Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4815 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Zmijovec titánský: jeho obrovský květ páchne a hřeje
Publikováno: Pondělí, 30.06. 2014 - 21:25:54 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Zmijovec titánský: jeho obrovský květ páchne a hřeje

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Zmijovec titánský (Amorphophallus titanum), jehož netrpělivě očekávaný rozkvět byl inzerován již dlouho dopředu, v botanické zahradě v Liberci konečně vykvetl. Ve středu 26. června se všichni botanici a milovníci přírody dočkali. Více než dvoumetrový „květ“ (ve skutečnosti jde o květenství) se ukázal v plné kráse.



     Rostlina pochází z deštného pralesa indonéského ostrova Sumatra, kde byla objevena v roce 1878, a o deset let později ji mohli obdivovat návštěvníci Královské botanické zahrady v Kew. Postupně se pěstování zmijovce titánského ujaly i další botanické zahrady, ale úspěšnost kvetení je žalostně nízká. Nejčastěji kvetl v botanické zahradě Univerzity v Bonnu, kde je pěstován již více než 70 let. Za tu dobu tam kvetl celkem 14krát. V Česku se to zatím povedlo pouze v Liberci. Poprvé před třemi lety a podruhé v tomto roce. 
     Botanických znalostí o rostlině bylo dlouho jen velmi málo. Teprve v 90. letech minulého století se podařilo provést dostatek  experimentů a shromáždit potřebné znalosti o biologii této exotické rostliny. Ve svém domácím prostředí se zmijovec titánský pěstuje jako užitková plodina. Tato exotická rostlina z čeledi arónovitých má velkou podzemní hlízu s vysokým obsahem škrobu, která je po uvaření jedlá. Hlízy se na Sumatře údajně používají jako naše brambory. Druh je na Sumatře ohrožen kromě sběru také destrukcí biotopu a úbytkem zoborožců, kteří se starají o distribuci jeho semen.  
      Desítky kilogramů těžká hlíza sbírá několik let sílu, aby z ní vyrašilo obrovské palicovité květenství vysoké až tři metry, obklopené velikým řasnatým listencem. Vývoj květenství trvá několik týdnů. Nejdříve z hlízy vyraší zárodek řapíku listu a tlustá protáhlá květní palice zvaná spadix. Ta je obalena do ochranného listenu zvaného toulec, který se po dozrání květů rozvine. Jakmile se toulec rozvine, začnou na spodní části kvést samičí kvítky a později kvítky samčí, umístěné nad nimi. V tomto období vydává květenství velmi intenzivní nepříjemný zá-.pach hnijícího masa, čímž láká mouchy, které květy opylují (Hejnowicz a Barthlott, 2005; Ježek, 2007). Odpudivý zápach je výsledkem produkce řady těkavých organických sloučenin. Hlavním malodorantem je dimethyltrisulfid (Shirashu et al., 2010; Fujioka et al., 2012) páchnoucí jako limburský sýr. Přesně takový, jaký popisuje anglický spisovatel Jerome Klapka Jerome v románu Tři muži ve člunu (o psu nemluvě): „Jeho zápach měl sílu dvou set koní, táhl se zaručeně do vzdálenosti tří mil a byl schopen porazit člověka na dvě stě yardů“. Zbavit se takového zápachu, nota bene sýrů, nebylo snadné, ale nakonec se povedlo. Autor románu to popisuje takto: „Můj přítel se jich konečně zbavil tak, že je odvezl do jednoho přímořského města a zakopal je na pobřeží. Toto místo se pak stalo proslulým. Návštěvníci říkali, že si ještě nikdy nevšimli, jak je tam silný vzduch, a lidé slabí na prsa a souchotináři se tam hrnuli ještě po mnoho let“.
     Odér dimethyltrisulfidu je u zmijovce doplněn desítkami dalších chemických substancí, z nichž mnohé voní také velmi zajímavě: dimethyldisulfid jako hadovka smrdutá, trimethylamin jako hnijící ryba, kyselina isovalerová jako zpocené ponožky, fenol jako dezinfekce na veřejných záchodcích. Květenství začíná „vonět“ s přicházejícím večerem a jeho intenzita se zvyšuje, jak se blíží půlnoc. Současně se spadix začíná zahřívat. Biochemickými procesy uvolněná energie ohřívá tuto část květu tak, že povrchová teplota dosáhne hodnoty 36 °C, zatímco teplota okolí je téměř o 10 °C nižší (Korotkova a Barthlott, 2009; Lamprecht a Seymour, 2010). Tento proces je označován jako termogeneze.

Literatura
Fujioka K, Shirasu M, Manome Y, Ito N, Kakishima S, Minami T, Tominaga T, Shimozono F, Iwamoto T, Ikeda K, Yamamoto K, Murata J, Tomizawa Y. Objective display and discrimination of floral odors from Amorphophallus titanum, bloomed on different dates and at different locations, using an electronic nose. Sensors  (Basel). 2012; 12(2): 2152-2161.
Hejnowicz Z, Barthlott W. Structural and mechanical peculiarities of the petioles of giant leaves of Amorphophallus (Araceae). Am J Bot. 2005; 92(3): 391-403.
Ježek Z. Hlíznaté áronovité v bytech a zahradách. Grada 2007. 76 p.
Korotkova N, Barthlott W. On the thermogenesis of the Titan arum (Amorphophallus titanum). Plant Signal Behav. 2009; 4(11): 1096-1098.
Lamprecht I, Seymour RS. Thermologic investigations of three species of Amorphophallus. J Therm Anal Calorim. 2010; 102 :127–136.
Shirasu M, Fujioka K, Kakishima S, Nagai S, Tomizawa Y, Tsukaya H, Murata J,Manome Y, Touhara K. Chemical identity of a rotting animal-like odor emitted from the inflorescence of the titan arum (Amorphophallus titanum). Biosci Biotechnol Biochem. 2010; 74(12): 2550-2554.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 12

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace