Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5968 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Límcovka modrá
Publikováno: Středa, 06.11. 2013 - 14:17:17 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Límcovka modrá

Michal Patočka, Jiří Patočka

     Límcovky (Stropharia) jsou drobné houby samostatné čeledi límcovkovité (Strophariaceae), které se podobají pečárkám. Límcovek roste i v České republice velké množství druhů. Jejich nejznámějším reprezentantem je límcovka měděnková (Stropharia aeeruginosa). Blízkými příbuznými límcovky měděnkové jsou límcovka modrá (Stropharia cyanea syn. S. caeruela) a límcovka modrobílá (S. pseudocyanea). Z pohledu houbařů jsou všechny tři houby bezvýznamné, protože jsou nejedlé. I když v Evropě je límcovka měděnková považována za jedlý druh, ovšem podřadné kvality, svou měděnkově kovovou barvou ke sběru nikoho neláká.



     Z toxikologického hlediska je lépe všechny límcovky považovat za nejedlé až jedovaté *, protože lidí otrávených těmito houbami není málo (Thomas et al., 1977; Pérez-Moreno a Ferrera-Cerrato, 1995). Žádný jed z těchto hub však zatím nebyl izolován a o jeho podstatě také nejsou žádné informace. Publikované práce svědčí o tom, že některé límcovky by mohly být halucinogenní pro možný obsah serotoninergního halucinogenu psilocybinu (Watling, 1983; Sticht a Käferstein, 2000; Reingardiene et al., 2005).
     Límcovka modrá je hojně se vyskytující druh límcovky. Roste na dusíkem bohatých stanovištích v listnatých lesích, často i mimo les v parcích, zahradách, hřbitovech apod. Roste roztroušeně od července do listopadu na tlejících zbytcích dřeva.
    Kloboučky límcovky modré jsou hladké, na okraji mírně bíle vláknitě šupinaté. Barva klobouku je v mládí modrá až modrozelená, ale brzy okrově skvrnitá a ve stáří až žlutookrová se zelenými skvrnami. Lupeny jsou růžovohnědé až hnědé. Třeň je zbarvený podobně jako klobouk, bíle vláknitě šupinatý. Prsten zcela chybí nebo je jen lehce naznačen v podobě blanitého prstýnku. Plodnice mají průměr klobouku do 9 cm. V některých atlasech se uvádí jako jedlá, většinou však nejedlá, někde dokonce i jako jedovatá. Límcovky zajisté patří k ozdobám pestrobarevné podzimní přírody.
__________

* Výjimkou je jedlá  límcovka vrásčitoprstenitá (S. rugosoannulata). Ta je v přírodě vzácná, ale dá se snadno pěstovat na umělých substrátech, jako je nekompostovaná sláma nebo bramborová nať. Je proto vhodná i pro pěstování v domácnosti. Pěstuje se mnohem snadněji než žampióny a chutná velmi dobře. Podobně lze doma pěstovat i méně známou límcovku obří (S. rugosoannulata).

Literatura
Oliveira P. Intoxicação por ingestão de cogumelos. Medicina Interna 2009; 16(4): 257-263.
Pérez-Moreno J, Ferrera-Cerrato R. A review of mushroom poisoning in Mexico. Food Addit Contam. 1995; 12(3): 355-360.
Reingardiene D, Vilcinskaite J, Lazauskas R. Hallucinogenic mushrooms. [Article in Lithuanian] Medicina (Kaunas). 2005; 41(12): 1067-1070.
Sticht G, Käferstein H. Detection of psilocin in body fluids. Forensic Sci Int. 2000; 113(1-3): 403-407.
Thomas HW, Mitchel DH, Rumack BW. Poisoning from the mushroom Stropharia coronilla (Bull. ex Fr.) Quel. J Ark Med Soc. 1977; 73(8): 311-312.
Watling R Hallucinogenic mushrooms. J Forensic Sci Soc. 1983; 23(1): 53-66.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace