Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 1494 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Peptidy chránící mozek před mikrotraumaty
Publikováno: Středa, 03.08. 2016 - 10:39:51 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Peptidy chránící mozek před mikrotraumaty

Jiří Patočka

      Mikrotrauma je malé, často mikroskopické či jinak zjevně nepozorovatelné poranění. Sama o sobě jsou neškodná a po určité době se zhojí. Opakovaná mikrotraumata však mohou vést k postupnému poškozování daných struktur např. v oblasti páteře nebo pohybového aparátu. Dochází k nim zejména u dětí při jejich pohybových aktivitách, nejčastěji při sportu nebo u starších osob. Mikrotraumata se stávají velkým problémem ve sportu při honbě za rychlými výsledky. Jejich kumulace má dalekosáhlé důsledky. Nebezpečná jsou také traumata mozku, ke kterým dochází při fotbale, při boxu i jiných sportech v důsledku četných úderů do hlavy.  Jejich hromadění má negativní důsledky na fungování mozku a může se po určité době projevit jako větší cévní mozková příhoda (mrtvice). Mozkovými mikrotraumaty jsou rovněž postiženy kognitivní (poznávací) funkce mozku (Cole, 2008; Bär a Markser, 2013).



     Toto poškození mozku, známé jako mild traumatic brain injury (mTBI), je poměrně časté u dětí, u sportovců a u seniorů. U mTBI chybí viditelné objektivní strukturální poškození mozku, ale pacienti často trpí dlouhodobými kognitivní, behaviorální a emocionální potížemi, které je spojené s biochemickými a buněčnými změnami. V současné době neexistuje účinná léčba pro pacienty s mTBI. V poslední době však došlo k objevu několika peptidů, které chrání mozek před mikrotraumaty (Kronenfeld  et al., 2015) a skýtají tak naději na omezení nežádoucího vlivu mikrotraumat na mozek a jeho funkce. Jedná se o malé, lineární peptidy (dipeptidy až tetrapeptidy), snadno dostupné i synteticky, což otevírá nové možnosti v traumatologii. Na myším modelu mTBI byly účinné zejména peptidy TXM-CB3 (AcCys-Pro-CysNH2), DY-70 (AcCys-Met-Lys-CysNH2), ale také AD4 (ACysNH2) (Baratz-Goldstein et al., 2016).

Literatura
Baratz-Goldstein R, Deselms H, Heim LR, Khomski L, Hoffer BJ, Atlas D, Pick CG. Thioredoxin-Mimetic-Peptides Protect Cognitive Function after Mild Traumatic Brain Injury (mTBI). PLoS One. 2016; 11(6):  e0157064.
Bär KJ, Markser VZ. Sport specificity of mental disorders: the issue of sport psychiatry. Europ Arch Psych Clin Neurosci. 2013;  263(2): 205-210.
Cole JM. (2008). The effects of multiple head micro-trauma on cognitive function in high school football and soccer athletes. Masters Theses and Doctoral Dissertations, 2008; 173 s.
Kronenfeld G, Engelman R, Weisman-Shomer P, Atlas D, Benhar M. Thioredoxin-mimetic peptides as catalysts of S-denitrosylation and anti-nitrosative stress agents. Free Radic Biol Med. 2015; 79: 138-146.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 19

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace