Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8166 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Len žlutý (Linum flavum): zdroj cytotoxicky účinných lignanů
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 15.10. 2021 - 10:56:04 (3630 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4255 bytů | Hodnocení: 0)
prof Patočka

Len žlutý (Linum flavum): zdroj cytotoxicky účinných lignanů

Jiří Patočka

     Len žlutý (Linum flavum) je vytrvalá, 20 – 50 cm vysoká lysá bylina s přímou lodyhou. Má střídavé listy, dolní úzce obvejčité, horní kopinaté, všechny na okraji s úzkým bílým lemem. Květy (25 – 40) vyrůstají v nepravidelném vidlanu. Zelené kališní lístky jsou úzce vejčité, korunní klínovitě obvejčité, sytě žluté a s tmavšími žilkami. Kvete v červnu a červenci. Plodem jsou kulovité tobolky. Len žlutý roste na suchých, kamenitých stráních a v lesních lemech. Vyhovují mu suchá stanoviště s vápnitým podkladem. Je to teplomilný a světlomilný druh. Je příbuzným druhem modře kvetoucího lnu setého (Linum usitatissimum).

 

  Články vlastní: Victoriny: Toxické peptidy plísně ovesné (Cochliobolus victoriae)
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 09.10. 2021 - 13:14:20 (23287 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3165 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Victoriny: Toxické peptidy plísně ovesné (Cochliobolus victoriae)

Jiří Patočka

     Cochliobolus victoriae je houbový rostlinný patogen, který způsobuje plíseň ovesnou (Ghabrial et al., 2013). Oves napadený touto plísní, známou též jako plíseň Victoria, má oslabené stonky, poškozené listy a chřadne v důsledku nekrózy (Wolpert a Lorang, 2016). Plíseň Victoria byla poprvé zaznamenána v Americe v roce 1946 a způsobila obrovské ztráty na výnosech ovsa. V následujících letech dosáhlo rozšíření plísně ovesné epidemických rozměrů a přinutilo pěstitele ovsa začít pěstovat nové odrůdy ovsa, které byly vůči této plísni odolnější.

 

  Články vlastní: Pečárka zápašná (Agaricus xanthodermus) a azosloučeniny
Autor: Prof. Patocka - Středa, 06.10. 2021 - 14:30:16 (35297 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6227 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Pečárka zápašná (Agaricus xanthodermus) a azosloučeniny

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Pečárka zápašná, dříve žampion zápašný  (Agaricus xanthodermus) je mírně jedovatá stopkovýtrusá houba z čeledi pečárkovitých (Hagara et al., 2005). Má až 15 cm velký kuželovitý klobouk s plochým středem, který je matně bílý a hladký. Lupeny jsou v mládí růžové, ve stáří kakaově hnědé.  Třeň je hlízovitý s blanitým prstenem.  Jeho dužina páchne po fenolu a po poranění rychle žloutne.

 

     Je to houba, která roste hojně od května do listopadu v lesích, parcích, loukách a zahradách, všude tam, kde je půda bohatá na dusík. Obvykle roste ve skupinách, často velmi početných. Protože je velmi podobná dalším jedlým pečárkám (ovčí, hajní nebo hlíznaté), často končí na talíři a ten co je snědl, končí na pohotovosti. V ohrožení jsou zejména pejskaři, kteří se s houbou setkávají na toulkách se svým čtyřnohým přítelem a neodolají, když vidí na louce desítky plodnic krásné a zdravé houby. 
 

  Články vlastní: Trličník brvitý – vzácný zástupce čeledi hořcovitých
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 01.10. 2021 - 16:02:21 (56488 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4494 bytů | Hodnocení: 4.93)
prof Patočka

Trličník brvitý – vzácný zástupce čeledi hořcovitých

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Trličník brvitý (Gentianopsis ciliata), dříve známý také jako hořec brvitý či hořeček brvitý, je rostlina z čeledi hořcovitých a je jediným zástupcem rodu Gentianopsis, který roste na území České republiky. Jeho výskyt je vázán na výslunné travnaté svahy, meze, stráně a opuštěné lomy a v posledních letech silně ubývá. V Česku patří mezi silně ohrožené druhy a je řazen do kategorie C3 (Skalická et al., 2012). Trličník brvitý popsal již v roce 1753 Carl Linné a zařadil jej do rodu Gentiana (hořec). V roce 1951 jej japonský botanik Yu Chuan Ma oddělil od rodu Gentiana na základě určitých znaků a vytvořil pro něj samostatný rod Gentianopsis. Gentiana je velký rod tvořený heterogenním souborem morfologicky různorodých skupin rostlin (Iltis, 1965) a morfologický a chemotaxonomický průzkum prokázal oprávněnost samostatného rodu Gentianopsis (Massias et al., 1982; Jensen a Schripsema, 2002). 

Foto: Hana Juříčková

 

  Články vlastní: Apicidiny – jedovaté peptidy Fusarií a potenciální léky na rakovinu
Autor: Prof. Patocka - Středa, 29.09. 2021 - 10:47:44 (62880 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7623 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Apicidiny – jedovaté peptidy Fusarií  a potenciální léky na rakovinu

Jiří Patočka

     Apicidiny jsou cyklické tetrapeptidy, produkované houbami rodu Fusarium spp. (Suciati, 2014). Fusaria tvoří velký kosmopolitní rod nedokonalých hub, významný především proto, že četné jeho druhy jsou důležitými rostlinnými patogeny (Nelson et al., 1992) a také způsobují oportunní mykózy u lidí (Holzegel K, Kempf, 1964; Austwick 1982). Fusaria se vyskytují na celém světě, v různých podnebních pásmech, a jsou považována za patogen jak pro lidi, tak pro zvířata, hmyz a rostliny a kontaminují širokou škálu zemědělských komodit (Rampersad, 2020). Jejich toxické sekundární metabolity jsou téměř všudypřítomné a mezi ty toxikologicky významné patří také apicidiny (Han et al., 2000).

     V současné době je známo několik congenerů apicidinu, které byly charakterizovány ve Fusariích po jejich extrakci methylethylketonem a po vyčištění na sloupci silikagelu (Singh et al., 2002).

 

  Články vlastní: Strmělka kyjonohá a její bioaktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 26.09. 2021 - 13:58:14 (70981 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5467 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Strmělka kyjonohá a její bioaktivní látky

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

    Strmělka kyjonohá  (Ampulloclitocybe clavipes (Pers.) Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalys 2002), dříve známá jako Clitocybe clavipes (Pers.) P. Kumm, je lupenatá houba z čeledi šťavnatkovité (Hygrophoraceae) (Lodge e tak., 2013). Má polokulovitý, později sklenutý a uprostřed prohloubený klobouk široký 20–100 mm, často s nízkým středovým hrbolkem. Je jemně plstnatý a má šedou nebo šedohnědou barvu. Lupeny jsou nejprve bělavé a později krémové nebo nažloutlé a dlouze sbíhají na třeň. Třeň je v horní části válcovitý a na bázi hlízovitě rozšířený, což je nápadné zejména u mladších plodnic. Dužnina je bílá, je sladce aromatická a má mírnou chuť. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou eliptické, 6–9 x 4–5 µm. 

 

  Články vlastní: Mollugogenol A: nový prostředek mužské antikoncepce?
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 21.09. 2021 - 14:44:03 (85378 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3594 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mollugogenol A: nový prostředek mužské antikoncepce?

Jiří Patočka

     Mollugogenol A (3β, 6α, 16β, 22-tetrahydroxyisohopan) je triterpenoidní saponin nalezený v tropické rostlině Mollugo pentaphylla Linn. rostouci na Malajském poloostrově, Fidži, Cejlonu, Číně, Japonsku, Indii a Pákistánu. Rostlina je využívána v tradiční lidové medicíně pro své protizánětlivé a antipyretické účinky při léčení arthritidy (Valarmathi  et al., 2010, Sahu et al., 2011, Lee et al., 2019) a také pro své antifungální účinky (Hamburger et al., 1989). Její využití je opravdu velmi rozmanité. Na Tchajwanu se používá jako diuretikum a lék proti rakovině. V Malajsii se používají listy při bolácích na nohou, na Jávě se používá odvar k dezinfekci úst a v Indii se celá rostlina používá jako mírné projímadlo a antiseptikum. V Číně se z rostliny dělá polévka na podporu chuti k jídlu a odvar z kořenů se používá k léčbě očních chorob. V Thajsku se celá rostlina používá jako antipyretikum a na Šalamounových ostrovech se rostlina pálí, aby se vytvořil kouř odpuzující komáry. 

 

  Články vlastní: Fytochemie, farmakologie a toxikologie kosatce různobarevného
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 16.09. 2021 - 10:31:25 (110743 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4974 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Fytochemie, farmakologie a toxikologie kosatce různobarevného

Jiří Patočka

     O fytochemických, farmakologických nebo toxikologických vlastnostech kosatce různobarevného (Iris variegata L.) se toho ví jen velice málo, ale je známo, že příbuzné druhy jsou jedovaté. Z těchto důvodů se používání kosatce různobarevného k medicinálním účelům nedoporučuje (Kostić et al., 2019). Tento druh kosatce roste na paloucích a okrajích světlých lesů a v nízkých teplomilných trávnicích na mělkých a vysychavých půdách. Hlavním místem výskytu tohoto kosatce je panonská oblast Střední Evropy, odkud severním okrajem zasahuje na jižní Moravu a Slovensko. V ČR byl mimo svůj přirozený výskyt na Moravě uměle vysazen do volné přírody v Českém krasu a Českém středohoří. Častěji než ve volné přírodě se setkáváme s kosatcem různobarevným na zahradách jako s oblíbenou mrazuvzdornou trvalkou.

 

  Články vlastní: Elesclomol a Menkesova choroba
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 12.09. 2021 - 07:26:38 (126422 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3921 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Elesclomol a Menkesova choroba

 Jiří Patočka

      Elesclomol (bis[2-methyl-2-(phenylthioxomethyl)hydrazide)je syntetická látka poprvé připravená v Shinogi BioResearch v Lexingtonu (USA). Elesclomol indukuje oxidační stres tím, že vyvolává hromadění reaktivních forem kyslíku v rakovinných buňkách (Kirshner et al., 2008). Ke svému fungování vyžaduje aktivní kovový iont. Nejúčinnější je jeho komplex s Cu++ (Yadav et al., 2013). Elesclomol indukuje reakci rakovinotvorných buněk na oxidační stres indukcí proteinu 70 tepelného šoku (Hsp70), čímž indukuje apoptózu a zvyšuje aktivitu určitých protirakovinných činidel, jako je paclitaxel (O'Day et al., 2013)

 

 

  Články vlastní: Butein: přírodní látka s antiadipogenním účinkem
Autor: Prof. Patocka - Středa, 08.09. 2021 - 18:06:58 (139014 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5781 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Butein: přírodní látka s antiadipogenním účinkem

Jiří Patočka

    Butein (2',3,4,4'-tetrahydroxychalkon, CAS 487-52-5), je přírodní látka typu chalkonu, která se vyskytuje v mnoha nesouvisejících rodech rostlin. Butein vykazuje širokou škálu farmakologických účinků (Padmavathi et al., 2016, Song et al., 2016), jako je antioxidační a protizánětlivý účinek (Seo et al., 2015, Liu et al., 2020) a působí jako silný inhibitor proteinové tyrosinkinázy (Yang et al., 1998, 2001; Wright et al., 2006) a jako cytotoxická látka (Yang et al., 2015). 

 
912 článků (92 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3354

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Neděle, 05.09.
· Helmovka rýhonohá: bioaktivní látky
Sobota, 04.09.
· Terpeny akácie nilské (Acacia nilotica L.)
Středa, 01.09.
· Bedla zelenolupenná (Chlorophyllum molybdites): proč je jedovatá? Jiří Patočka
Pondělí, 30.08.
· Helmovka měnlivá a strobiluriny
Sobota, 28.08.
· Polycyklické triterpenoidy gedunin a nimbin, dva noví kandidáti na léčivo COVID-
Pátek, 27.08.
· Andrographolidy: bioaktivní látky právenky latnaté (Andrographis paniculata)
Pondělí, 23.08.
· Aureoverticillactam: zachrání tento mořský makrolaktam produkci banánů?
Pátek, 20.08.
· Streptovirudiny
Pondělí, 16.08.
· Chrpy a jejich bioaktivní látky
Čtvrtek, 12.08.
· Hořké principy hřibu medotrpkého
Pondělí, 09.08.
· Euglenofycin: ichtyotoxin krásnoočka krvavého a možnosti jeho využití v medicíně
Úterý, 27.07.
· Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmeti
Sobota, 24.07.
· Mansouramyciny: cytotoxické mořské isochinolinchinony
Pondělí, 19.07.
· Dapdiamidy: tripeptidová antibiotika
Úterý, 13.07.
· Diazepinomycin: cytotoxin mořského pláštěnce Didemnum proliferum
Pátek, 09.07.
· Mikrocionamidy, cytotoxické peptidy filipínské mořské houby Clathria abietina
Úterý, 06.07.
· Mupirocin, antibiotikum účinné proti grampozitivním bakteriím
Sobota, 03.07.
· Podbílek šupinatý
Čtvrtek, 01.07.
· Padanamidy: mořské antimikrobiální peptidy ještě jednou
Úterý, 29.06.
· Fasciculoly, hořké principy třepenitky svazčité
Pátek, 25.06.
· Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.): jedovaté steroidní saponiny
Úterý, 22.06.
· Tetrahydrofuranové acetogeniny láhevníku šupinatého (Annona squamosa)
Úterý, 15.06.
· Calyculin A a radiační biodosimetrie
Pondělí, 14.06.
· Cyparissiny A a B, cytotoxické diterpeny z Euphorbia cyparissias
Úterý, 08.06.
· Roscoea purpurea: bioaktivní látky
Sobota, 05.06.
· Náramkovitka žlutozelená (Floccularia straminea)
Pondělí, 31.05.
· Achillolidy: bioaktivní látky žebříčku Achilea fragrantisima
Čtvrtek, 27.05.
· Granátové jablko: funkční potravina posilující imunitu a paměť
Pátek, 21.05.
· Rodgersie: rostliny z Asie na naší zahradě a jejich bioaktivní látky
Pátek, 14.05.
· Mycenarubiny: červené pyrrolochinolínové alkaloidy helmovky narůžovělé

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace