaloids from the fruiting bodies of the mushroom Mycena sanguinolenta. J Nat Prod. 2007; 70(8): 1274-1277.  


Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1092