Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 14002 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Housenky lyšaje Manduca sexta se brání před útokem pradátorů jedovatými výpary
Publikováno: Středa, 09.07. 2014 - 09:24:24 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Housenky lyšaje Manduca sexta se brání před útokem pradátorů jedovatými výpary

Jiří Patočka

   Housenky amerického tropického lyšaje Manduca sexta žijí na tabáku (Nicotiana tabaccum) a živí se jeho jedovatými listy. Proto místní obyvatelé říkají těmto zeleným housenkám „tobacco hornworm“. Pěstitelé tabáku je nemají rádi, ostatní žasnou nad tím, že je tato jedovatá strava nezahubí. Jak každý ví, tabák je jedovatý a lze jim docela rychle a spolehlivě zabít nejen hmyz, ale i člověka. Housenky tohoto lyšaje nejen že mohou tabák plný nikotinu a dalších alkaloidů pojídat aniž by jim ublížil, ale navíc si z jeho jedů dokáží vyrobit účinnou chemickou zbraň proti dotěrným predátorům (War et al., 2012).



     Badatelé z Institutu Maxe Plancka pro chemickou ekologii v německé Jeně v řadě experimentů zjišťovali, jak je tato chemická obranná účinná a proč jedovaté tabákové alkaloidy housenku lyšaje nezahubí. Geneticky upravili tabák druhu Nicotiana attenuata, který je pro housenky lyšaje Manduca běžnou živnou rostlinou, tak aby rostliny neobsahovaly skoro žádný nikotin. Pak tyto GM tabáky pěstovali v Utahu, kde jsou lyšaj i tabák doma, a nechali na nich žít housenky lyšajů. Pečlivým pozorováním zjistili, že housenky takto upravený beznikotinový tabák baštily stejně ochotně jako ten s nikotinem, ale ztratily tím přísun suroviny pro výrobu své chemické zbraně.
     Zatímco housenky živící se jedovatým tabákem měly ve své hemolymfě nikotin a jeho část dokázaly přesunout do vzdušnic a vyfouknout jej v podobě jedovatého plynného oblaku, housenky žijící na GM tabáku tuto výhodu neměly. Byly proto bezbranné vůči krvežíznivým slíďákům druhu Camptocosa parallela při jejich nočních útocích. Na přesunu v potravě konzumovaného nikotinu do hemolymfy se zřejmě podílí isoenzym CYP6B46 cytochromu P-450, který živočichové obvykle využívají při neutralizaci toxických látek obsažených v rostlinné potravě (Kumar et al., 2014a).
     Výzkum prokázal, že v hemolymfě housenek skončí jen asi 0,65 procenta nikotinu, který housenka sežere, ale k odpuzení pavouků a snad i dalších predátorů to stačí. Housenka má jako všechen hmyz neprodyšnou vnější kostru. Dýchá pomocí otvorů (spirakula), které jsou přímo propojeny se soustavou rozvádějící hemolymfu. Nikotin z tělní tekutiny housenek tak proniká do vzduchu a vytváří kolem nich jedovatý oblak. Pavouk, který se k housence přiblíží, jed ucítí a raději ji nechá na pokoji. Nikotinový oblak odpuzuje i mravence a parazitické vosy a možná i další predátory. Kupodivu ale nevadí broukům hlavěnkám nebo mravkolvům, kteří tyto housenky bez problémů pojídají (Kumar et al., 2014b).

Literatura
Kumar P, Pandit SS, Steppuhn A, Baldwin IT. Natural history-driven, plant-mediated RNAi-based study reveals CYP6B46's role in a nicotine-mediated antipredator herbivore defense. Proc Natl Acad Sci U S A. 2014a; 111(4): 1245-1252.
Kumar P, Rathi P, Schöttner M, Baldwin IT, Pandit S. Differences in Nicotine Metabolism of Two Nicotiana attenuata Herbivores Render Them Differentially Susceptible to a Common Native Predator. PLoS One. 2014b; 9(4): e95982.
War AR, Paulraj MG, Buhroo AA, Ahmad T, Hussain B, Ignacimuthu S, Sharma HC. Mechanisms of plant defense against insect herbivores. Plant Signal. Behav. 2012; 7: 1306-1320.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace