Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4796 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Miltefosin, lék na viscerální leishmaniózu
Publikováno: Neděle, 16.11. 2014 - 14:06:43 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Miltefosin, lék na viscerální leishmaniózu

Jiří Patočka

      Miltefosin je syntetický derivát fosfocholinu, který byl před několika lety uveden na trh farmaceutickou firmou ASTA Medica, jako prostředek pro lokální léčbu kožních metastáz u rakoviny prsu (Clive et al., 1999). Alkylfosfochocholiny a alkylfosfolipidy byly koncem minulého století objeveny jako nová skupina protinádorových léčiv (Hilgard et al., 1993) s širokým spektrem terapeutického účinku (Pachioni, 2013) a zejména v kombinaci s ozařováním představují pokrok v léčení některých druhů nádorových onemocnění (Verheij et al., 2014).

MILTEFOSIN     Miltefosin však může být užitečný také v terapii viscerální leishmaniózy. Toto parazitární onemocnění známé jako kala-azar, způsobuje infekcí sleziny, jater, kostní dřeně a retikuloendoteliálního systému. Onemocnění je způsobeno prvoky z rodu Leishmania, jejichž přenos na člověka probíhá štípnutím bodavého hmyzu rodu Phlebotomus a Lutzomyia, který žije především v lesnatých územích tropického a subtropického pásu (Kishore et al., 2006). Leishmanióza je významným zdravotním problémem v Asii, Jižní Americe a východní Africe. V rozvojových a chudých zemích je leishmanióza rozšířenou smrtelnou nemocí způsobující časté epidemie. Největší rozšíření této nemoci je v Indii, Brazílii a Súdánu.
     Ke stávajícím možnostem léčby patří organické sloučeniny antimonu, amfotericin B a lipozomální amfotericin B (Jha et al., 2013). Žádný z těchto léků však není příliš vhodný pro rozvojový svět. Léky se musí podávat parenterálně, mají nízkou účinnost a vysoký výskyt nežádoucích účinků a jsou drahé. Nalezení účinného prostředku proti leishmanióze, který by mohl být podáván perorálně, by bylo významným krokem k snížení mortality z této výážné nemocí v rozvojovém světě. Takovým lékem by mohl být právě miltefosin, který je pod názvem Zentaris v současné době testován jalo lék leishmaniózy (Kaminsky, 2002). Lék je levnější než předchozí preparáty, podává se perorálně, ale problémem zůstává rezistence některých kmenů Leischmánií (Vanaerscho et al., 2014).

Literatura
Clive S, Gardiner J, Leonard RC. Miltefosine as a topical treatment for cutaneous metastases in breast carcinoma. Cancer Chemother Pharmacol. 1999; 44 Suppl: S29-S30.
Hilgard P, Klenner T, Stekar J, Unger C. Alkylphosphocholines: a new class of  membrane-active anticancer agents. Cancer Chemother Pharmacol. 1993; 32(2): 90-95.
Jha RK, Sah AK, Shah DK, Sah P. The treatment of visceral leishmaniasis: safety and efficacy. JNMA J Nepal Med Assoc. 2013; 52(192): 645-651.
Kaminsky R. Miltefosine Zentaris. Curr Opin Investig Drugs. 2002; 3(4): 550-554.
Kishore K, Kumar V, Kesari S, Dinesh DS, Kumar AJ, Das P, Bhattacharya SK. Vector control in leishmaniasis. Indian J Med Res. 2006; 123(3): 467-472.
Pachioni Jde A, Magalhães JG, Lima EJ, Bueno Lde M, Barbosa JF, de Sá MM, Rangel-Yagui CO. Alkylphospholipids - a promising class of chemotherapeutic agents with a broad pharmacological spectrum. J Pharm Pharm Sci. 2013; 16(5): 742-759.
Vanaerschot M, Dumetz F, Roy S, Ponte-Sucre A, Arevalo J, Dujardin JC. Treatment failure in leishmaniasis: drug-resistance or another (epi-) phenotype?  Expert Rev Anti Infect Ther. 2014; 12(8): 937-946.
Verheij M, Moolenaar WH, Blitterswijk WJ. Combining anti-tumor alkyl-phospholipid analogs and radiotherapy: rationale and clinical outlook. Anticancer Agents Med Chem. 2014; 14(4): 618-628.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.23 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace