Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 19484 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Cephaiboly, peptidická antibiotika
Publikováno: Pátek, 02.08. 2013 - 16:30:40 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Cephaiboly, peptidická antibiotika

Jiří Patočka

     Houby rodu Acremonium jsou mikroskopické vláknité houby, které jsou v přírodě hojně rozšířeny. Nacházíme je v půdě, tlejícím dřevě i dalších biologických substrátech. Jsou producenty velkého množství biologicky aktivních látek. Některé druhy rodu Acremonium žijí v symbióze z vyššími rostlinami a jsou producenty látek s psychoaktivními účinky. Tak je tomu např. u tzv. „spavé trávy“, kavylu Stipa vaseyi. Tato tráva má v oblasti svého výskytu (Severní Amerika, Nové Mexiko) velice špatnou pověst kvůli svým účinkům na domácí zvířata, zvláště pak na koně. Vyvolává u nich hluboký, téměř strnulý spánek. Tyto účinky trvají několik dní a během nich nelze zvíře vzbudit. I silné podněty vzbudí zvíře vždy jen na okamžik a hned poté upadá znovu do hlubokého spánku.



     Chemická povaha látek produkovaných mikromycetami rodu Acremonium je dosud málo prozkoumána, ale určitě se jedná o chemicky pestrou skupinu látek. Z druhu Acremonium tubakii byly izolovány peptidy s vlastnostmi antibiotika, nazvané cephaiboly (angl. Caphaibols) (Schiell et al., 2001). Cephaiboly (A, B a C) jsou řazeny do skupiny tzv. pentaibolových antibiotik (Bunkóczi et al., 2003), která svůj smrtící účinek na bakterie realizuje tím, že vytváří v jejich buněčných membránách póry (Grogoriev et al., 2003). Pro tuto skupinu lineárních peptidických antibiotik je charakteristická přítomnost aminokyseliny 2-methylalaninu a kyseliny alfa-amino-isomáselné, jejíž třípísmenkový kód (Aib) je zakódován i ve jménech těchto antibiotik – pentaibol, cephaibol a pod. S rozvojem nových analytických metod, zejména MALDI-TOF, se očekává obrovský boom těchto bioaktivních peptidů (Degenkolb a Brückner, 2008). Mnohé z nich by mohly vykazovat velmi zajímavé biologické účinky a nalézt praktické uplatnění  (Andersson et al., 2009; Kruglov et al., 2009).
    Cephaiboly mají kromě antibiotického účinku též účinek antiparazitický a jako antiparazitika byla v roce 2003 patentována v USA (Vertesy et al., 2003).

Literatura
Andersson MA, Mikkola R, Raulio M, Kredics L. Maijala P, Sakinoja-Salonen MS. Acrebol, a novel pentaibol producedd by an Acremonium exuviarum indoor isolate. J Appl Microbiol. 2009; 106(3): 909-923.
Bunkóczi G, Schiell M, Vértesy L, Sheldrick GM. Crystal structures of cephaibols. J Pept Sci. 2003; 9(11-12): 745-752.
Degenkolb T, Brückner  H. Peptaibiomics: Towards a Myriad of Bioactive Peptides Containing Cα-Dialkylamino Acids? Biochem Biodiversity 2008; 5(9): 1817-1843.
Grigoriev PA, Schlegel B, Kronen M, Berg A, Härtl A, Gräfe U. Differences in membrane pore formation by peptaibols. J Pept Sci. 2003; 9(11-12): 763-768.
Kruglov AG, Andersson MA, Mikkola R, Roivainen M, Kredics L, Saris NEL, Salkinoja-Salonen MS. Novel Mycotoxin from Acremonium exuviarum Is a Powerful Inhibitor of the Mitochondrial Respiratory Chain Complex III. Chem Res Toxicol. 2009; 22(3): 565-573.
Schiell M, Hofmann J, Kurz M, Schmidt FR, Vértesy L, Vogel M, Wink J, Seibert G. Cephaibols, new peptaibol antibiotics with anthelmintic properties from Acremonium tubakii DSM 12774. J Antibiot (Tokyo). 2001; 54(3): 220-233.
Vertesy L, Kurz M, Schiell M, Hofmann J. Cephaibols: novel antiparasitics from Acremonium tubakii, process for their production, and use thereof . United States Patent 7067112, Apr 11, 2003.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace