Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 21460 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Marasmin v jedlé houbě, špičce cibulové
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 11.09. 2022 - 18:15:02 (118162 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4099 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Marasmin v jedlé houbě, špičce cibulové

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Špička cibulová (Marasmius alliaceus, též Agaricus alliaceus Jacq.) je jedlá saprotrofní houba z čeledi špičkovitých. Je sice jedlá, ale její chuť je nevalná. Díky výrazné česnekové vůni dužniny nejsou pokrmy z ní připravné příliš chutné, ale  je možno ji přidávat do jídel pro dodání česnekové chuti, což je vhodné pro osoby alergické na česnek. Sbírají se pouze kloboučky (Gmelin et al. 1976).

 

  Články vlastní: Hennoxazoly: mořské 1,3-oxazolové alkaloidy
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 10.09. 2022 - 09:32:33 (117387 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3654 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Hennoxazoly: mořské 1,3-oxazolové alkaloidy 

Jiří Patočka

     1,3-oxazol, pětičlenný monocyklický heteroaren obsahující atom dusíku a kyslíku, je častou součástí mnoha přírodních látek, které přitahují pozornost chemiků a farmakologů. Řada 1,3-oxazolových derivátů již našla uplatnění v medicíně (např. almoxaton, befloxaton, cabotegravir, delpazolid, fenpipalon, haloxazolam, inavolisib) a další čekají na svou příležitost. Důležitým zdrojem přírodních 1,3-oxazolů jsou mořské organismy. Až dosud bylo z nejrůznějších mořských organismů izolováno a identifikováno kolem 300 látek obsahujících ve své molekule 1,3-oxazol (Chen et al., 2021).

 

  Články vlastní: Gizzerosin: toxický derivát histaminu
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 09.09. 2022 - 10:39:16 (120958 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 10133 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Gizzerosin: toxický derivát histaminu

 Jiří Patočka

     Histamin je derivátem esenciální aminokyseliny histidinu, z které vzniká dekarboxylací účinkem enzymu histidindekarboxylázy. Histamin je důležitým biogenním aminem a v organismu savců zastává několik důležitých funkcí. Hraje regulační rolí v neurotransmisi a působí jako přenašeč informací v mozku, spouští produkci žaludečních šťáv, reguluje růst a je uvolňován při poškození tkání nebo při alergické reakci jako součást přirozené imunitní odpovědi. Vysoká hladina histaminu v organismu vede u některých lidí k tzv. histaminové intoleranci (HIT). Tito lidé se nejsou schopni nadměrného množství histaminu, přijímaného potravou, zbavit (Maintz et al., 2007). Nejedná se o tedy přecitlivělost nebo alergii na histamin, ale projev toho, že histaminu je v těle příliš mnoho a to se s ním nedokáže vypořádat. Někdy je tento stav označován jako pseudoalergie (Zhao et al., 2022). 

 

  Články vlastní: Jihoamerická rosnička imbabura a její bioaktivní peptidy
Autor: Prof. Patocka - Středa, 07.09. 2022 - 09:06:23 (132864 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3790 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Jihoamerická rosnička imbabura a její bioaktivní peptidy

Jiří Patočka

     Rosnička imbabura (Boana picturata) je druh žáby z čeledi Hylidae vyskytující se v tichomořských nížinách západní Kolumbie a severozápadního Ekvádoru. Přirozeným prostředím tohoto vzácného druhu žáby jsou vlhké tropické lesy. Žije na stromech v blízkosti potoků. Je to nápadně barevná žába s proměnlivým zbarvením a vzorováním. Hřbet je fialovo-hnědý s krémově zbarvenými skvrnami ohraničenými purpurově červenými okraji, ale kresba i barvy jsou velmi individuální. Má širokou hlavu s velkýma vyboulenýma a daleko od sebe posazenýma očima, mezi nimiž probíhá bílý příčný pás, uprostřed přerušený. Spodní část těla je bílá. Samci měří 46–53 mm a samice 62–69 mm (Boulenger 1899).

 

  Články vlastní: Špička kolovitá, biologický zdroj významného biokatalyzátoru
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 05.09. 2022 - 11:28:27 (142198 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5131 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Špička kolovitá, biologický zdroj významného biokatalyzátoru

Jiří Patočka, Milena Patočková

     Špička kolovitá (Marasmius rotula (Scop.) Fr.), je drobná houba z čeledi špičkovité (Marasmiaceae). Houba se vyskytuje v Evropě a Severní Americe a vyrůstá v červenci až říjnu v trsech i jednotlivě na zbytcích dřeva listnatých stromů v lesích, parcích a zahradách. Zvláště hojně se objevuje po dešti. Za sucha její plodnice zasychají, takže zdánlivě mizí, ale po dešti se opět objevují.

Foto: Ing. Milena Patočková

 

  Články vlastní: Modré houby v Česku
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 03.09. 2022 - 10:26:25 (157725 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 9081 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Modré houby v Česku

Radoslav Patočka, Jiří Patočka

     V nedávné době, 10. července 2022, jsme publikovali na TOXICOLOGY článek s titulkem Fialové houby zbarvením zaujmou (http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1293), který seznamuje čtenáře s několika druhy hub, které mají v české mykofloře poněkud neobvyklé zbarvení - fialové. Skutečně fialových hub není mnoho a hub zbarvených modře, o kterých chceme psát dnes, je u nás jako šafránu.

     Popisovat zbarvení jakékoliv přírodniny má určitá úskalí, spočívající v subjektivním hodnocení toho, kdo barvu popisuje. Když mykolog Albert Pilát popisuje bedličku Bucknallovu (Cystolepiota bucknallii), v přírodě vzácnou lupenatou houbu rostoucí téměř výhradně v olšinách, popisuje ji jako „drobný, nápadně modře zbarvený druh“ (Pilát, 1969). Když si tuto houbu najdete v nějakém lepším atlase hub, shledáte, že je slabě nafialovělá, Je to chyba špatného fotografického materiálu, nedokonalého tisku, nebo špatného vidění Dr. Piláta? Problém je také v tom, že odstínů modři je velké množství. Mnozí autoři popisů se proto modré zbarvení popisují jako indigově, inkoustově či šmolkově modré nebo třeba mluví o oblohově zbarvené houbě.

 

  Články vlastní: Oman vznešený a isoseskviterpenické laktony
Autor: Prof. Patocka - Středa, 31.08. 2022 - 09:54:36 (170324 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3671 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Oman vznešený a isoseskviterpenické laktony

Jiří Patočka, Josef Frynta, Radoslav Patočka

     Oman vznešený (Inula magnifica L.) je druh kvetoucí rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), původem z východního Kavkazu. Je to vysoká bylinná trvalka dorůstající až do výšky 1,8 m a šířky 1 m, s chlupatými větvenými stonky a střídavými listy. V pozdním létě kvete sytě žlutými, složenými květy o průměru větším než 10 cm. Květy mají tenké, paprskovité okvětní lístky kolem žlutého terče. Oman vyžaduje slunná místa v dobře propustných a vlhkých půdách. Je plně mrazuvzdorný a tvoří kolonie nebo porosty, které se uplatňují jako dominantní prvky na velkých zahradách.

Kvetoucí oman vznešený na zahradě v Jílovici u Dobrušky. Foto: Josef Frynta.

 

 

  Články vlastní: Outkovka rumělková: může pomoci při zpracování lignocelulózové biomasy na biopal
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 29.08. 2022 - 09:59:50 (174635 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6801 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Outkovka rumělková: může pomoci při zpracování lignocelulózové biomasy na biopaliva?

Jiří Patočka, Milena Patočková

     Outkovka rumělková (Pycnoporus cinnabarinus) je nejedlá dřevokazná houba z čeledi chorošovité (Polyporaceae) a řádu chorošotvaré (Polyporales). Plodnice vyrůstají ve skupinách nad sebou v červnu až listopadu. Klobouk je polokruhovitý, rumělkově, oranžově nebo skořicově červeně zbarvený Zprvu je jemně plstnatý, později lysý, hrbolkatý a olysávající s ostrým okrajem. Výtrusný prach je bílý. Nejčastěji roste na bříze, buku, třešni nebo jeřábu. Je to především saprofytická houba a živé stromy napadá méně často.

Foto: Ing. Milena Patočková

 

  Články vlastní: Těkavé látky mořské hnědé řasy Dictyopteris prolifera
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 28.08. 2022 - 15:02:06 (176784 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3180 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Těkavé látky mořské hnědé řasy Dictyopteris prolifera

Jiří Patočka

     O mnoha mořských řasách je známo, že produkují širokou škálu chemických sloučenin (Cabrita et al., 2010, Menaa et al., 2021), z nichž mnohé se vyznačují charakteristickým zápachem a mají významné biologické a farmaceutické využití (Yamada et al., 1986, de Jesus Raposo et al., 2013, Cheng et al., 2022). Například dimethylsulfid, který vytváří typickou „vůni mořského pobřeží“ (Li et al., 2022), je produkován několika druhy jednobuněčných i vícebuněčných (Lee a De Mora, 1999) řas. Každá řasa vytváří množství těkavých látek, jejichž „společný“ zápach vytváří charakteristickou vůni jednotlivých pláží. Velmi často to jsou hnědé řasy velmi početného rodu Dictyopteris, z nichž některé se využívají také v potravinářství (D. plagiogramma,  D. australis) jako koření k syrovým rybám a dalším potravinám.

 

  Články vlastní: Helosis ruficeps
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 26.08. 2022 - 09:55:52 (190033 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4413 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Helosis ruficeps

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Helosis ruficeps (Ridl.) Eberwein je vzácná parazitická rostlina z čeledi Balanophoraceae (Kuijt a Hansen, 2015), rostoucí jako endemit v severozápadní části Malajského poloostrova. Byla nalezena v roce 2007 skupinou pozorovatelů ptáků a jeden z nich, Kayev Choong, pořídil fotografii, určil GPS a místo nálezu označil na mapě. O měsíc později poslal fotografii svým přátelům s dotazem na název této rostliny. Ti však rostlinu neznali, a tak se obrátili na Dr. Chan Ah Laka z Taipingu, který byl ale stejně bezradný a fotografii poslal kolegům na Universitě Kebangsaan Malaysia. Díky zmatkům v e-mailových adresách se materiály dostaly do správných rukou až v dubnu 2008.

Foto: José Nutz

 
1032 článků (104 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3401

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Neděle, 11.09.
· Marasmin v jedlé houbě, špičce cibulové
Sobota, 10.09.
· Hennoxazoly: mořské 1,3-oxazolové alkaloidy
Pátek, 09.09.
· Gizzerosin: toxický derivát histaminu
Středa, 07.09.
· Jihoamerická rosnička imbabura a její bioaktivní peptidy
Pondělí, 05.09.
· Špička kolovitá, biologický zdroj významného biokatalyzátoru
Sobota, 03.09.
· Modré houby v Česku
Středa, 31.08.
· Oman vznešený a isoseskviterpenické laktony
Pondělí, 29.08.
· Outkovka rumělková: může pomoci při zpracování lignocelulózové biomasy na biopal
Neděle, 28.08.
· Těkavé látky mořské hnědé řasy Dictyopteris prolifera
Pátek, 26.08.
· Helosis ruficeps
Středa, 24.08.
· Nanaomyciny: chinonová antibiotika
Neděle, 21.08.
· Sírovec žlutooranžový: zdroj nových potravinářských barviv
Pondělí, 15.08.
· Chrpa žlutokvětá: nadějný zdroj antibakteriálně a antioxidačně účinných látek
Sobota, 13.08.
· Kandík psí zub má kromě člověka ještě jednoho nepřítele: jmenuje se Uromyces ery
Středa, 10.08.
· Fusidová kyselina
Neděle, 07.08.
· Hořec žlutý: prospívá trávení
Čtvrtek, 04.08.
· Fumitremorginy
Úterý, 02.08.
· Fytochemie vachty trojlisté
Sobota, 30.07.
· Galagania fragrantissima: složení éterického oleje a jeho bioaktivní účinky
Čtvrtek, 28.07.
· Co víme o kopru?
Neděle, 24.07.
· Dunaimyciny, makrocyklická antibiotika inhibující transkripci genů prozánětlivýc
Čtvrtek, 21.07.
· Hnědák Schweinitzův a jeho antioxidační látky hispidinového typu
Sobota, 16.07.
· Boldovník vonný: může být potenciálním zdrojem léků proti Alzhaimerově nemoci?
Úterý, 12.07.
· Juka vláknitá: vznešený cizinec na českých zahrádkách
Neděle, 10.07.
· Fialové houby zbarvením zaujmou
Pondělí, 04.07.
· Kdoulovec japonský a jeho protizánětlivě účinné sekundární metabolity
Pátek, 01.07.
· VČELA MEDONOSNÁ. Je existence lidstva závislá na existenci včel?
Úterý, 28.06.
· Landomyciny a urdamyciny – oligosacharidová antibiotika
Sobota, 25.06.
· COVID-19 a zinek: systematický přehled a meta-analýza
Čtvrtek, 23.06.
· Plamének východní: triterpenoidní saponiny

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace