Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6815 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Chalara fraxinea: houba, která ničí jasany
Publikováno: Neděle, 04.08. 2013 - 11:18:42 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Chalara fraxinea: houba, která ničí jasany

Jiří Patočka

    V našich lesích je jasan ztepilý (Fraxinus excelsior L.) šestou nejrozšířenější dřevinou; jeho plošný podíl ve druhové skladbě činí 3,5 %. Roste roztroušeně od nížin do horských poloh celého území České republiky.



    Na konci 80. let minulého století se objevila neznámá choroba, která začala jasany likvidovat. Choroba, nazývaná zpočátku nespecificky jako "dying of ash" (odumírání jasanu), vyvolávala značné obavy vlastníků lesa. Důvodem byl její rychlý vzestup a  rychlé šíření. Podrobný fytopatologický výzkum a rozsáhlá terénní šetření, uskutečněná v roce 1988, ukázala na častý výskyt houby Verticillium dahliae Kleb. v chřadnoucích jasanech. Pozdější studie prokázaly, že tato patogenní houba byla hlavní příčinou odumírání jasanů ztepilých (Hiemstra, 1995).  
     Na nynějším chřadnutí jasanů v Evropě se podílí další fytopatogenní houba, Chalara fraxinea T. Kowalski, která způsobuje tzv. nekrózu jasanů (Kowalski a Holdenrieder, 2008). Nakolik je za současnou vlnou chřadnutí jasanů houba Ch. fraxinea Kow., a nakolik jiní biotičtí původci či abiotické vlivy a jejich synergismus, se nyní snaží zodpovědět mnohá lesnická výzkumná pracoviště (McKinney et al., 2011). Problémy se zdravotním stavem jasanů nejsou nové. Vleklé problémy se zdravotním stavem jasanů a jejich nadregionálním chřadnutím v lesních porostech byly popisovány zejména v pobaltských zemích již od počátku 90. let minulého století.
     Chřadnutí a odumírání jasanů vlivem patogenní houby Ch. fraxinea je známo jako nekróza jasanu. Projevuje se zasycháním listů a letorostů, které odumírají, lézemi na kůře a letorostech mladých stromů, prasklinami v kůře a vznikem rakovinných ran. Napadené stromy se snaží o regeneraci tvorbou vlků, které mohou být nahloučené a připomínají čarověníky. Narůstají u paty stromů a na kmeni.
     O biochemismu houby Ch. Fraxinea a způsobu, jakým vyvolává patogenní změny na jasanech, dosud mnoho nevíme (Kowalski a Holdenrieder, 2009).

Literatura
Hiemstra JA. Verticillim wilt of Fraxinus excelsior. PhD Thesis. Wageningen Agricultural University 1995. 213 s. - ISBN 90-5485-360-3
Kowalski T, Holdenrieder O. Eine neue Pilzkrankheit an Esche in Europa. Schweizerische Zeitschrift für Forstwesen, 159, 2008, č. 3, s. 45 - 50.
Kowalski T, Holdenrieder O. Pathogenicity of Chalara fraxinea. Forest Pathology 2008; 39(1): 1-7.
McKinney LV, Nielsen LR, Hansen JK, Kjær ED. Presence of natural genetic resistance in Fraxinus excelsior (Oleraceae) to Chalara fraxinea (Ascomycota): an emerging infectious disease. Heredity (Edinb). 2011; 106(5): 788-797.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace