Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5017 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bromované mastné kyseliny a energetické nápoje Gatorade
Publikováno: Úterý, 03.03. 2015 - 08:25:04 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bromované mastné kyseliny a energetické nápoje Gatorade

Jiří Patočka

     Bromované mastné kyseliny (BMK) jsou organické karboxylové kyseliny s větším počtem uhlíků (Zhruba od 12 do 24) a několika atomy bromu. V přírodě byly nalezeny např. ve fosfolipidech tropické mořské houby Amphimedon terpenensis (Garson et al., 1993), v indonéských mořských houbách rodu Haliclona (Aratake et al., 2009) a tropické mořské sasance Condylactis gigantea z Karibského moře či měkkém korálu Palythoa caribaeorum (Carballeira et al., 1995). I když o toxikologii bromovaných mastných kyselin je jen málo informací, v každém případě jsou biologicky aktivní a provedené experimenty ukazují, že mohou být  nebezpečné. Hromadí se zejména v srdci a játrech a mohou tyto tkáně poškodit (Jones et al., 1983).



     BMK jsou také přítomny v bromovaných rostlinných olejích (BVO, brominated vegeteble oils) v podobě jejich esterů s glycerolem, které fungují jako emulgátory a poté co byly schváleny FAD jako nezávadné, byly hojně používány v potravinářském průmyslu pod označením E443. Byly a dodnes ještě někde jsou, protože jejich přídavek např. do nápojů s podílem přírodního ovoce zpomaluje usazování ovocného podílu na dně nádoby a zlepšuje jeho technologické a senzorické vlastnosti (Yousef et al., 2012). V některých zemích jako je Japonsko, ale dnes už také v zemích EU, je používání emulgátoru E443 zakázáno. Spojené státy dlouho odolávaly nátlaku veřejnosti na úplný zákaz používání BVO, ale tlak veřejnosti byl neúprosný. Poté, co byly publikovány informace o tom, že BVO mohou poškodit srdce, paměť, kůži a nervový systém (Vetter et al., 2010; Bendig et al., 2012), proběhla na internetu rozsáhlá petice za jejich zákaz (Huang et al., 2015). Pepsi a Coca-Cola začaly používání BVO omezovat s cílem jejich úplného nahrazení jinými látkami (Innovations, 2013).
     V současné době je vyvíjen tlak na zákaz požívání BVO v energetických nápojích Gatorade. To jsou nápoje vyvinuté v roce 1964 výzkumným týmem Floridské Univerzity pro profesionální sportovce. Tento nápoj byl připraven za účelem rychlého doplnění tekutin a výživných látek a přitom by měl zabránit dehydrataci a problémům z přehřátí organismu jako jsou křeče svalstva a vyčerpání kvůli úpalu (Murray. 1992, 1998; Harkacz et al., 1997). Protože nápoj byl testován na hráčích profesionálního týmu amerického fotbalu Florida Gators, dostal jméno “Gatorade.”
     Mezi sportovci a později i mezi nesportující mládeži se stal tento energetický nápoj velmi oblíbený. Pokud byl používán jen v malém množství, aby poskytl sportovcům důležité elektrolyty, které ztratili během cvičení, nebyly pozorovány žádné jeho nežádoucí účinky. Praxe však ukázala, že nadměrné pití Gatorade může mít vážné zdravotní následky (Hayden a Platt, 2009).
     Velkým problémem těchto „zdravých“ nápojů pro sportovce, které mohou poškodit jak sportovce tak nesportovce, je jejich reklama. Gatorade tak např. proslavil golfový šampion Tiger Woods. V některých zemích jako je Austrálie nebo Velká Britanie se začíná uvažovat o tom, že by se měly stáhnout reklamní billboardy, na kterých slavní sportovci drží v ruce nějaký "speciální" nápoj. Simon Outram a Bob Stewart ze sportovního institutu z Melbourne, kteří se na výzkumech těchto nápojů podíleli tvrdí, že "Podpora celebrit klame. Lidé si pak myslí, že dané pití je vhodné i pro jejich zdraví."

Literatura
Aratake S, Trianto A, Hanif N, de Voogd NJ, Tanaka J. A new polyunsaturated brominated fatty acid from a Haliclona sponge. Mar Drugs. 2009; 7(4): 523-527.
Bendig P, Maier L, Vetter W. Brominated vegetable oil in soft drinks–an underrated source of human organobromine intake. Food Chemistry, 2012; 133(3): 678-682.
Carballeira NM, Reyes M. Identification of a new 6-bromo-5,9-eicosadienoic acid from the anemone Condylactis gigantea and the zoanthid Palythoa caribaeorum. J Nat Prod. 1995; 58(11): 1689-1694.
Garson MJ, Zimmermann MP, Hoberg M, Larsen RM, Battershill CN, Murphy PT. Isolation of brominated long-chain fatty acids from the phospholipids of the tropical marine sponge Amphimedon terpenensis. Lipids. 1993; 28(11): 1011-1014.
Harkacz OM, Carnes DL, Walker WA. Determination of periodontal ligament cell viability in the oral rehydration fluid Gatorade and milks of varying fat content. Journal of endodontics, 1997; 23(11): 687-690.
Hayden BY, Platt ML. Gambling for Gatorade: risk-sensitive decision making for fluid rewards in humans. Animal cognition, 2009; 12(1): 201-207.
Huang SW, Suh MM, Hill BM, Hsieh G. How Activists Are Both Born and Made: An Analysis of Users on Change. org. 2015. http://mako.cc/academic/huang_suh_hill_hsieh-changeorg_born_made-CHI2015-preprint.pdf
Innovations LLC. News Review. Lipid Technology, 2013; 25(4), 75.
Jones BA, Tinsley IJ, Wilson G, Lowry RR. Toxicology of brominated fatty acids: Metabolite concentration and heart and liver changes. Lipids 1983; 18(4): 327-334.
Murray R. Nutrition for the marathon and other endurance sports: environmental stress and dehydration. Med Sci Sports Exerc. 1992; 24(9 Suppl): S319-S323.
Murray R. Rehydration strategies--balancing substrate, fluid, and electrolyte  provision. Int J Sports Med. 1998; 19 Suppl 2: S133-S135.
Vetter W, Maier L, Bending P. The polybrominated flame retardants used in our children's’ soft drink. Organohalog Compd, 2010; 7:, 1169-1172.
Yousef AA, Abbas AB, Badawi BS, Al-Jowhar WY, Zain EA, El-Mufti SA. Rapid quantitative method for total brominated vegetable oil in soft drinks using ion chromatography. Food Additives & Contaminants: Part A, 2012; 29(8): 1239-1243.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace