Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2206 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Cyclomarin A, mořský toxin s antimalarickým potenciálem
Publikováno: Neděle, 06.03. 2016 - 07:25:19 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Cyclomarin A, mořský toxin s antimalarickým potenciálem

Jiří Patočka

     Cyclomarin A je cyklický heptapeptid produkovaný mořskou actinobakterií Salinispora arenicola CNS-205 (Penn et al., 2009). Je složen ze tří obvyklých a čtyř neobvyklých aminokyselin, které všechny byly připraveny i synteticky (Sugiyama et al., 2002). Cyclomarin A má zajímavé toxikologické vlastnosti. Usmrcuje mycobakterie a usmrcuje také plasmodia, ale zcela rozdílným molekulárním mechanismem.      Molekulárním cílem cyclomarinu A v Mycobacterium tuberculosis jsou regulační podjednotky ClpC1 na proteáze CLPP (Schmitt  et al., 2011; Vasudevan et al., 2013), což je ATP-dependentní CLP-proteáza, která se podílí na regulované degradaci některých proteinů. Molekulárním cílem cyclomarinu A v Plasmodium falciparum, což je parazitický prvok způsobující malárii, je enzym zvaný diadenosin-trifosfát-hydroláza (PfAp3A). Jedna molekula cyclomarinu A se váže na dimerní PfAp3A a zabraňuje tak tvorbě enzym⋅substratového komplexu (Bürstner et al., 2015). Cyclomarin A je vzácným příkladem přírodního jedu s dvěma odlišnými a specifickými mechanismy molekulárního účinku.
     Protože malárie je přes všechna omezení jejího šíření stále jednou z nejničivějších lidských chorob, mohly by přírodní látky typu cyclomarinu A představovat novou kategorii léků pro boj s touto hroznou parazitární nemocí.

Literatura
Bürstner N, Roggo S, Ostermann N, Blank J, Delmas C, Freuler F, Gerhartz B, Hinniger A, Hoepfner D, Liechty B, Mihalic M, Murphy J, Pistorius D, Rottmann M,  Thomas JR, Schirle M, Schmitt EK. Gift from Nature: Cyclomarin A Kills Mycobacteria and Malaria Parasites by Distinct Modes of Action. Chembiochem. 2015; 16(17): 2433-2436.
Penn K, Jenkins C, Nett M, Udwary DW, Gontang EA, McGlinchey RP, Foster B, Lapidus A, Podell S, Allen EE, Moore BS, Jensen PR. ISME J. 2009; 3: 1193–1203.
Schmitt EK, Riwanto M, Sambandamurthy V, Roggo S, Miault C, Zwingelstein C, Krastel P, Noble C, Beer D, Rao SP, Au M, Niyomrattanakit P, Lim V, Zheng J, Jeffery D, Pethe K, Camacho LR. The natural product cyclomarin kills Mycobacterium tuberculosis by targeting the ClpC1 subunit of the caseinolytic protease. Angew Chem Int Ed Engl. 2011; 50(26): 5889-5891.
Sugiyama H, Shioiri T, Yokokawa F. Syntheses of four unusual amino acids, constituents of cyclomarin A. Tetrahedron Letters, 2002; 43(19): 3489-3492.
Vasudevan D, Rao SP, Noble CG. Structural basis of mycobacterial inhibition by cyclomarin A. J Biol Chem. 2013; 288(43): 30883-30891.
 
 

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace