Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2570 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Flakka: nová nebezpečná droga
Publikováno: Sobota, 03.10. 2015 - 13:53:30 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Flakka: nová nebezpečná droga

Jiří Patočka

     Zhruba od roku 2012 se množí případy zneužívání rekreačních drog, které jsou známy pod poněkud matoucím označením „koupelové soli“ (bath salts). Objevují se v nich nové syntetické drogy. Ty jsou nejčastěji vyráběny z legálně dostupných léčiv a volně prodejných chemických látek (Banks et al., 2014). Aby se jejich výrobci nedostali do konfliktu se zákony, rychle reagují tak, že jakmile se některá z jimi připravovaných látek objeví na seznamu zakázaných, rychle obmění její složení a drogu pak uvedou na trh pod novým názvem (Baumann et al., 2013).     Tato praxe je velmi nebezpečná (Gershman a Fass, 2012). Uživatelé nemohou vědět z čeho přesně se droga skládá, výrobce není schopen garantovat její stabilní účinky a výsledkem jsou pak nečekané a často i smrtící účinky takové drogy (Kesha et al., 2013; Hall et al., 2014). Takovou drogou je také flakka, která se objevuje njprve ve Spojených Státech a v současné době i v Evropě (Mash, 2015). Patří také do skupiny „koupelových solí“ a na trhu s drogami postupně vytlačuje kokain. Název drogy je odvozen od španělského slangového výrazu pro mladou atraktivní ženu (la flaca) a jejím výhradním producentem je dnes Čína, kde je její výroba i distribuce legální. Čínští obchodníci drogu nabízejí v internetových obchodech a zasílají ji do celého světa. Jeden kilogram flakky stojí 1 500 dolarů (36 tisíc korun), ale na ulici dokáží dealeři kilogram drogy prodat až za 50 tisíc dolarů (1,2 milion korun). Jedna dávka se prodává v průměru za 5 dolarů. Flakka se dá šňupat, kouřit, polykat i podávat nitrožilně. Dá se však po ní také umřít (Nagai et al., 2014; Sykutera et al., 2015).
     Flakka je  derivátem cathinonu (α-pyrrolidinopentiofenon, α-PVP) a svými účinky se podobá povzbuzujícím drogám, jakými jsou kokain či amfetamin (Aarde et al., 2015). Zvyšuje pozornost, vyvolává euforii a hyperaktivitu. S ústupem účinku drogy přichází pocit uklidnění, který přechází až do odevzdanosti a deprese. Opakované užívání vede k čím dál větším dávkám a způsobuje extrémní úzkost, paranoiu a halucinace (Olson, 2015). Droga zřejmě nutí své uživatele strhávat ze sebe šaty, což vysvětluje, proč v poslední době pobíhá po ulicích takové množství nahých, zfetovaných chlapců a dívek. Lékaři nemají žádnou účinnou léčbu intoxikace "koupelovými solemi", takže jejich jedinou možností je udržet pacienty v bezpečí, aby neublížili sobě ani nikomu jinému.
     Velké problémy se zneužíváním drog jako je flakka, má americké námořnictvo. Armáda natočila video, v němž před jejím užíváním varuje, ale nezdá se, že by osvěta byla účinná. Objevily se i případy, kdy lidé po jejím užití měli sklony ke kanibalismu. Známé jsou případy, kdy zdrogovaní námořníci pokousali lidi v obličeji a chovali se doslova jako zvířata (Anonym, 2015). Videí na nichž je vidět, jak lakka působí na člověka, je dnes na internetu k shlédnutí celá řada. Zde je např. mladý muž pod vlivem flakky https://www.youtube.com/watch?v=rrAuBGPQ5yw e
      Součástí „koupelových solí“ a jiných podobných stimulačních drog je např. methylenedioxypyrovaleron (MDPV), psychoaktivní látka objevená již v šedesátých letech minulého století, známá jako inhibitor reuptaku noradrenalinu a dopaminu. Látek s podobnou chemickou strukturou a mechanismem farmakologického účinku je však více, např. α-pyrrolidinopropiofenon (α-PPP), 4'-methyl-α-pyrrolidinopropiofenon (M-α-PPP), 3',4'-methylenedioxy-α-pyrrolidinopropiofenon (MDPPP) nebo samotná flakka,  α-pyrrolidinopentiofenon (α-PVP), známá též pod názvem gravel (Kolanos et al., 2015; Marinetti et al., 2015). Před všemi je třeba potenciální uživatele důsledně varovat.

Literatura

Aarde SM, Creehan KM, Vandewater SA, Dickerson TJ, Taffe MA. In vivo potency and efficacy of the novel cathinone α-pyrrolidinopentiophenone and 3,4-methylenedioxypyrovalerone: self-administration and locomotor stimulation in  male rats. Psychopharmacology (Berl). 2015; 232(16): 3045-3055.
Anonym. New drug called flakka blamed for increase in naked, paranoid people. 2015. http://www.nola.com/crime/index.ssf/2015/04/flakka_drug_naked_paranoia.html
Banks ML, Worst TJ, Rusyniak DE, Sprague JE. Synthetic cathinones ("bath salts"). J Emerg Med. 2014; 46(5): 632-642.
Baumann MH, Partilla JS, Lehner KR. Psychoactive "bath salts": not so soothing. Eur J Pharmacol. 2013; 698(1-3): 1-5.
Gershman JA, Fass AD. Synthetic cathinones ('bath salts'): legal and health care challenges. P T. 2012; 37(10): 571-595.
Hall C, Heyd C, Butler C, Yarema M. "Bath salts" intoxication: a new recreational drug that presents with a familiar toxidrome. CJEM. 2014; 16(2): 171-176.
Kesha K, Boggs CL, Ripple MG, Allan CH, Levine B, Jufer-Phipps R, Doyon S, Chi P, Fowler DR. Methylenedioxypyrovalerone ("bath salts"), related death: case report and review of the literature. J Forensic Sci. 2013; 58(6): 1654-1659.
Kolanos R, Sakloth F, Jain AD, Partilla JS, Baumann MH, Glennon RA. Structural.Modification of the Designer Stimulant α-Pyrrolidinovalerophenone (α-PVP)Influences Potency at Dopamine Transporters. ACS Chem Neurosci. 2015 Aug 11. Epub ahead of print.
Marinetti LJ, Antonides HM. Analysis of synthetic cathinones commonly found in bath salts in human performance and postmortem toxicology: method development, drug distribution and interpretation of results. J Anal Toxicol. 2013; 37(3): 135-146.
Marsh J. Into the west: British Association of Psychopharmacology Summer Meeting 2015. The Lancet Psychiatry 2015; 2(9): e23-e25.
Nagai H, Saka K, Nakajima M, Maeda H, Kuroda R, Igarashi A, Tsujimura-Ito T, Nara A, Komori M, Yoshida K. Sudden death after sustained restraint following self-administration of the designer drug α-pyrrolidinovalerophenone. Int J Cardiol. 2014 ;172(1): 263-526.
Sykutera M, Cychowska M, Bloch-Boguslawska E. A Fatal Case of Pentedrone and α-Pyrrolidinovalerophenone Poisoning. J Anal Toxicol. 2015; 39(4): 324-329.
Olson S. New designer drug flakka works like bath salts. Causewd „excited delirium“. Mecical Daily, Apr 6, 2015.
http://www.medicaldaily.com/new-designer-drug-flakka-works-bath-salts-causes-excited-delirium-328224

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace