Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7904 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Ivorenolid A: nový přírodní imunosupresor z afrického mahagonu Acajou
Publikováno: Úterý, 07.01. 2014 - 09:16:29 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Ivorenolid A: nový přírodní imunosupresor z afrického mahagonu Acajou

Jiří Patočka

     Africký mahagon Acajou (Khaya ivorensis) je mohutný strom rostoucí na západním pobřeží Afriky, jehož bledě růžové až hnědorůžové dřevo je důležitým vývozním artiklem některých afrických států (Nigerie, Kamerun, Kongo). Dřevo tohoto mahagonu je lehké a pevné, vhodné do interiéru, na schody, podlahy, na výroba nábytku, vnitřní a vnější truhlářské práce i na stavbu lodí.



      Dřevo je také odolné proti škůdcům, protože obsahuje řadu chemických látek, které různé škůdce odpuzují nebo jsou pro ně jedovaté (Vanucci et al., 1992). Tyto látky vykazují také řadu dalších biologických účinků, z nichž některé mohou být užitečné. Nejvyšší obsah těchto látek je v kůře (Agbedahunsi et al., 2004). Biologické účinky extraktu z kůry mahagonu Acajou jsou spojovány s přítomnými limonoidy (Adesogan EK a Taylor, 1970), vysoce oxidovanými triterpenoidy se základní tetracyklickou strukturou obsahující furanové jádro, které byly poprvé nalezeny v citrusových plodech (Abdelgaleil et al., 2005). Z těch biologicky nejvýznamnějších limonoidů jsou to zejména 1-O-deacetyl-6-deoxykhayanolid E, 1-O-deacetyl-2- α -hydroxykhayanolid E, 3-acetyl-khayalakton a 11- α -acetoxy-2- α -hydroxy-6-deoxy-destigloylswietenin acetát (Zhang et al., 2009). Limonoidům jsou připisovány antibakteriální, protizánětlivé a antifungální vlastnosti (Agbedahunsi et al., 2004; Abdelgaleil et al., 2005).
     O tom, že ne všechny bioaktivní látky afrických mahagonů byly poznány svědčí nedávný nález nového 18-členného makrolidu s dvěma konjugovanými trojnými vazbami a pěti chirálními centry. Látka byla nazvána ivorenolid A a bylo zjištěno, že je účinným imunosupresivem. Čínští vědci, kteří ji objevili,  (Zhang et al., 2012) o látce hovoří jako o velmi bioinspirativní molekule.
     Ivorenolid A byl zcela nedávno nalezen i v listí a větvičkách jiného druhu afrického mahagonu, mahagonu senegalského (Khaya senegalensis), spolu s dalšími zajímavými látkami jako je khayseneganin I, 2α,3α,16β-trihydroxy-20-acetoxy-20(R)-pregnan, 2α,3α,20-trihydroxy-16β-acetoxy-20(R)-pregnan, 2α,3β-dihydroxypregnan-16-on-2β,19-hemiketal, nebo 5′-methoxy-isolariciresinol-2a-O-β-d-xylopyranosid (Yuan et al., 2013).

Literatura
Abdelgaleil SA, Hashinaga F, Nakatani M. Antifungal activity of limonoids from Khaya ivorensis. Pest Manag Sci. 2005; 61(2): 186-190.
Adesogan EK, Taylor DAH. Limonoid extractives from Khaya ivorensis. JChem Soc C: Organic 1970; (12): 1710-1714.
Agbedahunsi JM, Fakoya FA, Adesanya SA. Studies on the anti-inflammatory and toxic effects of the stem bark of Khaya ivorensis (Meliaceae) on rats. Phytomedicine. 2004; 11(6): 504-508.
Vanucci C, Lange C, Lhommet G, Dupont B, Davoust D, Vauchot B, Brunck F. An insect antifeedant limonoid from seed of  Khaya ivorensis. Phytochemistry 1992; 31(9): 3003-3004.
Yuan CM, Tang GH, WangXY, ZhangY, Guo F, Liao JH, Hao XJ. Two new compounds from Khaya senegalensis. J Asian Nat Prod Res. 2013;1-6. Ahead of print.
Zhang B, Wang Y, Yang SP, Zhou Y, Wu WB, Tang W, Zuo JP, Li Y, Yue JM. Ivorenolide A, an unprecedented immunosuppressive macrolide from Khaya ivorensis: structural elucidation and bioinspired total synthesis. J Am Chem Soc. 2012; 134(51): 20605-20608.
Zhang B, Yang SP, Yin S, Zhang CR, Wu Y, Yue JM. Limonoids from Khaya ivorensis. Phytochemistry. 2009; 70(10): 1305-1308.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace