Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10801 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů ART: Nebezpečné zpomalovače hoření
Publikováno: Neděle, 14.01. 2007 - 11:43:03 Od: Prof. Patocka
Aplikovaná radiobiologie a toxikologie

Bromované zpomalovače hoření
Jan Mareš

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

V posledních době se věnuje velká pozornost tzv. bromovaným zpomalovačům hoření  (BFR's), což jsou organické látky s nejméně jedním atomem bromu v molekule, které se používají jako přísada do textilu, plastů a jiných materiálů. Mají zabránit nebo zpomalit jejich hoření.

Z hlediska toxických účinků je zásadní, že tyto látky přetrvávají v materiálech a uvolňují se z nich během celé jejich životnosti, a také v procesu jejich likvidace. Spalování odpadů obsahujících BFR's navíc podle Mezinárodního programu pro chemickou bezpečnost (IPCS) přispívá k tvorbě polybromovaných dioxinů a furanů (PBDD/Fs), které se vyznačují toxickými účinky srovnatelnými s chlorovanými deriváty těchto látek (PCDD/Fs). Zpomalovače hoření se užívají zejména v  elektronických a elektrických přístrojích, svítidlech, dopravních prostředcích, kabelech, kobercích a bytových textiliích. V současné době se nejvíce používají polybromované difenylétery (PBDE), hexabromcyklododekan (HBCD) a bromované bisfenoly (zejména TBBP-A). Přitom PBDE a HBCD se užívají jako aditiva, TBBP-A bývá obvykle pevně zabudováván do plastických hmot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odhaduje se, že v roce 1999 se v evropské unii vyrobilo, 9200 t HBCD, 13 800 t TBBP-A 7500 t dekabromovaných derivátů, 450 t oktabromovaných derivátů a  na 210 t pentabromovaných difenyléterů.  Orgány Evropské unie již zakázaly výrobu polybromovaných bifenylů, ale poměrně velká množství těchto látek se stále vyskytuje v importovaných produktech. Výroba ostatních zpomalovačů hoření se v EU reguluje a postupně snižuje. Důvodem pro omezování používání BFR je jejich toxicita, persistence (schopnost přetrvávat v prostředí) a uvolňování se z materiálů při jejich běžném používání. Některé BFR (zejména pentabromované DE) se navíc ve velké míře akumulují v biologických systémech.

Problematice bromovaných zpomalovačů hoření se začalo věnovat v devadesátých letech, kdy byly prokázány ve zkoumaných prostředích a organismech. Nejvyšší koncentrace byly naměřeny u lidí pracujících s odpady, ve spalovnách, ve zpracujících závodech a u lidí, kteří ve jsou ve velké míře ve styku s materiály, které BFR obsahují. Po několika letech studií orgány evropské unie zakázaly na území EU výrobu a prodej nejnebezpečnějších penta a oktabromovaných derivátů. Z důvodu velké stability a schopnosti akumulace v organismech pentabromovaných derivátů jsou tyto látky v EU klasifikovány jako "prioritní rizikové sloučeniny". Vzhledem k jejich toxickým vlastnostem se uvažuje o zařazení pentabromovaných derivátů mezi perzistentních organické látky (POP's), jejichž výroba je řízena Stockholmskou konvencí z roku 2001.
Přestože vyspělé státy hledají alternativní sloučeniny a snižují produkci bromovaných zpomalovačů hoření, celosvětově jejich produkce stále stoupá a stále více se těchto látek uvolňuje do prostředí. Nárůst produkce BRFs mají na svědomí zejména rozvojové země jako Čína, Indie, Rusko a do velké míry i USA. V současné době již existují alternativy bromovaným derivátům a velké pokrokové koncerny je začínají používat ve svých výrobcích. Například Elektrolux vyloučil BFR z plastů svých výrobků spolu s kadmiem, olovem a rtutí. Monitory Hewlett-Packard již obsahují zpomalovače na bázi fosforu a BFR vyloučila ze svého  nábytku IKEA.

Z dvou a půl tisíc chemických látek vyráběných nebo dovážených do EU ve velkém množství nemá téměř 70 % dostupné údaje o toxicitě nebo teratogenitě. Tento fakt přiměl Evropskou unii k reformě chemické politiky (REACH), která má do 11 let zjistit účinky asi 30 tisíc chemických látek. Bromované deriváty budou rozhodně patřit mezi látky, na které se soustředí pozornost systému REACH. I kdyby však orgány EU vydaly nařízení na přísnou regulaci výroby BFRs, množství již vyrobených látek je tak velké, že budou problém ještě po mnoho let.

Použité zdroje: http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.shtml
                       http.//.stoplusjedna.newtonit.cz                         http://www.enviweb.cz

                       http://www.cstl.nist.gov/acd/BFR_meeting.htm
                       Demerud PO. Toxic effects of brominated flame retardants in man and in wildlife. Environ Int 29(6), 841-853, 2003.
                       Gill U, Chu I, Ryan JJ, Feeley M. Polybrominated diphenyl ethers: human tissue levels and toxicology. Rev Environ Contam Toxicol 
                       183, 55-97, 2004.

 

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Aplikovaná radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Aplikovaná radiobiologie a toxikologie:
Belladonnové alkaloidy: atropin a skopolamin


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.94
Účastníků: 36

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Aplikovaná radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace