Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4231 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Megafon z Amazonského pralesa
Publikováno: Úterý, 25.11. 2014 - 08:36:13 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Megafon z Amazonského pralesa

Jiří Patočka

     Amazonský prales je rozsáhlý tropický deštný les v Jižní Americe, který se rozkládá na území devíti států –  Brazílie, Kolumbie, Venezuely, Ekvádoru, Peru, Bolíviie, Surinamu, Guyany a Francouzské Guyany. Jedna třetina amazonského pralesa již zmizela pod pilami a sekerami dřevorubců, ale i tak je prales obrovský (přes 5 500 000 kilometrů čtverečních).
     Tato zcela unikátní oblast je místem s největší biodiverzitou na světě. Celkový počet rostlinných a živočišných druhů vyskytujících se na tomto území je obrovský. Vědci předpokládají, že jich velké množství doposud nebylo objeveno. Roste zde také keř s latinským názvem Aniba megaphylla Mez. z čeledi vavřínovité (Lauraceae) jehož sekundárním metabolitem je bioaktivní chemická substance zvaná megafon (megaphone).     Dát chemické látce jméno megafon je trochu neobvyklé. Co si ale měli její objevitelé počít, když chtěli název odvodit od jména keře Aniba megaphylla a jméno megaphyllon už dali jiné látce ze stejného zdroje (Kupchan et al., 1978). Když z rostliny izolovali tři podobné sloučeniny, nazvali je: megaphon, megaphonacetát a megaphyllonacetát. Jsou to všechno neolignany a koncovka –on je usvědčuje z toho, že jsou to ketony. Cyklické ketony. Deriváty cyklohexenonu. Triviální název (angl. International Nonproprietary Name, INN) megafon nemá nic společného se stejnojmenným vynálezem Nikola Tesly z roku 1880, trychtýřovitého zařízení, které slouží k zesílení lidského hlasu a jeho směrování do určité oblasti.
    Megafon, ten neolignan, je inhibitorem polymerace tubulinu a chová se proto jako cytotoxická látka. Funguje jako kancerostatikum u mnoha linií lidského karcinomu (Beutler et al., 1998; Yoshida, 1995). V mateřské rostlině Aniba megaphylla hraje megafon úlohu obranné látky proti škůdcům a patogenům (Gang et al., 1997). Tento bioaktivní neolignan z amozonského keře Aniba megaphylla, byl připraven také synteticky v laboratoři (Büchi a Chu, 1981).

Literatura
Beutler JA, Hamel E, Vlietinck AJ, Haemers A, Rajan P, Roitman JN, Cardellina JH, Boyd MR.  Structure-activity requirements for flavoen cytotoxicity and binding to tubulin. J Med Chem. 1998; 41(13): 2333-2338.
Büchi G, Chu PS. The synthesis of megaphone. J Am Chem Soc. 1981; 103(10): 2718-2721.
Gang DR, Dinkova-Kostova AT, Davin LB, Lewis NG. Phylogenetic links in plant defense systems: Lignans, isoflavonoids, and their reductases. In: Hedin PA, Hollingworth RM, Masler EP, Miyamoto J. Phytochem Pest Control, Vol. 658, 1997; Chapter 6: 58-89.
Kupchan SM, Stevens KL, Rohlfing EA, Sickles BR, Sneden AT, Miller RW, Bryan RF. Tumor inhibitors. 126. New cytotoxic neolignans from Aniba megaphylla Mez. J Org Chem. 1978; 43(4): 586–590.
Yoshida M. Biologically active neolignans from Amazonian trees. ACS Symp Ser 1995; 588(8): 85-92.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace