Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9661 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tajemství sněženky
Publikováno: Úterý, 13.02. 2007 - 15:33:39 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tajemství sněženky


Jiří Patočka

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), rostlina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae), je naší nejznámější jarní kvetoucí rostlinou. Tato 10 - 20 cm vysoká, vytrvalá cibulovitá rostlina se objevuje na zahrádkách často ještě ve zbytcích sněhu a nezadržitelně se dere vstříc ke slunci. V cibulce rostliny bylo nalezeno asi 20 různých alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je galantamin, terciární amin, který je reverzibilním inhibitorem acetylcholinesterázy. Galantamin, který se dnes vyrábí synteticky, je nejnovějším a zatím nejúspěšnějším léčivem Alzheimerovy nemoci.

Galantamin



Alzheimerova nemoc, poprvé popsaná v roce 1907, byla do té doby neznámá. Ještě v polovině minulého století patřila mezi vzácné a neobvyklé choroby a znalo ji jen několik specialistů. Dnes postihuje asi 6 procent lidí starších 65 let a téměř 30 procent lidí starších 85 let a počty pacientů na celém světě se stále zvyšují. Je spojována se ze zvyšující se střední délkou života vyspělých společností a je proto právem považována za civilizační chorobu. Jedná se o progresivní neurodegenerativní poruchou mozku dosud neznámé etiologie s řadou rizikových faktorů, z nichž nejvýznamnějším je stáří. Progresivní charakter nemoci znamená, že její příznaky se s postupujícím časem stále zhoršují. Nemoc se již dostala na třetí místo jako příčina smrti a je na prvém místě jako příčina demence. Pro demenci je charakteristický úbytek až ztráta schopnosti myšlení, paměti a logického uvažování. Jedná se o postižení kognitivních a adaptačních schopností člověka, které jsou nezbytné pro jeho úspěšný osobní, společenský a pracovní život. Nemoc zbavuje mozek normálně fungovat a odsuzuje člověka do závislosti na ošetřovatelské péči. Choroba se v současné době považuje za nevyléčitelnou, ale je možné zpomalit její rozvoj a zmírňovat po určitou dobu některé její příznaky. Koncem minulého století byly objeveny léky, které mohou vývoj Alzheimerovy choroby zpomalit nebo na dva i více let dočasně zastavit. Převládají ty, které potlačují aktivitu enzymu acetylcholinesterázy, který odbourává neuronový přenašeč cholinergního nervového systému - acetylcholin. Acetylcholin zajišťuje v neuronech naše kognitivní funkce a při Alzheimerově nomoci je ho v mozku nedostatek. Strategie léčby spočívá v podávání léků inhibujících mozkovou acetylcholinesterázu. Podáváním inhibitorů tohoto enzymu se zvyšuje množství acetylcholinu v mozkových synapsích a zlepšují kognitivní funkce.
Jedním z nejnovějších léčiv Alzheimerovy nemoci je právě galantamin. Na rozdíl od jiných podobných látek galantamin působí nejen jako reverzibilní inhibitor acetylcholinesterázy, ale současně také jako modulátor acetylcholinových receptorů nikotinového typu. Jeho dualistický účinek potencuje schopnost galantaminu působit jako kognitivum, tedy jako léčivo zlepšující paměť. Galantamin se stal novou nadějí pro miliony lidí trpících touto civilizační chorobou. Nemoc je sice stále nevyléčitelná, ale její průběh se dá podáváním galantaminu zpomalit až o dva roky.

Literatura
Krejčová G., Ševelová L.: Současné poznatky o galantaminu, reverzibilním inhibitoru acetylcholinesterázy. Voj Zdrav Listy 72(1): 37-44, 2003.
Patočka J, Strunecká A.: Sněženka, posel dobrých zpráv. Vesmír
Švestka J. Galantamin – dualistické kognitivum. Psychiatrie, 2001; 4: 2065–2074
Trost BM, Tang W, Toste FD.: Divergent Enantioselective Synthesis of (-)-Galanthamine and (-)-Morphine. J Am Chem Soc 127(42): 14785 – 14803, 2005. DOI: 10.1021/ja054449+
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.94
Účastníků: 37

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace