Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7886 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Rudý, jedovatý strom
Publikováno: Středa, 19.11. 2014 - 08:16:51 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Rudý, jedovatý strom

Jiří Patočka, Josef Frynta

     Každý podzim jsme svědky úchvatné hry barev listí, která je vyvolána změnami v látkové výměně rostlin chystajících se na zimu. Před začátkem mrazivého období se barva listí začíná měnit. Chlorofyl se odbourává a původně zelená se mění na celou paletu odstínů žluté, oranžové a červené. Žlutou a oranžovou mají na svědomí karotenoidy, červenou antocyaniny a řada dalších látek. Mezi rostliny s výrazným podzimním zbarvením patří i keř na připojeném obrázku. Je to škumpa orobincová nebo také ocetná (Rhus typhina) z rodu Toxicodendron, rozložitý vícekmenný opadavý keř se vzdušnou stavbou koruny, s chlupatými větvemi a složenými velkými listy, který dorůstá výšky až 4 metry. Kvete v létě mohutnými vzpřímenými zelenobílými latami na koncích větví, které se na podzim zbarví purpurově a přetrvávají až do jara.



     Škumpa je původem ze Severní Ameriky, ale u nás se často vysazuje jako okrasná dřevina do zahrad a městských parků. Když unikne do přírody, stává se z ní invazní rostlina (Frynta 2008). Celá rostlina je jedovatá, ale otravy nejsou příliš časté a závažné (Ippen 1983). Na rozdíl od severoamerického kontinentu, kde jsou rostliny rodu Toxicodendron zastoupeny třemi druhy – Toxicodendron radicans (poison ivy), Toxicodendron diversilobum (Poison oak) a Toxicodendron vernix (Poison sumac), jsou otravy na denním pořádku. Každoročně se s toxickým účinkem těchto dřevin setkají miliony lidí, zejména v podobě dermatitid, přestože vědomosti o jejich nebezpečnosti jsou dobře známy (Froberg et al. 2004) a učí se o nich všechny děti již ve škole.
       Stromy a keře rodu Toxicodendron při poranění roní latex, olejovitou mízu zvanou urushiol, která může být  pro člověka velmi nebezpečná. Zejména vnímaví jedinci jsou při styku nechráněné kůže s různými částmi těchto rostlin ve velkém nebezpečí. Urushiol vyvolává kontaktní dermatitidu (Kalish 1991), která může mít mnoho klinických projevů: od zarudnutí kůže až po mokvavé a špatně se hojící puchýře, ne nepodobné těm, jaké způsobuje bojová otravná látka yperit (Patočka a Frynta, 2008). Velmi nebezpečné je vdechnutí par nebo kapiček urushiolu, stejně jako rozžvýkání listů rostlin, které urushiol produkují (Epstein 1994). Po chemické stránce je urushiol komplikovanou směsí mnoha organických látek, z nichž toxikologicky nejvýznamnější jsou 3-alkyl-pyrokatecholy, zvané urushioly. Je jich známo několik a liší se délkou a charakterem alkylu v poloze 3. Mechanismus toxického účinku urushiolů spočívá v jejich chemické vazbě na proteiny, které poté mění své imunologické vlastnosti a organismus je rozpoznává jako cizorodé bílkoviny (Liberato et al. 1981). Ty jsou potom likvidovány T-lymfocyty. Je tedy velmi podobný mechanismu, který se uplatňuje také při toxicitě yperitů (Patočka et al., 2004). Urushioly jsou také cytotoxické a vyvolávají apopotózu přes signalizační dráhu p53 (Kim et al., 2013) a působí rovněž jako nesppecifické inhibitory SIRT (Ryckewaert et al., 2014).

Literatura
Epstein WL. Occupational poison ivy and oak dermatitis. Dermatol Clin. 1994; 12: 511-516.
Froberg B, Ibrahim D, Furbee R. Plant poisoning. Emerg Med Clin North Amer 2004; 25: 375-433.
Frynta J. (2008). Škumpa orobincová. http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=1115
Ippen H. Contact allergy to Anacardiaceae. A review and case reports of poison ivy
allergy in central Europe. [Article in German] Derm Beruf Umwelt 1983; 31: 140-148.
Kalish RS. Recent developments in the pathogenesis of allergic contact dermatitis. Arch Dermatol 1991; 127: 1558-1563.
Kim S, Kim DH, Lee SH, Kim MJ, Yoon JH, Chung HY, Na CS, Kim ND. Urushiol
Induces Apoptosis via a p53-dependent Pathway in Human Gastric Cancer Cells. J Cancer Prev. 2013; 18(2): 169-176.
Liberato DJ, Byers VS, Dennick RG, Castagnoli N, Jr.  Regiospecific attack of nitrogen and sulfur nucleophiles on quinones derived from poison oak/ivy catechols (urushiols) and analogues as models for urushiol-protein conjugate formation. J Med Chem 1981; 24: 28-33.
Patočka J a kol. Vojenská toxikologie. Grada Publishing, Praha 2004, 180 s.
Patočka J, Frynta J. Urushiol – yperit z přírody. Server TOXICOLOGY, 6.10.2008. (http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=192).
Ryckewaert L, Sacconnay L, Carrupt PA, Nurisso A, Simões-Pires C. Non-specific SIRT inhibition as a mechanism for the cytotoxicity of ginkgolic acids and urushiols. Toxicol Lett. 2014; 229(2): 374-380.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace