Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6032 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Betulinany – bioaktivní benzochinony stopkovýtrusné houby lupeníku březové
Publikováno: Úterý, 28.07. 2015 - 00:00:00 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Betulinany – bioaktivní benzochinony stopkovýtrusné houby lupeníku březového

Jiří Patočka

     Lupeník březový (Lenzites betulina (L.) Fr. je nejedlá stopkovýtrusná houba čeledi Polyporaceae, která roste celoročně na odumřelých kmenech, větvích a pařezech listnáčů (bříz, dubů, buků a habrů), kde způsobuje bílou hnilobu dřeva, a méně často i na živých dřevinách. Její jednoletá vějířovitá plodnice, která vytrvává přes zimu, je bokem přirostlá k podkladu a často vyrůstá ve skupinách umístěných střechovitě nad sebou. Plochý a zprohýbaný klobouk je 3-10 cm dlouhý a 1-5 cm široký. Má světle hnědou až žlutohnědou barvu a jeho povrch je sametově plstnatý a soustředně pásovaný, s ostrým okrajem. Dužnina je korkovitá, tuhá, bez vůně a zápachu. Tento choroš se při pohledu shora podobá outkovce.



     Hlavními bioaktivními látkami lupeníku březového jsou deriváty p-benzochinonu zvané betulinany (Lee et al., 1996), které lze z houby extrahovat methanolem. Betulinany fungují jako vychytavače volných radikálů a inhibují peroxidaci lipidů (Lee et al., 1996) a jsou to take inhibitory fosfodiesterasy-4B (El-Elimat et al., 2013). Betulinany vykazují rovněž antimikrobiální aktivitu proti Staphylococcus aureus a protinádorový účinek u několika buněčných linií lidské rakoviny (El-Elimat et al., 2013). Vychytavače volných radikálů nacházejí v medicíně stále širší uplatnění, protože reaktivní formy kyslíku a dusíku se podílí na různých patologických procesech, a to zejména na patogenezi onemocnění, jako je infarkt a cerebrální ischemie, ateroskleróza, diabetes, revmatoidní arthritida, rakovina nebo procesy stárnutí (Štípek et al., 2000).  
     Přírodní látky vždy hrály v historii medicíny a hledání nových léků významnou úlohu, která nic neztratila na svém významu. V letech 1981 až 2010 se ve světě objevilo 1355 nových léků, z nichž přibližně polovina byla inspirována přírodními produkty (Newman a Cragg, 2012). Jen v letech 2005 až 2007 bylo jen v USA uvedeno na trh třináct zcela nových léčiv, jejichž vznik byl inspirován přírodními látkami (Harvey, 2008). Dosud málo využívaným zdrojem biologicky aktivních látek jsou houby, přestože jejich potenciál je je v tomto směru obrovský. V roce 1991 byl celkový počet druhů hub odhadován na 1,5 milionu (Hawksworth, 1991), ale současné odhady hovoří o více než 5,1 milionů druhů (Blackwell, 2011). Přitom taxonomicky jich bylo prozkoumáno necelých 100 tisíc a pokud jde výzkum jejich biologicky aktivních sekundárních metabolitů, je jejich počet zcela nedostatečný (Blackwell, 2011).
Literatura
Blackwell M. The fungi: 1, 2, 3 ... 5.1 million species? Am J Bot. 2011; 98(3): 426-438.
El-Elimat T, Figueroa M, Raja HA, Graf TN, Adcock AF, Kroll DJ, Day CS, Wani MC, Pearce CJ, Oberlies NH. Benzoquinones and terphenyl compounds as phosphodiesterase-4B inhibitors from a fungus of the order Chaetothyriales (MSX 47445). J Nat Prod. 2013 Mar 22;76(3):382-7.
Harvey AL. Natural products in drug discovery. Drug Discov Today. 2008; 13(19-20): 894-901.
Hawksworth DL. The fungal dimension of biodiversity: magnitude, significance, and conservation. Mycol Res. 1991;  95 :641–655.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace