Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 11127 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tavola: Jedovatý nebo léčivý strom?
Publikováno: Úterý, 21.02. 2017 - 20:25:12 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tavola: Jedovatý nebo léčivý strom?

Jiří Patočka, Jana Divišová

     Tavola je místní název stromu  Barringtonia asiatica na ostrovech Fidži. Tento až 25 metrů vysoký strom z čeledi hrnečníkovité  (Lecythidaceae) však roste na písečných plážích tropických oblastí celého  Indického oceánu a západní části Tichého oceánu, kde je součástí mangrovových porostů.  Pro svůj dekorativní vzhled a stín, který poskytuje,  je často uměle vysazován i ve městech.  Je to rychle rostoucí dřevina s lehkým a měkkým, snadno opracovatelným dřevem.

Tavola (Barringtonia asiatica), Fidži. Foto © Jana Divišová



     Strom má značně velké opadavé listy hruškovitého tvaru a matně zelené barvy a bílo-růžové květy s nápadně velkými tyčinkami, které svou pronikavou pižmovou vůní lákají zejména v noci můry a netopýry.  Jeho plody mají zvláštní hranatý tvar.  Plod měří 9-11 cm v průměru a  pod jeho silnou vláknitou vrstvou je ukryto jediné semeno. Plod je lehký, plave na hladině moře a díky dlouhodobé klíčivosti  semen se může uchytit stovky kilometrů daleko od své mateřské rostliny. Jeho odolnost vůči vodě je neuvěřitelná.  Uvádí se, že může ve vodě přežít až 15 let. Tento strom byl jedním z prvých obyvatel ostrova Krakatau, krátce po erupci stejnojmenné sopky, která zničila veškerou vegetaci (Tan, 2001). 
     Celá rostlina je jedovatá a toxické saponiny obsažené v semenech jsou využívány pro domorodý lov ryb. Semena rozdrcená na prášek se nasypou na vodní hladinu, a již po několika minutách se na hladině začínají objevovat paralyzované ryby. Stačí je posbírat. Také ostatní druhy stromů Barringtonia  (je jich známo 56), obsahují biologicky aktivní látky a mnohé jsou užívány v lidové medicíně domorodých obyvatel Tichomoří a Indického oceánu  (Llamas, 2003). Používají se hlavně jako tonikum nebo posilující prostředek po nemoci. Podávají se také letargickým dětem. Nosní kapky připravené z listů,  jsou účinným prostředkem při migréně a bolestech hlavy (Jain a Srivastava, 2005).
     Za jedovatost jsou  zodpovědné především saponiny, které byly izolovány z methanolického extraktu semen B. asiatica a identifikovány jako 3-O - [[p-D-galaktopyranosyl (1 -> 3) - beta-D-glukopyranosyl (1 -> 2)] - beta-D-glukuronopyranosyloxy] -22-O- (2-methylbutyroyloxy) -15,16,28-trihydroxy- (3beta, 15alfa, 16alfa, 22alfa) -olean -12-en  a 3-O - [[p-D-galaktopyranosyl (1 -> 3) -beta-D-glukopyranosyl (1 -> 2)] - beta-D-glukuronopyranosyloxy] -22- O- [2 (E)-methyl-2-butenyloyloxy] -15,16,28-trihydroxy- (3beta, 15alfa, 16alfa, 22alfa) -olean-12-en  (Hertl et al., 2002). Methanolický extrakt z listů, plodů, semen, stonků a kořenové kůry tohoto stromu vykazuje široké spektrum antibakteriální aktivity a byla také prokázána jeho antifungální aktivita proti řadě mikroskopických hub (Khan a Omoloso, 2002).
     Nositeli antibakteriální a antifungální aktivity B. asiatica jsou četné terpenické sloučeniny. Jsou to zejména pentacyklické triterpeny (Ragasa et al., 2011) a mezi nimi např. germanikol a jeho kumarylové estery, camelliagenon, camelliagenin A, spinasterol, sitosterol, skvalen a další (Ragasa et al., 2012). 
Literatura
Herlt AJ, Mander LN, Pongoh E, Rumampuk RJ, Tarigan P. Two major saponins from seeds of Barringtonia asiatica: putative antifeedants toward  Epilachna sp. larvae. J Nat Prod. 2002; 65(2): 115-20.
Jain SK, Srivastava S. Traditional uses of some Indian plants among islanders of the Indian Ocean. NISCAIR Online Periodicals Repository, ISSN 0975-1068 (Online); 0972-5938 (Print), 2005; 345-357.
Khan MR, Omoloso AD. Antibacterial, antifungal activities of Barringtonia asiatica. Fitoterapia. 2002; 73(3): 255-260.
Llamas KA. Tropical Flowering Plants. Cambridge : Timber Press, 2003. ISBN 0-88192-585-3.
Ragasa CY, Espineli DL, Shen CC. New triterpenes from Barringtonia asiatica. Chem Pharm Bull (Tokyo). 2011; 59(6): 778-782.
Ragasa CY, Espineli DL, Shen CC. A new triterpene from Barringtonia asiatica.  Nat Prod Res. 2012; 26(20): 1869-1875.
Tan  R.  Sea Poison Tree. Mangrove and wetland wildlife at Sungei Buloh Nature Park. Singapore. 2001. 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 16

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace