Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4167 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Roste vám doma užovník dvoubarevný (Caladium bicolor)? Raději jej moc neosahávej
Publikováno: Úterý, 18.10. 2016 - 12:39:04 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Roste vám doma užovník dvoubarevný (Caladium bicolor)? Raději jej moc neosahávejte!

Jiří Patočka

     Užovníky jsou rostliny z čeledi árónovitých (Araceae), které se často pěstují jako okrasné rostliny. Rod užovník zahrnuje asi 10 druhů, jejichž domovinou je tropická Amerika, zejména povodí Amazonky. Čeleď árónovitých je rozšířena hlavně ve vlhkých tropech (méně v subtropech), ale zasahuje i do mírných pásů. Její zástupci milují převážně vlhká a stinná stanoviště. Na zeměkouli se tato čeleď rozrůznila asi ve125 rodů s 2378 druhy. Typickým květenstvím arónovitých je palice, kterou tvoří drobné a nenápadné, hustě nahloučené kvítky. Její atraktivitu umocňuje druhově specificky zbarvený a tvarovaný palist, tzv. toulec (spatha). Zpopularizovány jsou zvláště rody toulitka (chvostokvět) (Anthurium Schott) a kala či kornoutnice (Zantedeschia Spr.). Mnohé druhy této čeledi jsou výrazně jedovaté. Nejznámější z nich je rod difenbachie (Diffenbachia Schott), který je v našich domácnostech dosti běžnou pokojovou rostlinou (Wiese et al., 1996).



     Nebezpečí aronovitých rostlin je podceňováno, ale jehlicovitě ostré krystalky šťavelanu vápenatého (tzv. rafidy), které jsou obsaženy v idioblastech jejích buněk, snadno mechanicky narušují sliznice (Naudé a Naidoo, 2007). Rafidy v součinnosti s toxiny těchto rostlin jsou pak často velmi nepříjemnou kombinací (McIntire  et al., 1990; Adhikari, 2012). Takovou jedovatou rostlinou je i užovník dvoubarevný (Caladium bicolor), jehož listy dosahují délky téměř 40 cm a šířky přes 20 cm. Soukvětí tohoto užovníku jsou zajímavá jak tvarem, tak i vůní, která připomíná parafín. Vytváří se však jen na jedinou noc. Rostlina je známa také jako „sloní ucho“, „srdce Ježíšovo“ nebo „andělská křídla“. Bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů lišících se zbarvením listů a také hybridů s Caladium schomburgkii. Celá rostlina je jedovatá a pozření některých částí rostliny může způsobit vážné onemocnění, a dokonce i kontakt s ní může způsobit nepříjemné podráždění kůže (Morton, 1962).
     Z biologicky aktivních látek aronovitých rostlin jsou známy jedovaté alkaloidy, glykosidy, kyanogenní glykosidy, steroidy, flobotanniny a saponiny (Der Marderosian et al., 1976). V listech jsou zastoupeny barevné pigmenty a látky s antimalarickým účinkem (cyanidin, pelargonidin, polysophorin, rhaphidecursinoly, rhapidecurperoxin, grandisin nebo epigrandisin) (Frausin et al., 2015). Užovník dvoubarevný má antibakteriální účinky (Nduche et al., 2016) a methanolický extrakt z jeho listů má antioxidační, antiangiogenní a cytotoxické účinky (Tosoc et al., 2016).

Literatura
Adhikari KM. Poisoning due to accidental ingestion of Dieffenbachia plant (Dumb cane). Indian Pediatr. 2012; 49(3): 247-248.
Der Marderosian AH, Giller FB, Roia Jr, FC. Phytochemical and toxicological screening of household ornamental plants potentially toxic to humans. I. J Toxicol Environ Health, Part A Current Issues, 1976; 1(6): 939-953.
Frausin G, Lima RBS, Hidalgo AF, Ming LC, Pohlit AM. Plantsof the Araceae family for malaria and related diseases: a review. Rev Bras Plantas Med. 2015; 17(4): dostupné na: http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1516-05722015000400657
McIntire MS, Guest JR, Porterfield JF. Philodendron - an infant death. J Toxicol Clin Toxicol. 1990; 28(2): 177-183.
Morton JF. Ornamental plants with toxic and/or irritant properties II. In Proc Florida State Hort Soc. 1962; 75: 484-491.
Naudé TW, Naidoo V. Oxalate-containing plants. In book. Veterinary Toxicology. 2007.
Nduche MU, Iwuoha CD, Igbokwe A U. Antibacterial Activity of Four Nigerian Medicinal Plants. Sch J Agric Vet Sci, 2016; 3(3): 172-180.
Tagwireyi D, Ball DE. The management of Elephant's Ear poisoning. Hum Exp Toxicol. 2001; 20(4): 189-192.
Tosoc JP, Frediles VC, Canda C, Demayo CG. Antiangiogenic, antitoxic and antioxidant properties of methanolic extracts of Caladium bicolor (Aiton) Venten. Human Vet Med. 2016; 8(1): 10-16.
Wiese M, Kruszewska S, Kolacinski Z. Acute poisoning with Diffenbachia picta. Vet Hum Toxicol. 1996; 38(5): 356-358.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace