Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 13301 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Littoralison: přírodní nepeptidová neurotrofní látka
Publikováno: Pátek, 18.09. 2015 - 21:45:15 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Littoralison: přírodní nepeptidová neurotrofní látka

Jiří Patočka

     Nervová buňka potřebuje pro svůj růst a vývoj kromě kyslíku a živin ještě řadu dalších látek. Pro vznik, zrání a migraci neuronů jsou nezbytné chemické substance zvané neurotrofní faktory (trofické = růstové). Ty se podílejí na správné funkci neuronu, na jeho vývoji, na procesu tvorby axonů a dendritů, na vzniku synapsí a jejich funkčnosti, i na samotném přežití neuronální buňky. Bez jejich přísunu chřadnou a hynou i dříve zdravé a zcela funkční dospělé neurony. Neurotrofní faktory jsou ale nezbytné i pro buňky gliové.

LITTORALISON


     Přirozené neurotrofní faktory jsou svou podstatou různě velké peptidy. Jedním z nejlépe prozkoumaných růstových faktorů je nervový růstový faktor NGF (Nerve Growth Factor), který řídí tvorbu nervového systému od  embrya a reguluje jeho funkce, růst a opravy neuronů u dospělých. Dnes je již známo větší množství růstových faktorů a stále jsou objevovány další a další, které v organismu působí na specifické receptory, označované jako tyrozinkinázové receptory (Trk). Dosud byly popsány tři typy těchto receptorů: Trk A, Trk B a Trk C. Neurotrofní faktory nabízí možnost terapeutického využití v léčbě neurodegenerativních onemocnění jako jsou např. Alzheimerova, Parkinsonova nebo Huntingtonova choroba.
      Kromě vysokomolekulárních peptidických neurotrofních faktorů byly objeveny také nepeptidové nízkomolekulární látky, které jsou rovněž sledovány s ohledem na možnost jejich využití v terapii psychiatrických onemocnění (Duong et al., 1999; McCarthy et al., 2014).
     Takovou nepeptidovou látkou s neurotrofním účinkem je také littoralison, izolovaný z brazilského sporýše Verbena litoralis (Castro-Gamboa I, Castro, 2004). Littoralison je iridoid nezvyklé struktury (Li et al., 2001a), který byl již připraven také synteticky (Mangion a MacMillan, 2005). Neurotrofní účinky mají také dva dihydrochalkonové dimery isolované ze stejného zdroje – verbenachalcon (Li et al., 2001b) a littorachalcon (Li et al., 2003).
    
Literatura
Castro-Gamboa I, Castro O. Iridoids from the aerial parts of Verbena litoralis (Verbenaceae). Phytochem.  2004; 65: 2369-2372. Duong FH, Warter JM, Poindron P, Passilly P. Effect of the nonpeptide neurotrophic compound SR 57746A on the phenotypic survival of purified mouse motoneurons. Br J Pharmacol. 1999; 128(7): 1385-1392.
Li YS, Ishibashi M, Chen X, Ohizumi Y. Littorachalcone, a new enhancer of NGF-mediated neurite outgrowth, from Verbena littoralis. Chem Pharm Bull (Tokyo). 2003; 51(7): 872-874.
Li YS, Matsunaga K, Ishibashi M, Ohizumi Y. Littoralisone, a novel neuritogenic iridolactone having an unprecedented heptacyclic skeleton including  four- and nine-membered rings consisting of glucose from Verbena littoralis. J Org Chem. 2001a; 66(6): 2165-2167.
Li YS, Matsunaga K, Kato R, Ohizumi Y. Verbenachalcone, a novel dimeric dihydrochalcone with potentiating activity on nerve growth factor-action from Verbena littoralis. J Nat Prod. 2001; 64(6): 806-808.
Mangion IK, MacMillan DW. Total synthesis of brasoside and littoralisone. J Am Chem Soc. 2005; 127(11): 3696-3697.
McCarthy CA, Vinh A, Miller AA, Hallberg A, Alterman M, Callaway JK, Widdop RE. Direct angiotensin AT2 receptor stimulation using a novel AT2 receptor agonist, compound 21, evokes neuroprotection in conscious hypertensive rats. PLoS One. 2014; 9(4) :e95762.
 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace