Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2053 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Stichoneuriny, alkaloidy rostliny Stichoneuron caudatum (Stemonaceae)
Publikováno: Neděle, 23.04. 2017 - 18:47:21 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Stichoneuriny, alkaloidy rostliny Stichoneuron caudatum (Stemonaceae)

Jiří Patočka

     Stemonaceae je malá čeleď jednoděložných rostlin, která se dělí na tři rody: Stemona, Croomia a Stichoneuron (Inthachub et al., 2009). Stemona je největším rodem této čeledi a výtažky z kořenů těchto rostlin byly používány v tradiční medicíně jako lék k léčbě příznaků bronchitidy, černého kašle a tuberkulózy a byly též používány jako antiparazitika u člověka i zvířat (Greger, 2006). Z kořenů a listů rostlin rodu Stemona bylo izolováno vícež 130 unikátních alkaloidů, které jsou souhrnně nazývány "stemona alkaloidy". Některé významným způsobem potlačují kašel (Xu et al., 2010), jiné jsou značně toxické pro hmyz (Sakata et al., 1978). To zřejmě souvisí s jejich schopností inhibovat hmyzí acetylcholinesterasu (Sastraruji et al., 2012).    Rod Stichoneuron je na druhy nejchudší. Až dosud byly zdokumentovány pouze čtyři druhy pocházející z Thajska a Malajsie. Jsou to S. bognerianum, S. calcicola, S. halabalensis a S. caudatum. S. caudatum je asi 60 cm vysoká rostlina se vzpřímenou větvenou lodyhou a sytě zelenými střídavými listy. Má drobné květy o průměru 6 - 8 mm a plodem je nažka se dvěma semeny. Z kořenů této rostliny byly izolovány dva nové stemona-alkaloidy, stereoisomerní stichoneuriny A a B, které fungují jako inhibitory lidské acetylcholinesterasy (Ramli et al., 2017).
Literatura
Greger, H. Structural relationships, distribution and biological activities of stemona alkaloids. Planta Med. 2006; 72: 99−113. 
Inthachub P, Vajrodaya S, Duyfjes BEE. Review of the genus Stichoneuron (Stemonaceae).  Edinburgh J Botany, 2009; 66(02): 213-228.
Ramli RA, Lie W, Pyne SG. Alkaloids from the roots of Stichoneuron caudatum and their acetylcholinesteerase inhibitory activities.  J Nat Pod. 2017; In press.
Sakata K, Aoki K, Chang CF, Sakurai A, Tamura S, Murakoshi S (1978) Stemospironine, a new insecticidal  alkaloid  of  Stemona  japonica Miq.  Isolation,  structural  determination  and activity. Agric Biol Chem 1978; 42: 457–463. 
Sastraruji K, Sastraruji T, Ung AT, Griffith R, Jatisatienr A, Pyne SG. Synthesis of stemofoline analogues as acetylcholinesterase inhibitors. Tetrahedron 2012, 68, 7103−7115.
Xu YT, Shaw PC, Jiang RW, Hon PM, Chan YM, But PPHJ.  Antitussive effects of Stemona tuberosa with different chemical. Ethnopharmacol. 2010; 128: 679− 684.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 24

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace