Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7453 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kněžice páskovaná – ploštice ve fotbalovém dresu AC Milán
Publikováno: Středa, 10.09. 2014 - 12:47:42 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Kněžice páskovaná – ploštice ve fotbalovém dresu AC Milán

Jiří Patočka

     Kněžice páskovaná (Graphosoma lineatum, Linnaeus, 1758) je velká a nápadná ploštice, která svým podélným červeno-černým pruhováním připomíná dres fotbalistů slavného italského klubu AC Milan. Nápadné barevné páskování slouží k upozornění nepřátel, že není chutným soustem. Zda je tomu tak i u fotbalistů Milána, není známo.



    Přestože slušivé dresy kněžice i fotbalistů jsou velmi podobné, o fotbalistech AC Milán ví každý, zatímco kněžici páskovanou nezná skoro nikdo. To není spravedlivé! Pomocí vyhledávače Google najdeme na internetu 763 000 odkazů na AC Milán, na kněžici páskovanou jen 1670. Tenhle nepoměr není úměrný významu srovnávaných  subjektů. Ať se proto čtenáři nezlobí, že článek pojednává o kněžici, nikoliv fotbalistech. Ti jsou medializování více než dostatečně.
     Kněžice páskovaná je typická svým barevným štítkem. Hlava je trojúhelníkovitá a nese bodavě savé ústní ústrojí, otočené směrem dozadu. Oči jsou složené, tykadla čtyřčlenná s různě dlouhými články.  Přední i zadní pár křídel se liší velikostí i stavbou. Přední křídla jsou tuhá a kožovitá, zadní jsou menší a blanitá, složená pod prvým párem křídel. Jako všechny ploštice, i kněžice páskovaná se vyvíjí proměnou nedokonalou. Samička klade soudkovitá vajíčka, z nichž se líhnou nymfy. Nymfálních stádií je pět a po každém svlékání jsou larvy více podobné dospělé ploštici. Nymfy jsou zpočátku býložravé, ale později se stávají všežravými nebo dokonce dravými. Nymfy i dospělce lze spatřit od července do října na okolících miříkovitých rostlin. Dospělci se pak ukrývají v podrostu, kde přezimují.
    Imaga i larvy kněžice páskované produkují silně páchnoucí látky, které jsou vylučovány ze zvláštních zápašných žláz. Ty jsou u dospělých ploštic umístěny po každé straně hlavohrudi, u larev leží jejich vývody na předních zadečkových žlázách. Sekret pachových žláz slouží jako účinný repelent tím, že odrazuje predátory. Působí ale také jako útočná chemická zbraň proti jiným druhům hmyzu, u kterých způsobuje ochrnutí. Sekret má pro ploštici velký význam, protože ji chrání před rozmanitými útočníky a současně ji slouží při lovu.
     Páchnoucí sekret je tvořen pestrou směsí těkavých organických sloučenin, především n-alkanů a alkenů, alkoholů, aldehydů, karboxylových kyselin a jejich esterů, spolu s dalšími látkami ze skupiny terpenů (Krall et al., 1997). Spektrum látek se druh od druhu liší, ale v obranném sekretu všech ploštic byly nalezeny nenasycené alkoholy a aldehydy, z čehož lze usuzovat, že tyto jsou zřejmě těmi nejúčinnějšími repelenty a nejtoxičtějšími komponentami jejich obranného sekretu (Patočka et al., 2006). V páchnoucím sekretu kněžice páskované bylo Durakem a Kalenderem (2009) identifikováno 14 sloučenin, ale Sanda se spolupracovníky jich nalezli 57 (Sanda et al., 2012). Hlavími nalezenými komponentami byly  aldehydy (E)-4-oxohex-2-enal a (E)-dec-2-enal.
     Ploštice si pestrý arsenál svých jedovatých substancí samy vyrábějí, není však dosud známo jakých prekurzorů k tomu využívají a zda tyto jsou jejich vlastními sekundárními metabolity nebo zda je získávají v potravě.

Literatura
Durak D, Kalender Y. Fine structure and chemical analysis of the metathoracic  scent gland secretion in Graphosoma lineatum (Linnaeus, 1758) (Heteroptera, Pentatomidae). C R Biol. 2009; 332(1): 34-42.
Krall BS, Zilkowski BW, Kight SL, Bartelt RJ, Whitman DW: Chemistry and defensive efficacy of secretion of burrowing bug (Sehirus cinctus cinctus). J Chem Ecol 23, 1951-1962, 1997.
Patočka J, Hon Z., Veselá Š. Proč ploštice páchnou? Server TOXICOLOGY, 2006. Dostupné z http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=48
Sanda M, Záček P, Streinz L, Dračínský M, Koutek B. Profiling and characterization of volatile secretions from the European stink bug Graphosoma lineatum (Heteroptera: Pentatomidae) by two-dimensional gas chromatography/time-of-flight mass spectrometry. J Chromatogr B Analyt Technol Biomed Life Sci. 2012; 881-882: 69-75.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace