Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5637 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů ART: Durman
Publikováno: Sobota, 10.03. 2007 - 00:00:00 Od: Prof. Patocka
Aplikovaná radiobiologie a toxikologie

Durman

Stanislav Vodvářka

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, České Budějovice

Durman (Datura) je zastoupen asi 20 jednoletými až víceletými bylinami z čeledi Solanaceae (lilkovitých). Lodyhy jsou větvené, listy střídavé, jednoduché a krátce řapíkaté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů a jsou oboupohlavné a pětičetné. Plodem je tobolka se zbytky kalicha, pukající čtyřmi chlopněmi. Obsahuje velké množství drobných semen.



Většina druhů pochází zřejmě z Ameriky, ale původ durmanu není zcela jasný, neboť užívání bylo rozšířeno ve Starém i Novém světě. Dnes roste od tropů až do mírného pásu, včetně našich nejteplejších oblastí. U nás je nejznámější druh Datura stramonium, durman obecný, někdy zvaný "panenská okurka". Je to jednoletá bylina s lodyhou lysou nebo pýřitou, přímou, větvenou a asi 0,5 až 1 m vysokou. Listy vejčité až eliptické, na bázi klínovité až mělce srdčité, špičaté a na okraji laločnatě zubaté. Kalich má korunu 5 až 10 cm dlouhou, nálevkovitou, bílou nebo fialovou. Tobolky jsou vejcovité, 3 až 7 cm dlouhé, přímé, se čtyřmi chlopněmi, hustě chlupaté.
Durman je již dlouhou dobu znám jako jedovatá halucinogenní rostlina. Halucinogenní účinky durmanu byly tradičně využívány jak ve Starém, tak v Novém světě. V Indii byla tato rostlina pokládána za účinné afrodiziakum. Dlouhé trubkovité květy posvátného durmanu byly falickým symbolem, plody s velkým počtem semen symbolem plodnosti. O durmanu se tvrdilo, že zbavuje ženy studu a semena se jim proto někdy tajně podávala do jídla. Podobně ale mohli dopadnout i muži, kterým indické tanečnice sypaly semena durmanu do vína. Jejich oblouznění hosté prý pak vyzradili každé tajemství. Některé indiánské kmeny využívaly durman také k tzv. iniciačním obřadům. Ve středověkém kouzelnictví měly důležitou úlohu a byly součástí čarodějnických mastí, jimiž se mazaly čarodějnice "před odletem na sabat", tj. aby upadly do zvláštního mrákotného stavu s bohatými halucinacemi a sny. Ve středověké Evropě byl durman důležitou součástí čarodějných lektvarů, mastí, ale i "nápojů lásky" a tzv. vykuřovadel. Využíval se však i ve Střední Asii, Indii, Pákistánu a Afghánistánu, kde byl cenným lékem např. při poruchách erekce. V těchto oblastech se rozemletý prášek ze semen ještě nyní přidává do vína a lihových nápojů i cigaret nebo marihuany. V Tanzánii jej přidávají do piva " pombe ", aby se zvýšil jeho opojný účinek. Durman patří také mezi léčivé rostliny, ale s ohledem na jeho jedovatost je třeba maximální opatrnosti. Například Indové stále používají durmanu při léčení horeček, nádorů, kožních a nervových onemocnění a průjmů.
Durman obsahuje v listech a semenech zhruba 0,5% alkaloidů tropanové řady. Tyto tropanové alkaloidy, L-hyoscyamin, atropin a skopolamin, jsou hlavními účinnými látkami durmanu. Psychické účinky tropanů jsou velmi silné - při vyšší dávce zcela mizí koncept reality, objevují se naprosto realistické halucinace - uživatelé například popisují, že rozmlouvali s mrtvými či neexistujícími příbuznými apod. Jakákoliv vědomá kontrola stavu je nemožná. Tyto látky jsou zřejmě ze všech halucinogenů nejnebezpečnější. Riziko špatného odhadu dávky je poměrně značné, toxicita tropanových alkaloidů vysoká. Otravy durmanem jsou relativně časté.

Literatura:

BERKOV S, ZAYED R, DONCHEVA T.: Alkaloid patterns in some varieties of Datura stramonium. Fitoterapia. 2006;77:179-182.
FORESTER MB.: Jimsonweed (Datura stramonium) exposures in Texas, 1998-2004. J Toxicol Environ Health A. 2006;69:1757-1762.
MATSUDA K. et al.: Toxicological analysis of a case of Datura stramonium poisoning. Rinsho Byori. 2006;54:1003-1007.
ŠVECOVÁ K.: Belladonové alkaloidy: Atropin a skopolamin. Server TOXICOLOGY
(https://toxicology.emtrading.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=75&mode=&order=0&thold=0)

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Aplikovaná radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Aplikovaná radiobiologie a toxikologie:
Belladonnové alkaloidy: atropin a skopolamin


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.95
Účastníků: 23

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Aplikovaná radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace