Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6112 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kokořík vonný
Publikováno: Úterý, 09.09. 2014 - 09:38:12 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Kokořík vonný

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

    Kokořík vonný (Polygonatum odoratum), též kokořík lékařský (Polygonatum officinale), je středně vysoká, vytrvalá rostlina, rostoucí v teplejších oblastech, od nížin do úrovně pahorkatin. Má ráda okraje světlých lesů a křovinaté a kamenité stráně.



     Kokořík má lysé, obloukovitě zakřivené lodyhy, z nichž vyrůstají směrem vzhůru střídavě holé, oválné listy. Pod lodyhou visí v řadě za sebou válcovité bílé květy, na konci zakončené šesticí nazelenalých okvětních cípů. Květy jemně voní a obsahují řadu těkavých farmakologicky účinných látek (Zhao et al., 2014). Kokořík kvete v květnu a červnu a po odkvětu vytvoří bobule, které jsou v době zralosti celé černé. Mají odporně hořkou chuť a jsou jedovaté, jako ostatně celá rostlina. Rostlina obsahuje podobné jedovaté steroidní glykosidy a saponiny jako blízce příbuzná konvalinka (Choi a Park, 2002; Bai et al., 2014) a jedovatý lektin (Liu et al., 2010).
     Dříve se kokoříku užívalo v léčitelství, ale dnes je považován za překonanou a vzhledem k nejasné toxicitě i za rizikovou léčivku. Vnitřní užití přípravků z kokoříku sledovalo vyšší tvorbu moči a uklidnění organismu. Zevně se používal na záněty kůže, zhnisané rány a při revmatismu. V čínské lidové medicíně je kokořík stále využíván (Xi et al., 2008) a současné výzkumy ukazují, že jeho lektin by pro svou schopnost vyvolávat apoptózu mohl najít využití i v moderní medicíně (Li et al., 2014). V současné době probíhá intenzivní farmakologický výzkum této rostliny a řada studií poukazuje na zajímavé účinky, např. urychlené hojení ran (Mughrabi et al., 2014).

Literatura

Bai H, Li W, Zhao H, Anzai Y, Li H, Guo H, Koike K. Isolation and structural elucidation of novel cholestane glycosides and spirostane saponins from Polygonatum odoratum. Steroids 2014; 80: 7-14.
Choi SB, Park S. A steroidal glycoside from Polygonatum odoratum (Mill.) Druce. improves insulin resistance but does not alter insulin secretion in 90% pancreatectomized rats. Bioscience Biotechnology Biochemistry 2002; 66(10): 2036-2043.
Li C, Chen J, Lu B, Shi Z, Wang H, et al. Molecular Switch Role of Akt in Polygonatum odoratum Lectin-Induced Apoptosis and Autophagy in Human Non-Small Cell Lung Cancer A549 Cells. PLoS ONE 2014; 9(7): e101526.
Liu B, Bian HJ, Bao JK. Plant lectins: potential antineoplastic drugs from bench to clinic. Cancer Letters 2010; 287(1): 1-12.
Mughrabi FF, Hashim H, Mahmood AA, Suzy SM, Salmah I, Zahra AA, Kamal, K. Acceleration of wound healing activity by Polygonatum odoratum leaf extract in rats. J Med Plants Res. 2014; 8(13): 523-528.
Xi M, Hai C, Tang H, Chen M, Fang K, Liang X. Antioxidant and antiglycation properties of total saponins extracted from traditional Chinese medicine used to treat diabetes mellitus. Phytotherapy Research 2008; 22(2):228-237.
Zhao X, Zeng J, Gao H, Wang Y. Optimization and Composition of Volatile Oil from Polygonatum odoratum (Mill Druce) using Supercritical Fluid Extraction. Tropical Journal of Pharmaceutical Research 2014; 13(5): 779-786.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace