Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6275 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů KRT: Napalm
Publikováno: Sobota, 17.02. 2007 - 10:37:15 Od: Prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie

Napalm

Bc. Kristýna Černá

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, České Budějovice

Napalm je zápalná látka, která je vyráběná zahušťováním běžně dostupného naftového paliva. Zahušťování zvyšuje nízkou přilnavost a snižuje vysokou rychlost hoření látek. Bez této úpravy většina hořlavých tekutin shoří nebo steče z cíle dříve než ho stačí zapálit. Jako zahušťovadlo se používá mnoha různých látek – od běžného motorového oleje, přes mýdlo, polystyren, dentakryl až k naftenátu a palmátu hliníku, který dal napalmu i svůj název.



Napalm byl od roku 1944 celkem běžně používán americkým letectvem při podpoře pozemních jednotek a to jak v Evropě tak i v Pacifiku. Nejznámější je použití napalmu ve Vietnamské válce v letech1964-1975. Napalm je též hojně zneužíván teroristickou skupinou IRA. Barel s napalmem je položený na výmetné náloži a zcela zakopaný v zemi. Při aktivaci vybuchne výmetná nálož, která vymrští barel s 200 litry napalmu do výše asi tak 10-20 m a rozstříkne hořlavinu do širokého okolí (60-100 m).
Čistý napalm je snadno zápalný zrosolovatělý gel, který hoří klidným, jasným žlutým až červeným čadivým plamenem tvořícím černý hustý dým. Pomalu hoří, pevně lne k místu na které dopadl a roztéká se a stéká do prohlubní a štěrbin, které se na zasaženém objektu nacházejí. Plave na vodě, hořlavé předměty zapaluje a propaluje. Nemůže protavit kovy ani jiné nehořlavé předměty. Doba hoření rozteklého napalmu je 1-1,5 minuty. Větší kusy hoří 5-8 minut. Teplota při hoření obyčejného typu napalmu dosahuje 800°C. Standardní napalm je druh napalmu používaný v ozbrojených silách. Vyrábí se z čistého fosforu, asfaltu, hliníkového prášku a chloristanu draselného. Oproti čistému napalmu tak má vyšší teplotu hoření (okolo 1900°C) a samovolně se vzněcuje při kontaktu s kyslíkem. Užívá se především k plnění zápalných pum.
Super napalm je samozápalná směs vzniklá přidáním slitiny sodíku a hořčíku. Zapaluje se při styku s vlhkostí, hoří ve vodě i sněhu. Nelze jej však použít za suchého počasí - sodík a draslík reagují jen s vlhkým prostředím. Super napalmu lze naopak velmi výhodně použít při špatných povětrnostních podmínkách a oblastech s vysokou vlhkostí. Směs se vzněcuje po dopadu, případně s malým zpožděním, po rozstříknutí na cíl.
Napalmový déšť je samozápalná směs napalmu s koncentrovaným peroxidem vodíku (H2O2). Jde o směs vyvinutou pro letecké útoky, při postřiku ve výšce 50-100 metrů nad terénem se sama zapaluje. Tento jev je způsoben rozkladem peroxidu vodíku, při kterém se uvolňuje teplo a kyslík, což vytváří podmínky pro vznícení vlastního napalmu.
Pyrogely jsou zahuštěné naftové směsi s přísadou práškových kovů. Principiálně jde o kombinací napalmů a termitů, tzv. metalizované napalmy. Jako příměsi se používá hořčík, hliník, asfalt, fosfor, bezdýmný prach a dřevěné piliny. Teplota hoření napalmu je zvýšena, dochází ke vznícení kovových zápalných látek a jejich rozpálení se až do bílého žáru. Vzniká roztavený kov a tekutá struska s teplotou 1650 – 2800 °C. Doba hoření napalmu se pohybuje okolo 4 minut. Kovové zápalné látky však mohou tepelně působit ještě 10-20 minut. K hoření je využíván buď vzdušný kyslík nebo kyslík z okysličovadla (dusičnan sodný, chloristan draselný, vápenatý).
Bojové využití Napalmů:
Prostředky aplikace jsou: zápalné lahve, plamenomety, a především letecké pumy. Největší uplatnění napalmu spočívá v eliminaci bunkrů a nejrůznějších podzemních krytů. Napalmový útok buď vyžene obránce ven, čímž je vystaví útokům klasickými metodami, nebo spálí kyslík a lidé v krytech se udusí, i když je plameny přímo nezasáhnou.
Další možností je vytváření ohnivých bariér, osvětlování cílového prostoru, ničení budov a techniky. V omezené míře se užívá i k vypuzení osádek ze znehybnělých obrněných vozidel (používané především zápalné lahve) a likvidaci vegetace. Ze zkušeností z druhé světové války vyplynulo, že zápalné pumy působí až trojnásobnou škodu oproti tříštivo-trhavým pumám stejné hmotnosti.
Použité zdroje informací:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Napalm
http://www.franta.cz/sekce/dotazy-a-odpovedi?
http://www.vietnam.psyo.cz/cz/fotogalerie/vietnam
http://www.specialista.infa/viev.php?cisloclanku=2005111201

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.86
Účastníků: 30

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Krizová radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace