Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5079 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů KRT: Vánoční hvězda
Publikováno: Sobota, 23.12. 2006 - 08:36:39 Od: Prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie

„VÁNOČNÍ HVĚZDA“
Jak je to s její jedovatostí?


Tereza Rotreklová, Jiří Patočka

Vánoční hvězda (pryšec nádherný, Euphorbia pulcherrima) je rostlina keřovitého až stromovitého vzrůstu, ale její vyšlechtěné odrůdy dosahují výšky jen 20 až 40 cm. Kolem nenápadného oboupohlavního vrcholičnatého květenství vyrůstají velké, ozdobné listeny, sestavené v růžici, které dle odrůdy mohou mít barvu zářivě červenou, cihlově červenou, růžovou, krémovou nebo bílou. Rostlina je původem ze Střední Ameriky a Mexika, dnes je rozšířena v tropech téměř celého světa. Je oblíbenou domácí rostlinou, která při správném ošetřování, tj. při umělém prodlužování tmavé části dne od počátku října až na 14 hodin denně, vykvete kolem Vánoc – proto název vánoční hvězda. Dalším jejím lidovým názvem je "kristova koruna".

Viz též: Vesmír 87, 826, 2008Všechny pryšcovité rostliny (Euphorbiaceae), tedy i vánoční hvězda, roní bílé, latexové mléko, obsahující jedovaté terpenické látky. Je tedy i tato rostlina jedovatá? O její jedovatosti existují rozporuplné údaje. V roce 1996 bylo ve Spojených státech zpětně analyzováno 849 575 případů intoxikací jedovatými rostlinami, z toho bylo 22 793 případů způsobených vánoční hvězdou. Celkem 98,9 % případů tvořily náhodné kontakty v přírodě, z nichž 93,3 % tvořily děti. Naprostá většina případů nevyžadovala hospitalizaci a u 92,4 % dětí se ani neobjevily žádné toxické příznaky (American Journal of Emergency Medicine 14, 671, 1996). Současné výzkumy ukazují, že požití listů může vyvolat pocity nevolnosti a zvracení, nikoliv však závažnou otravu. Latex působí jako iritant a na pokožce může způsobit kontaktní dermatitidu a dokonce i puchýře, zejména u dětí (Hautartz 56, 955, 2005). Rostlina rozhodně není životu nebezpečná, jak je někdy v literatuře uváděno, ale její jedovatost bychom neměli podceňovat (The American Journal of the Emergency Medicine 14, 671, 1996). Indičtí vědci nedávno zjistili, že vodný extrakt z tohoto pryšce je jedovatý pro většinu sladkovodních plžů, aniž by škodil většině ryb. Rostlina by tak mohla být využita jako levný prostředek pro kontrolu nad škodlivými vodními plži (Fitoterapia 76, 747, 2005).
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.83
Účastníků: 18

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Krizová radiobiologie a toxikologie

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace