Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 29224 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Coriarin – toxický terpen kožařky japonské (Coriaria japonica)
Publikováno: Středa, 21.01. 2015 - 11:20:39 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Coriarin – toxický terpen kožařky japonské (Coriaria japonica)

Jiří Patočka

     Kožařka (Coriaria) je jediný rod čeledi kožařkovité (Coriariaceae), vyšších dvouděložných rostlin rozšířených porůznu v jižní Evropě, Asii, na Novém Zélandu a v horách tropické Ameriky. Kožařky jsou keře se vstřícnými jednoduchými listy a drobnými květy, které jsou často pěstovány jako okrasné rostliny. Kožařka japonská (Coriaria japonica) je mrazuvzdorná a vzácně je pěstována i v ČR (Koblížek, 2006). Japonští autoři (Kinoshita et al., 2005) z tohoto jedovatého keře izolovali seskviterpenický lakton, který nazvali coriarin. Coriarin spolu s coriamyrtinem jsou hlavními toxickými principy kožařek a jsou zodpovědné za jedovatost těchto rostlin (de Haro et al., 2005).  

CORIARIN


       Také ostatní druhy kožařek jsou jedovaté. Např. u kožařky myrtolisté (Coriaria myrtifolia), která jako jediný evropský zástupce kožařek roste přirozeně v západním Středomoří od Portugalska po severní Itálii a Řecko (Zelený, 2005), byly zaznamenány i otravy u lidí (Alonso Castell et al., 1997; Skalli et al., 2002; de Haro et al., 2005). Otrava je charakterizována zažívacími problémy (nevolnost, zvracení, bolesti břicha) a neurologickými potížemi (křeče, koma, apnoe). Intoxikovaný člověk má problémy s dýcháním, které je krátké a povrchové. Ke smrti dochází v důsledku zástavy dechu (Skalli et al., 2002). Léčba je jen symptomatická.
      Rozborem otrav kožařkami se zabývá práce de Haro et al. (2005), v níž autoři analyzovali celkem 83 případů, které nalezli v odborné literatuře. Jednalo se o otravy zaznamenané ve třech zemích: Španělsko, Francie a Maroko. Prvé příznaky otravy se objevovaly 150 minut po požití rostliny, nejčastěji plodů, které jsou podobné ostružinám a lákají tak k jídlu. Nejčastějšími příznaky otravy těmito plody byly neurologické poruchy. Jedenáct pacientů zemřelo (6 dětí, 5 dospělých). Na příkladu 8-letého chlapce z Katalánska autoři demonstrovali užitečnost benzodiazepinů podávaných jako antidotum. Otravy kožařkou myrtolistou jsou poměrně časté a nebezpečné (Gastaldo et al., 1987).

Literatura
Alonso Castell P, Moreno Galdó A, Sospedra Martínez E, Roqueta Mas J, Hidalgo  Albert E, Iglesias Berengué J. [Serious intoxication by Coriaria myrtifolia: a case study]. An Esp Pediatr. 1997; 46(1): 81-82. Spanish.
de Haro L, Pommier P, Tichadou L, Hayek-Lanthois M, Arditti J. Poisoning by Coriaria myrtifolia Linnaeus: a new case report and review of the literature. Toxicon 2005; 46(6): 600-603.
Gastaldo P, Profumo P, Tosi B, Bruni A. Pharmacognostic study of Coriaria myrtifolia, a toxic adulterant of senna powder. Pharmaceutical Biology, 1987; 25(3), 161-170.
Kinoshita T, Itaki N, Hikita M, Aoyagi Y, Hitotsuyanagi Y, Takeya K. The isolation and structure elucidation of a new sesquiterpene lactone from the poisonous plant Coriaria japonica (Coriariaceae). Chem Pharm Bull (Tokyo). 2005; 53(8): 1040-1042.
Koblížek J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov, Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.
Skalli S, David JM, Benkirane R, Zaid A, Soulaymani R. [Acute intoxication by  redoul (Coriaria myrtifolia L.). Three observations]. Presse Med. 2002; 31(33): 1554-1556. French.
Zelený V. Rostliny Středozemí. Praha, Academia, 2005. ISBN 80-200-1224-9.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace