Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2732 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmeti
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 27.07. 2021 - 14:19:59 (18034 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6765 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmetice i v domácnosti

Jiří Patočka, Hana Jeřábková

     Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla, starší jméno Lippia citriodora) je léčivá rostlina z čeledi sporýšovitých (Verbenaceae).  Rostlina má podlouhlé, kopinaté listy a drobné světle fialové květy. Plodem je peckovice. Je původem z Jižní Ameriky (Chile, Argentina, Uruguayi a Peru) a ve své vlasti dorůstá až do výšky dvou metrů i více. Do Evropy byla dovezena v 17. století do botanické zahrady v Madridu a první evropský botanik, který aloisii popsal, byl Philiber Commerson. Popis rostliny byl publikován v knize Parte Práctica de Botánica, kterou napsal přírodovědec, lékař a botanik Španěl Antonio Palau y Verdera a byla vydána v Madridu v 8 svazcích v letech 1784 – 1788. Český botanický název rostliny - klapourek citrovonný - zavedl do literatury profesor Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze, Jan Svatopluk Presl, v roce 1846. Rostlina byla pěstována nejprve v okolí Středozemního moře, později se její pěstování rozšířilo po celé Evropě. Dnes je známa jednak jako okrasná rostlina, jednak jako rostlinná droga. Má typicky citronovou vůni a je známá též pod jménem citronová verbena. Jako „verbena“ je známa zejména ve španělsky mluvících zemích.

Nadia potvrzuje, že Aloisie trojlistá má svěží citronovou vůni. Foto: Hanka Jeřábková

 

 

  Články vlastní: Mansouramyciny: cytotoxické mořské isochinolinchinony
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 24.07. 2021 - 10:06:33 (26675 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3649 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mansouramyciny: cytotoxické mořské isochinolinchinony

Jiří Patočka

     Mansouramyciny A - C jsou deriváty isochinolinchinonu, které byly izolovány z blíže neidentifikované mořské Streptomycety (izolát Mei37) extrakcí ethylacetátem, spolu s již dříve známým 3-methyl-7-(methylamino)-5,8-isochinolinindionem (Hawas et al., 200; Wang et al., 2021).

 

  Články vlastní: Dapdiamidy: tripeptidová antibiotika
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 19.07. 2021 - 15:31:50 (42628 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 11200 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Dapdiamidy: tripeptidová antibiotika

Jiří Patočka

     Dapdiamidy jsou tripeptidová antibiotika (Dawlaty et al., 2010) nalezená v gramnegativní bakterii Pantoea agglomerans. Tato bakterie je všudypřítomná a běžně bývá izolovaná z povrchů rostlin, z jejich plodů, semen či zvířecích nebo lidských výkalů a nalezena byla dokonce i ve včelích úlech (Loncaric et al., 2009).  Až dosud bylo nalezeno 5 dapdiamidů (A až E), jejichž nezvyklá neribozomální biosyntéza byla studována v laboratoři prof. Christophera T. Walshe na Katedře biologické chemie a molekulární farmakologie na Harvardské univerzitě v Bostonu (Hollenhorst et al., (2009, 2010, 201). Všechny aminokyseliny tvořící molekuly dapdiamidů jsou neproteinogenního typu (Walsh et al., 2013).

 

  Články vlastní: Diazepinomycin: cytotoxin mořského pláštěnce Didemnum proliferum
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 13.07. 2021 - 13:42:05 (62221 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3796 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Diazepinomycin: cytotoxin mořského pláštěnce Didemnum proliferum

Jiří Patočka

     Diazepinomycin je biologicky aktivní metabolit mořského pláštěnce Didemnum proliferum z řádu Micromonospora sp. (Charan et al., 2004). Z biosyntetického hlediska představuje diazepinomycin „hybridní“ molekulu složenou ze tří odlišných molekul: benzochinonu, antranilátu a farnesyl difosfáu, z nichž každý je syntetizován samostatně. Látka je zajímavým příkladem konvergence tří různých metabolických drah za vzniku jedné konkrétní molekuly.

 

  Články vlastní: Mikrocionamidy, cytotoxické peptidy filipínské mořské houby Clathria abietina
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 09.07. 2021 - 09:04:24 (75755 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3154 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Microcionamidy, cytotoxické peptidy filipínské mořské houby Clathria abietina 

Jiří  Patočka

       Clathria abietina je druh mořské houby, jejíž vědecký název byl poprvé publikován v roce 1814 Lamarckem. Houba patří do rodu Clathria a do čeledi Microcionidae. Z hub rodu Clarhria již bylo izolováno několik bioaktivních látek, z nichž nejznámější je clathriamid, hexapeptid poprvé nalezený v brazilské endemické mořské houbě Clathria nicoleae v roce 2013, odebrané z hloubky 55 m v ústí řeky Amazonky (Freire et al., 2019).

 

  Články vlastní: Mupirocin, antibiotikum účinné proti grampozitivním bakteriím
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 06.07. 2021 - 09:21:59 (90655 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2817 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mupirocin, antibiotikum účinné proti grampozitivním bakteriím

Jiří Patočka

     Mupirocin je směsí několika strukturně příbuzných nonanových kyselin z bakterie Pseudomonas fluoreascens, mezi nimiž převažuje kyselina pseudomonová A (Fuller et al., 1971). P. fluorescens je běžná tyčinkovitá gramnegativní bakterie s několika bičíky.

 

  Články vlastní: Podbílek šupinatý
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 03.07. 2021 - 15:33:29 (101687 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3689 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Podbílek šupinatý

Jiří Patočka, Milada Mičánková

     Podbílek šupinatý (Lathraea squamaria (L.) Legrand) je vytrvalá parazitická rostlina bez chlorofylu z čeledi zárazovité (Orobanchaceae), která parazituje na kořenech stromů, převážně listnatých. Z masitého a bílými šupinami pokrytého oddenku vyrůstá až 25 cm vysoká bylina s přímou lodyhou, narůžovělými lístky a světle nachovými květy, které tvoří jednostranný hrozen. Kvete v březnu až květnu a plodem je tobolka (Webb, 1972). Rozšíření je situováno do Evropy, kde roste od jihu Skandinávie až po Středozemí, ostrůvkovitě pak také na Kavkaze, Krymu, Sýrii a Kašmíru (Boko et al., 2020). V ČR roste roztroušeně na celém území, poněkud častější je na Moravě a ve východních Čechách. Podbílek najdeme ve vlhkých listnatých či smíšených lesích, v zaříznutých lesních údolích, v okolí lesních potoků a na vlhčích humózních půdách, od nížin až do hor. Podbílek šupinatý obsahuje jedovaté glykosidy a několik dalších bioaktivních látek (Grabias et al., 1993; Malaník et al., 2019).

Foto: Milada Mičánková

 

  Články vlastní: Padanamidy: mořské antimikrobiální peptidy ještě jednou
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 01.07. 2021 - 11:07:20 (111102 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3173 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Padanamidy: mořské antimikrobiální peptidy ještě jednou

Jiří Patočka

Dva vysoce modifikované lineární tetrapeptidy,  padanamid A a padanamid B byly izolovány  z kultury Streptomyces sp. (izolát RJA2928), jejichž vzorky byly odebrány z mořských sedimentů v blízkosti průlivu Padana Nahua v Papui-Nové Guinei (Williams et al., 2011). 

     Padanamidy jsou syntetizovány neribozomálním peptidovým systémem. Je zajímavé, že pro biosyntézu padanamidu A je rozhodující gen karbamoyltransferázy (padQ), pro biosynthesu padanamidu B je však postradatelný.  Zajímavé také je, že  padanamidy  neobsahují ani jednu proteinogenní aminokyselinu. Mezi neobvyklé aminokyseliny patří zejména dvě heterocyklické aminokyseliny: (S)-3-amino-2-oxopyrrolidin-1-karboxamid (S-Aopc) a (S)-3-aminopiperidin-2,6-dion (S-Apd). Obě tyto atypické aminkyseliny se nacházejí na C-konci obou padanamidů (Du et al., 29013). Oba padanamidy již byly také připraveny synteticky v laboratoři (Long et al, 2013). 

    

 

  Články vlastní: Fasciculoly, hořké principy třepenitky svazčité
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 29.06. 2021 - 10:27:53 (120343 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4041 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Fasciculoly, hořké principy třepenitky svazčité

Jiří Patočka

     Třepenitka svazčitá (Naematoloma fasciculare) je houba z řádu lupenotvaré  (Agaricales) který zahrnuje přes 4000 druhů, asi čtvrtinu z celkového počtu známých druhů rouškatých hub. Třepenitka svazčitá roste hojně od časného jara až do pozdního podzimu a pokud je zima mírná, roste téměř po celý rok. Nachází se v početných trsech na mrtvém dřevě listnáčů i jehličnanů. Často roste na pařezech a jejich kořenovém systému pod zemí. Zdánlivě pak vyrůstá ze země, ale zdrojem živin je v půdě skrytá dřevní hmota kořenů. Houba je jedovatá a extrémně hořká. Pokrm z ní připravený je nejedlý, proto zůstává záhadou, proč se v některých zemích (Rusko, Japonsko,  Korea) otráví touto houbou tolik lidí (Mortara a Mortinetti, 1955; Suzuki et al., 1983; Kohn a Moťovská, 1997).

 

  Články vlastní: Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.): jedovaté steroidní saponiny
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 25.06. 2021 - 16:31:28 (129920 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4598 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.): jedovaté steroidní saponiny

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.) je vytrvalá lesní bylina s plazivým oddenkem, která se vyskytuje v boreálních a mírných oblastech Evropy, většinou ve starých lesích na humózních vápenatých půdách. Její výskyt je lesníky považován za indikátor příznivé formy rozkladu humusu, a podobně jako mařinka vonná a kopytník evropský (se kterými vraní oko často vyrůstá), je uváděno za spolehlivý ukazatel vhodných stanovišť pro pěstování buku. Paris quadrifolia je rhizomatózní geofyt. Rozmnožuje se jak vegetativně, tak semeny. Dorůstá výšky 10-40 cm, má široce eliptické či široce obvejčité listy ve čtyřčetném přeslenu. Vzácně je možné se setkat v přírodě i jedinci s 3-, 5-, 6-, i 8-mi četnými přesleny. Rostlina má jeden vrcholový květ a květy jsou opylovány větrem. Opylení hmyzem je velmi vzácné. Kvete v květnu až červnu. Plodem je kulovitá, černomodrá dužnatá bobule se čtyřmi dutinami vyplněnými semeny. Šíření semen je silně omezené a rychlost šíření se pohybuje mezi 0,21 a 0,33 m za rok (Jacquemyn a Brys, 2008).

Foto: Radoslav Patočka

 
891 článků (90 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3345

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Úterý, 22.06.
· Tetrahydrofuranové acetogeniny láhevníku šupinatého (Annona squamosa)
Úterý, 15.06.
· Calyculin A a radiační biodosimetrie
Pondělí, 14.06.
· Cyparissiny A a B, cytotoxické diterpeny z Euphorbia cyparissias
Úterý, 08.06.
· Roscoea purpurea: bioaktivní látky
Sobota, 05.06.
· Náramkovitka žlutozelená (Floccularia straminea)
Pondělí, 31.05.
· Achillolidy: bioaktivní látky žebříčku Achilea fragrantisima
Čtvrtek, 27.05.
· Granátové jablko: funkční potravina posilující imunitu a paměť
Pátek, 21.05.
· Rodgersie: rostliny z Asie na naší zahradě a jejich bioaktivní látky
Pátek, 14.05.
· Mycenarubiny: červené pyrrolochinolínové alkaloidy helmovky narůžovělé
Neděle, 09.05.
· Bedla orosená (Chamaemyces fracidus (Fr.) Donk)
Čtvrtek, 06.05.
· Křivouš kořenující: ozdobná liána i tradiční medicína
Pondělí, 03.05.
· Viry a netopýři
Středa, 28.04.
· Jak vnímáme vůně a čím voní vstavač trojzubý?
Pondělí, 26.04.
· Lektin talovínu zimního
Pátek, 23.04.
· Tomel japonský a kaki: zdravé ovoce a bohatý zdroj biologicky aktivních látek
Čtvrtek, 15.04.
· Kokusaginin
Sobota, 10.04.
· Rostliny rodu Buddleja a bicyklické terpeny buddlediny
Úterý, 06.04.
· Bombax ceiba v asijské kuchyni a v lidové medicíně
Sobota, 03.04.
· Spiniferin: antimikrobiálně účinný peptid veleštíra trnitého
Úterý, 23.03.
· Nové mořské depsipeptidy z Pipestela candelabra
Sobota, 20.03.
· Kadmium a čokoláda
Středa, 17.03.
· Terčovník pohledný: kolik těch terčovníků vlastně je?
Středa, 10.03.
· Ještě jednou terčovník zední
Středa, 03.03.
· Myricitrin: Flavonoid voskovníku pravého (Myrica cerbera)
Pátek, 26.02.
· Spongouridin, přírodní látka mořského původu, která zahájila novou éru protinádo
Pondělí, 22.02.
· Violka rolní: zdroj bioaktivních cyklopeptidů
Čtvrtek, 18.02.
· Bisbenzylisochinolinové alkaloidy zapalice žluťuchovité (Isopyrum thalictroides)
Úterý, 16.02.
· Seskviterpenické laktony rostlin rodu Elephantopus
Pondělí, 08.02.
· Zachrání peptid brazilského pavouka australského tasmánského ďábla?
Středa, 03.02.
· Biologické účinky cyklických derivátů peptidu gomesinu

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.18 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace