Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 46121 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)
Autor: Prof. Patocka - Středa, 18.05. 2022 - 18:07:28 (2145 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5386 bytů | Hodnocení: 0)
prof Patočka

Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)

Jiří Patočka

     Hvozdík zahradní neboli karafiát (Dianthus caryophyllus L.) je okrasná rostlina  z čeledi hvozdníkovitých  (Caryophyllaceae), který zahrnuje více než 300 druhů letniček a stálezelených trvalek. Pochází z oblasti okolo Středozemního moře,  kde roste planě. Ve střední Evropě se pěstuje ve sklenících nebo na záhonech jako dvouletka.  Kvete od května do září a jeho květy jsou již od starověku ceněna jako krásná květina, ale jsou také inspirací pro četná umělecká a literární díla. Při mnoha příležitostech bývají karafiáty nošeny jako ozdoba v knoflíkové dírce. 

 

  Články vlastní: Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 16.05. 2022 - 10:22:55 (13669 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6169 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella

Jiří Patočka

     Callyspongia siphonella (Lévi, 1965) je druh mořské houby endemický v Rudém moři. Je tvořena shluky trubicovitých útvarů levandulové barvy, dosahujících délky až 60 cm. Mořské houby jsou přeborníky na syntézu unikátních bioaktivních látek a nejinak je tomu i u Callyspongia siphonella (Ibrahim et al., 2017). 

 

  Články vlastní: Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 13.05. 2022 - 16:17:41 (24611 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6148 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?

Jiří Patočka

     Tabernaemontana divaricata (L.) R. Br. ExRoem. & Schultis je zahradní rostlina z čeledi Apocynaceae, rostoucí v jihovýchodní Asii a dalších tropických zemích, kde je pěstovaná pro své atraktivní květy a listy. Květy jsou bílé, voňavé, o průměru 1,5 cm. Tento stálezelený keř nebo malý stromek je však využíván také v tradiční lidové medicíně mnoha zemí. Thajská medicína jej využívá v několika omlazovacích prostředcích a pro zlepšení paměti. V Africe a kontinentální Asii se používá jako stimulant centrálního nervového systému (Chattipakorn et al., 2007). 

 

  Články vlastní: Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí
Autor: Prof. Patocka - Středa, 11.05. 2022 - 13:36:58 (34613 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6473 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí

Jiří Patočka, Hana Jeřábková 

     Paulovnie plstnatá (Paulownia tomentosa) je opadavý strom pocházející z Číny, kde je považován za strom štěstí. Jedná se o velice atraktivní dřevinu s bujným růstem, velkými listy a nádhernými zvonkovitými květy, které krásně voní (Rao, 1986). V minulosti byla paulovnie hojně vysazovaná na čínském císařském dvoře, kam měla svou krásou přivábit bájného ptáka Fénixe, aby se v ní uhnízdil a přinesl císařské rodině štěstí a bohatství (McCraw, 1988). Díky tomu získala paulovnie označení císařský strom štěstí. Strom byl také vysazován při narození holčičky jako symbol ženství a když dívka vyrostla a měla se vdávat, její rodiče z dřeva stromu vyrobili svatební výbavu (El-Show a El-Showk, 2003). Dřevo paulovnie je velice lehké, nesesychá, je odolné vůči červotoči a má výborné rezonanční vlastnosti. Často se proto používá k výrobě hudebních nástrojů (Akyildiz a Kol Sahin, 2010).

Foto: Hana Jeřábková

 

  Články vlastní: Australská klíšťová paralýza
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 09.05. 2022 - 10:04:22 (44958 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4196 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Australská klíšťová paralýza

Jiří Patočka

     Australská klíšťová paralýza je nemoc způsobená kousnutím klíštěte Ixodes holocyclus. Klíště napadá širokou škálu hostitelů, od domácích a hospodářských zvířat až po člověka a vyvolává vážnou toxikózu (Hall‐Mendelin et al., 2011). Klíšťová paralýza u zvířat je obvykle smrtelná a také u člověka může vést k život ohrožující anafylaxi, pokud není rychle zahájena léčba specifickým antisérem. Australská klíšťová paralýza se vyskytuje podél celého východního pobřeží Austrálie, v pásmu širokém 20 kilometrů, kde toto klíště žije (Jackson et al., 2007). Klíště I. holocyclus se často vyskytuju u lidí a jejich domácích mazlíčků a protože tato oblast patří mezi nejhustěji osídlené oblasti Austrálie, kousnutí lidí, domácích a hospodářských zvířat je poměrně časté (Raghavan et al., 2021).

 

  Články vlastní: Platykodon velkokvětý: fytochemie
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 07.05. 2022 - 19:08:02 (56380 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5755 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Platykodon velkokvětý: fytochemie

Jiří Patočka, Radoslav Patočka, Zdeňka Navrátilová

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorum (Jacq.) A. DC.) je trvalka z čeledi zvonkovité (Campanulaceae) s velkými, výraznými květy. A v češtině též zvonkovec, boubelík velkokvětý nebo boubelka velkokvětá. Rostlina pochází z východní Asie a je jediným druhem rodu Platycodon (Brandenburg et al., 1987).

     Rostlina má jasně modré květy tvaru velkého, otevřeného zvonku a velká poupata, která vypadají jako miniaturní balóny – odtud ta boubelka. Existuje ovšem celá řada zahradních kultivarů s odlišnou barvou květů. Květy jsou pěticípé a objevují se na stoncích od konce června až do konce léta. Plodem je hranatá tobolka. Celá rostlina je 30–40 cm vysoká, může však dosáhnout výšky až 60 cm. Rostlina vyrůstá z členitého, bílého, řepovitého kořene, který slouží jako zásobní orgán. Kořen při poranění roní mléčně zbarvenou šťávu, která obsahuje inulin. Listy jsou zelené až modrozelené, při okrajích zoubkaté, a raší velmi pozdě. Vysazuje se do skalek nebo na kraje záhonů. Miluje slunce a propustnou, výživnou zem, která by neměla extrémně vyschnout. Je vysoce mrazuvzdorná (Grey-Wilson, 1989).

 

  Články vlastní: Furanokumariny morače (pakmínu) většího
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 06.05. 2022 - 20:43:36 (55068 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4844 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Furanokumariny morače (pakmínu) většího

Jiří Patočka

     Morač větší (Ammi majus L.), také známý jako pakmín větší, je jednoletá rostlina čeledi miříkovitých (Apiaceae) (Duke, 1988 ). Vyskytuje se hlavně v západní, jižní a východní Evropě, v oblasti Kavkazu, v Malé a Jihozápadní Asii, na Arabském poloostrově a v Pákistánu (Aziz-UL-Ikram et al., 2015). Morač větší už byl ale zavlečen také do Střední Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie i do Afriky. Občas se objeví i v české přírodě. Objevuje se také v okolí Prahy. Prvně byl na území dnešní ČR pozorován roku 1898 (Slavík, 1997). Je součástí ruderální a plevelové vegetace, často roste v okolí lidských sídel, v polních kulturách i na okrajích komunikací. 

 

  Články vlastní: Mísenka oranžová: oranžový pigment aleuriaxantin
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 05.05. 2022 - 14:06:06 (74059 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4990 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mísenka oranžová: oranžový pigment aleuriaxantin

Radoslav Patočka, Jiří Patočka

     Mísenka oranžová popsaná a pojmenovaná německým mykologem K.W.G.L. Fuckelem  jako Aleuria aureantia (Fr.) Fuckel,  je zajímavá i z hlediska etymologického: rodové jméno je odvozeno od tvaru plodnic a druhové podle zbarvení. V českém názvosloví se tímto způsobem pojmenované houby objevují zcela výjimečně  (např. mistička oranžová, ouško hnědé).

 

  Články vlastní: Mlok skvrnitý a jeho toxiny
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 01.05. 2022 - 09:25:33 (90531 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6296 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mlok skvrnitý a jeho toxiny

Jiří Patočka,  Radoslav Patočka,  Iveta Fréharová

     Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra) je středně velký ocasatý obojživelník a nejrozšířenější evropský zástupce čeledi mlokovitých. Má robustní tělo protáhlého tvaru s krátkými končetinami, dlouhým a silným ocasem a velkou hlavou se zakulacenou tlamou a vypouklýma očima. Dospělý jedinec je dlouhý 18–28 cm (Alarcón Ríos, 2019). Nejčastěji se objevují mloci s černě zbarveným tělem a žlutými skvrnami, ale velikost i zabarvení se u několika poddruhů liší. V některých lokalitách se objevují i poddruhy se skvrnami pomerančově oranžovými až červenými. Pohlaví se od sebe zbarvením neliší (Brejcha et al., 2021).

 

  Články vlastní: Zlatobýl obecný: bioaktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 26.04. 2022 - 09:41:38 (102264 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7455 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Zlatobýl obecný: bioaktivní látky

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea L.) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) s přímou lodyhou rostoucí až do výšky 1 m. Lodyžní zubaté listy jsou vejčitě eliptické až kopinaté a po obou stranách listů bývají krátké chlupy. Květenstvím je bohatá lata, ve které jsou uspořádány krátce stopkaté úbory. Žluté úbory se skládají z trubkovitých květů uprostřed úboru a z jazykovitých po okrajích. Plodem je světle hnědá nažka s chmýrem (Slavík, 2004; Sakaguchi et al., 2018).

 
979 článků (98 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3387

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Pondělí, 25.04.
· Neocosmosin A: bioaktivní lakton kyseliny resorcylové
Čtvrtek, 21.04.
· Glycyl-L-histidyl-L-lysin: biologický významný peptid
Úterý, 19.04.
· Ohnivec rakouský: pár zajímavostí
Čtvrtek, 14.04.
· Harpullia pendula a harpulliasidy
Neděle, 10.04.
· Thalassosterol, cytotoxicky účinný derivát ergosterolu
Čtvrtek, 07.04.
· Slimáčí sliz a potenciál jeho využití v medicíně
Neděle, 03.04.
· Pěchava vápnomilná
Pátek, 01.04.
· Hura chřestivá: jedovatý tropický strom
Pondělí, 28.03.
· Dřín obecný a jeho bioaktivní látky
Neděle, 27.03.
· Terčovka otrubčitá a její bioaktivní sekundární metabolity
Čtvrtek, 24.03.
· Flavonoidy talovínu zimního
Pondělí, 21.03.
· Akaloidy bledule jarní
Neděle, 20.03.
· Ajowan: kulinářské využití a medicína
Čtvrtek, 17.03.
· Viridin, viridiol, gliovirin a gliotoxin - antibiotika plísně Gliocladium virens
Neděle, 13.03.
· Nové fomoxanthony: antimalarika mikrobiálního původu
Pátek, 11.03.
· Iristectoron K a kosatec německý
Neděle, 06.03.
· Sodagnitiny: barevné triterpeny pavučinců
Pátek, 04.03.
· Achillea filipendulina: zdroj významných bioaktivních látek
Středa, 02.03.
· Čemeřice nachová, mystická kráska, co má na víc než být jen ozdobou zahrádky
Neděle, 27.02.
· Starček vejčitý a parrolizidinové alkaloidy
Pondělí, 21.02.
· Andrographolidy: bioaktivní látky právenky latnaté (Andrographis paniculata)
Sobota, 19.02.
· Dvouzubec trojdílný: plevel produkující významné bioaktivní látky
Čtvrtek, 17.02.
· Efrapeptiny: protinádorově účinné peptidy hub rodu Tolypocladium
Pondělí, 14.02.
· Přírodní abenquiny a jejich syntetické analogy: nová účinná herbicida
Sobota, 12.02.
· Bobkovišeň portugalská: portugalský vavřín
Pátek, 11.02.
· Spirofornabuxin, nový typ alkaloidů Buxus sempervirens
Pondělí, 07.02.
· Xylindein a sanguinon: Zelený a modrý houbový pigment
Pátek, 04.02.
· Vratička heřmánkolistá: kapradina co nevypadá jako kapradina
Úterý, 01.02.
· Cytosporony, cytostatické metabolity endofytických hub
Středa, 26.01.
· Lakovka ametystová a její bioaktivní látky

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.10 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace