Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2836 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Aralosidy, triterpenoidní saponiny aralky mandžuské
Publikováno: Úterý, 14.07. 2015 - 10:46:28 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Aralosidy, triterpenoidní saponiny aralky mandžuské

Jiří Patočka

     Aralka mandžuská (Aralia mandshurica) je typickou rostlinou Dálného východu. Roste na jihovýchodě Amurské oblasti a téměř po celém Přímořském a Chabarovském kraji, na jižním Sachalinu a na Kurilských ostrovech. Hojná je také v Číně (Mandžusku) a Koreji (Yook, 1981). Je to nízký strom dorůstající 1,5-3 m výšky, vzhledem připomínající palmu. Má téměř nevětvený kmen a větve jsou porostlé hustými, velkými a ostrými ostny. Lístky jsou eliptické nebo vejčité, až 1,8 m dlouhé se zašpičatělým vrcholem, okrouhlou bází a zubatými okraji. Květy jsou drobné, zpravidla pětičetné. Zelený kalich má nevýrazné zuby, oválné korunní plátky jsou bělavé nebo krémové barvy. Plodem je černá, kulovitá peckovice s žebry, obsahující 5 semen (Namba, 1980).Obsahové látky
     Z aktivních látek obsažených v kořenech jsou zatím známy především triterpenoidní saponiny, zvané aralosidy, dále asi 0,1-2 % silice, glykosidy, pryskyřice a cholin.
Kromě uvedeného druhu obsahují obdobné účinné látky i další aralky (Sun et al., 1991; Jiang et al., 1992). Velmi příbuzná předcházejícímu druhu je např. aralka srdčitá (Aralia cordata).

Aralosidy
     Aralosidy jsou triterpenoidní saponiny oleanolového typu (Yu et al., 1994; Tang et al., 1997).

Léčebné užití
     V lidovém léčitelství se aralka mandžuská užívala již dlouho jako tonizující prostředek při celkové únavě, depresích a rekonvalescenci po těžkých chorobách (Munwha Broadcast Corporation, 1987). Moderní výzkum prokázal, že aralka snižuje obsah cukru v krvi při diabetu, zvyšuje svalovou sílu, potenci a vitální kapacitu plic. Slouží také jako stimulátor centrálního nervového systému při léčbě neurastenie, při různých typech slabosti, impotenci, nízkém krevním tlaku a při fyzické a duševní únavě. V Číně slouží rovněž k léčbě astmatu a tuberkolózy a v Japonsku zase k léčení rakoviny zažívacího traktu.
     Jako léčebný preparát se obvykle používá ethanolický extrakt z kořenů. V Rusku je na trhu preparát Saparal (Saparalum), který obsahuje 0,05 g čistých amonných solí směsi aralosidů A, B a C v jedné tabletě. Aralosid A je velmi účinným inhibitorem vzniku žaludečních lézí a žaludečních vředů (Lee et al., 2005).

Literatura
Jiang YT, Xu SX, Gu XH, Ren L, Chen YJ, Yao XS, Miao ZC. [Studies on the chemical constituents from Aralia elata]. Yao Xue Xue Bao. 1992; 27(7): 528-532. Chinese.
Lee EB, Kim OJ, Kang SS, Jeong C. Araloside A, an antiulcer constituent from the root bark of Aralia elata. Biol Pharm Bull. 2005; 28(3): 523-526.
Namba T.The Encyclopedia of Wakan-Yaku with Color Pictures, Vol. II, Hoikusha Publishing Co., Ltd., Osaka, 1980, p. 180.
Sun WJ, Zhang DK, Sha ZF, Zhang HL, Zhang XL. [Studies on the saponins from the root bark of Aralia chinensis L]. Yao Xue Xue Bao. 1991; 26(3): 197-202. Chinese.
Tang HF, Yi YH, Wang ZZ, Jiang YP, Li YQ. [Oleanolic acid saponins from the root bark of Aralia taibaiensis]. Yao Xue Xue Bao. 1997 Sep;32(9):685-90. Chinese.
Yook CS. Medicinal Plants of Korea, Jinmyung Publishing Co., Ltd., Seoul, 1981, p. 272.
Yu SS, Yu DQ, Liang XT. Triterpenoid saponins from the roots of Aralia spinifolia. J Nat Prod. 1994; 57(7): 978-982.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace