Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6668 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Jed "černé vdovy"
Publikováno: Pátek, 16.03. 2007 - 06:27:02 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Toxické polypeptidy jedu pavouka snovačky jedovaté

Jiří Patočka

Jed snovačky jedovaté (Latrodectus mactans), tvořený směsí extrémně toxických polypeptidů, je jedním z nejúčinnějších živočišných jedů. Tento pavouk se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech celého světa. Na severoamerickém kontinentu je známa jako "černá vdova" (black widow): černě zbarvená samička sežere po kopulaci svého partnera, neboli "ovdoví". Snovačka patří mezi jedovaté pavouky, jejichž kousnutí může být pro člověka smrtelné (Kazbundová a Patočka 2006).



Jed "černé vdovy" obsahuje alfa-latrotoxin, který se specificky váže na cholinergní receptory presynaptické membrány v centrálním i periferním nervovém systému, destabilizuje membrány nervových buněk, otevírá iontové kanály a zvyšuje eflux Ca++ dovnitř neuronů. Mechanismus toxického účinku alfa-latrotoxinu není dosud plně objasněn. LD50 pro bílého laboratorního potkana při i.p. podání má hodnotu 0,55 mg/kg, pro myš 0,9 mg/kg. Dále bylo v jedu identifikováno pět latroinsektotoxinů, které ovlivňují uvolňování neurotrasmiterů z presynaptických zakončení u hmyzu a vykazují selektivní toxicitu pro tyto živočichy (Grishin 1998). Podobně působí také latrocrustatoxin, ale pouze u korýšů (Crustaceae) (Charakha et al. 1997).
Kousnutí snovačky vyvolává intoxikaci známou jako latrodectismus. Kousnutí snovačkou je velmi bolestivé a osud intoxikovaného je velmi nejistý po dobu několika dnů a úplné zotavení může trvat i několik týdnů. V rámci poskytování prvé pomoci se osvědčuje přikládání studených obkladů nebo vaků naplněných ledem. Postiženého je nutno co nejrychleji dopravit k lékaři. Pavouk je spíše pasivní, žije při zemi na loukách a pastvinách a zaútočí jen při vyrušení. Krátkkými, ale silnými kusadly prokousne kůži a vpraví jed do těla. Již několik minut po kousnutí se dostavuje nevolnost, slabost dolních končetin, bolesti břicha a hlavy. Krátce na to se objevují bolestivé svalové křeče a hypertenze. Symptomy se stupňují po donu několika hodin a přetrvávají až tři dny.. V místě kousnutí se objevuje erytém a ranka nekrotizuje. Intoxikovaný má vysokou teplotu, potí se a na kůži se objevují petechie. V laboratorním nálezu je pozorována hemolýza, hemoglobinurie, trombocytopenie a dochází k selhávání ledvin.Úmrtnost bez poskytnutí lékařské pomoci se pohybuje kolem 10 %. Pro zvládnutí závažného průběhu intoxikace je proto nutné podat specifické antisérum, které je účinné i proti jedu dalších pavouků rodu Latrodectus. Aby byla zaručena jeho účinnost, je nutné je aplikovat do 30 minut po kousnutí pavoukem (Peterson 2006). V místech, kde snovačky žijí, je kousnutí tímto pavoukem poměrně časté. Např. v Austrálii a na Novém Zélandu bylo v letech 1963 až 1976 zaznamenáno 2144 případů kousnutí australskou snovačkou Latrodectus mactans hasselti (Sutherland a Trinca 1978). Novější studie Isbistera a Graye (2003) zaznamenává 68 případů z různých částí Austrálie od února 1999 do března 2002.
Velmi citlivé na jed snovaček jsou kočky, pro něž je kousnutí téměř vždy smrtelné. Psi jsou sice odolnější, ale otrava má u nich velmi dramatický průběh.
Všechny tyto toxické polypeptidy snovaček se skládají z 1000 až 1200 aminokyselin a jejich molekulová hmotnost se pohybuje od 110 do 140 kDa (Rohou et al. 2006). Alfa-latrotoxin má vysokou strukturální homologií se skupinou glukagonu-podobných peptidů (Holz a Habener 1998).

Literatura

Grishin EV. Black widow spider toxins: the present and the future. Toxicon. 1998; 36(11): 1693-1701.
Grishin EV. Isolation and partial structural characteristics of major toxic components of Latrodectus pallidus venom. [Article in Russian] Bioorg Khim. 1997; 23(3): 163-167.
Holz GG, Habener JF. Black widow spider alpha-latrotoxin: a presynaptic neurotoxin that shares structural homology with the glucagon-like peptide-1 family of insulin secretagogic hormones. Comp Biochem Physiol B Biochem Mol Biol. 1998; 121(2): 1771-84.
Charakha AR, Shevchenko LV, Molodkin AK, Pluzhnikov KA, Volkova TM,
Isbister GK, Gray MR. Latrodectism: a prospective cohort study of bites by formally identified redback spiders. Med J Aust. 2003; 179: 455-456.
Kazbundová J, Patočka J. Jedovatí pavouci a nebezpečí jejich kousnutí. Voj Zdrav Listy 2006; 75(2): 65-70.
Peterson ME. Black widow spider envenomation. Clin Tech Small Anim Pract. 2006; 21(4): 187-190.
Rohou A, Nield J, Ushkaryov YA. Insecticidal toxins from black widow spider venom. Toxicon. 2006; [Epub ahead of print]
Sutherland SK, Trinca JC. Survey of 2144 cases of red-back spider bites: Australia and New Zealand, 1963-1976. Med J Aust. 1978; 2: 620-623.


 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.8
Účastníků: 25

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace