Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3699 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Knicin, seskviterpenický lakton benediktu lékařského
Publikováno: Pondělí, 27.10. 2014 - 09:24:05 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Knicin, seskviterpenický lakton benediktu lékařského

Jiří Patočka

     Knicin (cnicin, [(1R,2S,4E,8Z,10S)-8-(hydroxymethyl)-4-methyl-13-methyliden-12-oxo-11-oxabicyklo[8.3.0]trideka-4,8-dien-2-yl] (3S)-3,4-dihydroxy-2-methyliden-butanoát) je přírodní seskviterpenický lakton, esterifikovaný substituovanou kyselinou akrylovou. Svou strukturou se řadí do skupiny germakranolidů a byl nalezen v benediktu lékařském (Cnicus benedictus L.) v množství 0.86 až 3.86 %. Benedikt lékařský nebo též benedikt čubet je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) (Havel, 1950).

KNICIN


     Benedikt je jednoletá bylina s podlouhlými bodlinatými listy, která dorůstá až do výšky 60 cm. Pětihranná, bohatě větvená lodyha načervenalé barvy je hustě chlupatá, stejně jako střídavé, podlouhle kopinaté listy. Květenství tvoří jednotlivé úbory, naspodu obalené nejvyššími listy. Dvouřadé zákrovy tvoří listeny zakončené ostnem. Květy jsou trubkovité, žluté barvy. Plodem je žlutohnědá nažka. Kvete v červnu a červenci na slunných místech. Benedikt pochází se Středomoří.

  

       Benedikt se pěstuje jako léčivka a pro léčebné účely se sklízí jeho nať. Hlavní obsahovou látkou je germakranolid knicin. Název pochází z řeckého knikos = šrkábat a latinského benedictus = požehnaný, protože se mu připisovaly velké léčivé účinky. Do střední Evropy se benedikt dostal díky mnichům, kteří jej pěstovali ve svých zahradách a používali v lidovém léčitelství pro podporu trávení a ke zlepšení činnosti zažívacího ústrojí, nejčastěji ve formě čaje. Rozšíření jeho použití se datuje do 16. století. Rostlina byla považována za vyhlášený lék proti moru. Její ostře hořká chuť ji také předurčila jako vhodnou surovinu pro výrobu hořkých bylinných likérů, používaných kdysi s oblibou jako stomachika. V období těsně po skončení 1. světové války byl benedikt zkoušen jako náhražka chmele při výrobě piva, ale u jeho konzumentů se nesetkala s pochopením.
       Knicin má cytotoxické (Vanhaelen-Fastrè, 1972) a antibakteriální účinky (Vanhaelen-Fastrè, 1972, 1973) a je zřejmě rovněž zodpovědný za protinádorový účinek rostliny Cnicus wallichi DC (Vijaylakshmi et al., 2009). Kromě knicinu však byly v benediktu lékařském nalezeny i další biologicky účinné látky, jako např. jedovatý terpen salonitenolid (Vanhaelen-Fastrè a Vanhaelen, 1974) či četné polyacetylenické sloučeniny (Vanhaelen-Fastrè, 1974). Nedávno byly v benediktu nalezeny také lignany a seskvilignany (Sólyomváry et al., 2014).

Literatura
Havel A. Farmakobotanická studie Cnicus benedictus L] Čas Česk Lék. 1950; 63(9-12): 163-179.
Sólyomváry A, Tóth G, Kraszni M, Noszál B, Molnár-Perl I, Boldizsár I. Identification and quantification of lignans and sesquilignans in the fruits of Cnicus benedictus L.: Quantitative chromatographic and spectroscopic approaches. Microchem J. 2014; 114: 238-246.
Vanhaelen-Fastrè R. [Antibiotic and cytotoxic activity of cnicin isolated from Cnicus benedictus L]. J Pharm Belg. 1972; 27(6): 683-688. French.
Vanhaelen-Fastré R. [Constitution and antibiotical properties of the essential oil of Cnicus benedictus (author's transl)]. Planta Med. 1973; 24(2): 165-175. French.
Vanhaelen-Fastré R. [Polyacetylen compounds from Cnicus benedictus]. Planta Med. 1974 Feb;25(1):47-59. French.
Vanhaelen-Fastré R, Vanhaelen M. [Presence of salonitenolide in Cnicus benedictus (author's transl)]. Planta Med. 1974; 26(4): 375-379. French.
Vijaylakshmi S, Nanjan MJ, Suresh B. In vitro anti-tumour studies on Cnicus wallichi DC. Anc Sci Life. 2009; 29(1): 17-19.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace