Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6095 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bilirubin, živočišné barvivo v říši rostlin
Publikováno: Pondělí, 23.09. 2013 - 08:41:40 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bilirubin, živočišné barvivo v říši rostlin

Jiří Patočka, Hana Jeřábková

      Bilirubin je žluté tetrapyrolové barvivo, které vzniká v játrech živočichů rozpadem červeného krevního barviva hemoglobinu. Přesněji řečeno, je jedním z odpadních produktů metabolismu jedné ze složek hemoglobinu – porfyrinového barviva hemu. Bilirubin vzniká metabolizací hemoglobinu v játrech ze zaniklých červených krvinek. Jeho obsah v krvi se může zvyšovat jako příznak určitých onemocnění (žloutenka).
     Až do roku 2009 byl hemoglobin považován za výhradně živočišné barvivo. Jeho objev v rostlině Strelitzia nicolai a později také ve strelitzii královské (Strelitzia reginae) byl proto velkým překvapením (Pirone et al., 2009). Strelíciovité (Strelitziaceae (K.Schum.) Hutch.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales), které jsou přirozeně rozšířeny v tropech jižní Ameriky, v jižní Africe a na Madagaskaru. Známe je však také u nás jako rostliny pěstované na zahrádkách i v domovech.



     Pozdější výzkum ukázal, že přítomnost bilirubinu v rostlinách není zase až tak mimořádnou událostí. Bilirubin byl nalezen v dalších osmi druzích rostlin z řádů Zingiberales, Arecales a Myrtales (Pirone et al., 2010a,b). Nicméně, není dosud známo, z jakých prekurzorů je bilirubin v rostlinách syntetizován a zda hraje nějakou roli v jejich metabolismu. Nález živočišného barviva v rostlinné říši je proto tak trochu záhadou.
     Rozkladné produkty hemoglobinu, vedle bilirubinu je to ještě např. biliverdin, se za určitých okolností ukládají v kůži a vytváří v ní barevné skvrny. Při pohmoždění kůže se objevuje podlitina, zhmožděnina, tzv. „modřina“, která vzniká v důsledku událostí jako je náraz, pád, úder nebo operace. Zhmožděniny mohou být velmi bolestivé, ale obvykle samy zmizí během dvou až tří týdnů. V průběhu uzdravování podlitina mění barvy v důsledku odstraňování zbytků krve: nejprve je červená, jak krev vstupuje do tkáně z porušených krevních kapilár a postupně modrá, jak se krev sráží. Enzymatickým odbouráváním hemoglobinu vzniká choleglobin a verdoglobin, které způsobí, že podlitina mění barvu na hnědočernou. Tato barviva však dále mění svoji chemickou strukturu a barva podlitiny se mění na tmavě zelenou (biliverdin) až žlutohnědou (bilirubin) a postupně mizí. Lidem, kteří mají poruch srážlivosti krve, tvoří se modřiny velmi často. Po velké únavě, probdělé noci nebo nedostatku spánku, mohou se takové skvrny objevit i kolem očí, tzv. kruhy pod očima. Pokožka okolo očí je velmi citlivá, takže vše, co jí škodí, se na ní projeví velmi výrazně. A pak nezbývá než sáhnout ke kosmetice a taková nevzhledná místa na lidském těle překrýt tělovým krémem.
     Zdá se, že strelitzie, které jsme dosud znali jen jako exotické kvetoucí rostliny, by mohly do boje s modřinami a kruhy pod očima vnést novou strategii. Výzkumní pracovníci americké firmy Lonza Walkersville, Inc. z Marylandu zjistili, že extrakt ze strelitzie urychluje odbourávání produktů hemoglobinu. Připravili a patentovali mast, která po nanesení na zhmožděnou kůži urychlí vstřebávání modřiny a efektivně odstraní i kruhy pod očima (Gruber a Ludwig, 2011).
Literatura
Gruber JV, Ludwig PL. U.S. Composition for treating skin pigmentation, US 20130164234 A1. Patent Application No. 61/579,178 filed Dec. 22, 2011.
Pirone C, Johnson JV, Quirke JM, Priestap HA, Lee D. Bilirubin present in diverse angiosperms. AoB Plants. 2010a; 2010: plq020.
Pirone C, Johnson JV, Quirke JM, Priestap HA, Lee D. The animal pigment bilirubin identified in Strelitzi a reginae, the bird of paradise flower. HortiScience 2010b; 45(9): 1411-1415.
Pirone C, Quirke JM, Priestap HA, Lee DW. Animal pigment bilirubin discovered in plants. J Am Chem Soc. 2009; 131(8): 2830

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace