Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2808 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kopřivák morušovitý, tropická kopřiva se špatnou pověstí
Publikováno: Pondělí, 29.02. 2016 - 17:32:33 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Kopřivák morušovitý, tropická kopřiva se špatnou pověstí

Jiří Patočka

     Kopřivák morušovitý (Dendrocnide moroides, dříve Laportea gigas) je druh tropické rostliny s abnormálně žahavými chlupy z čeledi kopřivovitých. Kontakt s kopřivami nemá nikdo rád. Žahnutí našimi kopřivami, kopřivou dvoudomou (Urtica dioica) a žahavou (U. urens), je „příjemným pohlazením“ oproti novozélandské kopřivě ongaonga (Urtica ferox) či australské kopřivě Dendrocnide moroides s českým názvem kopřivák morušovitý, které je věnováno toto sdělení.


 


    Kopřivák naštěstí neroste v naší přírodě a setkat se s ním můžeme pouze na Nové Guinei, severovýchodním pobřeží Austrálie, ve spolkových státech Nový Jižní Wales a Queensland nebo na Moluckých ostrovech. Roste v prosluněných částech vlhkých nížinných lesů, poblíž potoků a lesních cest. Spíše než bylinu, připomíná stálezelený strom. Dorůstá až do výše 4 m a má jeden dřevnatý kmen o průměru až 5 cm. Kmínek obrůstají velké listy oválného nebo srdčitého tvaru s řapíkem dlouhým 10 až 20 cm. Listové čepele dosahují délky až 25 a šířky 20 cm, po obvodu jsou zoubkované a oboustranně porostlé ostrými a tvrdými žahavými chlupy, které jsou příčinou špatné pověsti této rostliny (Metcalf et al., 2014).
     Po kontaktu člověka nebo zvířete s těmito chlupy se do těla dostává velké množství ostrých křemičitých vláken, z nichž se po doteku dostává pod kůži žahavá látka s vlastnostmi neurotoxinu (Oelrichs a Robertson, 1970). Ta způsobuje bolest, která se stále stupňuje a projevuje se i v místech, která nebyla kopřivákem zasažena (Laurance, 2000). Bolest může přetrvávat i několik dnů. Postižené místo zarudne a na kůži se vytvoří červené skvrny. Žádný orgán v těle postiženého však není z lékařského hlediska poškozen.
     Popálení druhem Dendrocnide moroides je velmi bolestivé a vyžaduje několikadenní pobyt v nemocnici. Dodnes neexistují prostředky na zmírnění kruté bolesti způsobené kopřivákem (Hurley, 2000a). Tato ďábelská kopřiva má už také na svědomí smrt několika citlivějších lidí (Hurley, 2000). O složení jedu existuje dosud mnoho nejasností. Jak nedávno informoval Andersen se spolupracovníky (2014) mezi biologicky účinnými látkami byl již kdysi dávno nalezen např. histamin s acetylcholinem, ale bylo jasné, že tyto látky nemohou mít na svědomí všechny nepříjemné pocity, které žahnutí kopřivákem přináší. I když výzkum této zajímavé žahavky není ještě ani zdaleka ukončen, je velmi pravděpodobné, že za její bolestivé a nebezpečné žahnutí je zodpovědná látky, která byla nazvána moroidin (Kahn et al., 2000). Moroidin je bicyklický oktapeptid (Leung et al., 1986), který ale není jedinou chemickou substancí podílející se na jedovatosti kopřiváku (Kahn et al., 1989; Oelrichs a Williams, 1992).
     Kopřivák morušovitý je nebezpečnou rostlinou i tehdy, nedostaneme-li se s ním do přímého kontaktu. Žahavá vlákna kopřiváku se obměňují a stará, z rostliny uvolněná mohou poletovat ve vzduchu a mohou být snadno vdechnuta (Lindikeit a Jung, 1953). Proto i delší pobyt v blízkosti těchto rostlin je nebezpečný, způsobuje záchvaty kýchání nebo krvácení z nosu. Podobně jako na lidi působí kopřivák morušovitý i na koně a psy (Robertson a Macfarlane, 1957).

Literatura
Andersen F, Paulsen E, Urticaria  NC. Immediate Skin Contact Reactions from Plants. In: Giménez-Arnau AM, Maibach HI. Contact Urticaria Syndrome, CRS Press, 2014; 249.
Hurley M. Growth dynamics and leaf quality of the stinging trees Dendrocnide moroides and Dendrocnide cordifolia (family Urticaceae) in Australian tropical rainforest: implications for herbivores. Australian Journal of Botany, 2000a; 48(2): 191-201.
Hurley M. Selective stingers. Ecos, 2000b; (105): 18-23.
Kahn SD, Booth PM, Waltho JP, Williams DH. Computer-assisted structure determination. Structure of the peptide moroidin from Laportea moroides. J Org Chem. 1989; 54(8): 1901-1904.
Kahn SD, Booth PM, Waltho JP, Williams DH. Computer-assisted structure determination. Structure Of the peptide moroidin from laportea moroides. J Org Chem. 2000; 65(24): 8406.
Laurance W. Stinging trees and wait-a-whiles: confessions of a rainforest biologist. University of Chicago Press, 2000.
Leung TC, Williams DH, Barna JC, Foti S, Oelrichs PB. (1986). Structural studies on the peptide moroidin from Laportea moroides. Tetrahedron, 1986; 42(12): 3333-3348.
Lindikeit R, Jung F. Uber die Inhaltsstoffe der Brennhaare von Laportea gigas. Pharmazie, 1953; 8: 78.
Metcalfe DJ, Liddell MJ, Bradford MG, Green PT. Tropical rainforests of eastern Australia. Biodiversity and Environmental Change: Monitoring, Challenges and Direction, 2014; 111-165.
Oelrichs PB, Robertson PA. (1970). Purification of pain-producing substances from Dendrocnide (Laportea) moroides. Toxicon, 1970; 8(1): 89-90.
Oelrichs PB, Williams DH. Two naturely occuring toxins causing stock losses. In: Watters D, Lavin M, Maguire D, Pearn J. Toxins and Targets: Effects of Natural and Synthetic Poisons on Living Cel. Harwood Academic Press, 1992.
Robertson PA, Macfarlane WV. (1957). Pain-producing substances from the stinging bush Laportea moroides. Austr J Exp Biol Med Sci. 1957; 35(4): 381-393.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 20

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace