Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6974 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Mitragynin, indolový alkaloid s opiátovým účinkem
Publikováno: Středa, 26.06. 2013 - 07:02:40 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Mitragynin, indolový alkaloid s opiátovým účinkem

Jiří Patočka

     Mitragynin je indolový alkalod, který je nejvýznamnější biologicky aktivní látkou tropického stromu Mitragyna speciosa z čeledi Mořenovitých (Rubiaceae), původem z Dálného Východu (Maruyama et al., 2009). Roste zejména v Thajsku, ale vyskytuje se i jinde v deštných pralesích tropického a subtropického pásma, zejména pak v Indonesii a v Malajsii. Až 12 m vysoký strom M. speciosa byl poprvé objeven holandským botanikem Pieterem Willemem Korthalsem (1807-1892) (Suwanlert, 1975; Shellard, 1989). Ten zjistil, že čerstvě utržené listy tohoto stromu nazývaného kratom, domorodci s oblibou žvýkají, sušené listy kouří nebo z nich připravují lahodný čaj (Ingsathit et al., 2009).



     Mají totiž řadu příznivých účinků na lidské zdraví. Snižují krevní tlak, zmírňuje příznaky tachykardie, mají imunostimulační a antioxidační účinky, potlačují projevy neuróz, snižují hladinu cukru v krvi, harmonizují trávicí procesy, pomáhají při nespavosti a nervovém vyčerpání, výrazně potlačují úzkostné stavy a tlumí stres (Jansen a Prast, 1988). Kratom má významný analgosedativní účinek - tlumí bolest a dráždivý kašel. Z rostliny bylo izolováno více než 25 různých alkaloidů ze skupiny indolů a oxoindolů.  Z těch indolových patří mezi nejvýznamnější mitragynin, paynanthin a speciogynin, z těch oxoindolových mitrafylin a speciofolin.. Hlavním alkaloidem rostliny je mitragynin, který je zřejmě zodpovědný za převážnou část stimulujících a psychofarmakologických účinků kratomu (Prozialeck et al., 2012). Na některých místech v Asii se kratom používá jako legální náhražka opia, v jiných je ilegální drogou včetně Thajska, Malajsie, Jižné Koreje a Austrálie. V USA, Velké Britanii a Evropě je legální, ale  nekontrolovanou drogou, snadno dostupnou přes Internet. V poslední době se mezi narkomany objevuje pod názvem Krypton nová droga, směs kratomu s O-desmethyltramadolem (Arndt et al., 2011; Philipp et al., 2011). Nejsou to však jen narkomani, kdo se o kratom zajímá. Farmaceutický průmysl se o kratom zajímá jako o zdroj nových léků proti bolesti.

    Přistěhovalci převzali užívání kratomu od domorodců a využívali jeho stimulujících účinků k překonávání fyzicky namáhavé práce a ke zlepšení sexuálních výkonů. Současní uživatelé se rekrutují zejména z řad návštěvníků posiloven. Stimulační účinky jim pomáhají překonávat tělesnou námahu z kondičně náročných cvičení.

    Pokud jde o toxicitu kratomu a jeho nebezpečí pro lidské zdraví, existuje příliš mnoho nevyřešených otázek. Víme, že blokují nervosvalový přenos (Chittrakarn et al., 2010), mohou být hepatotoxické (Kapp et al., 2011) a mohou způsobit smrt u některých osob (Nelsen et al., 2010). Na druhou stranu víme, že byly a jsou používány v lidové medicíně a přináší lidem nepopiratelný benefit. Kratom a jeho alkaloidy jsou sice toxické, ale ojedinělé případy úmrtí narkomanů s abúzem na tuto drogu byly zřejmě způsobeny spíše propylhexedrinem, alfa-adrenergním sympatomimetickým aminem, který je často používán spolu s kratomem (Holler et al., 2011; Kronstrand et al., 2011). Také u nedávného případu úmrtí 17-letého mladíka užívajícího kratom, nelze jednoznačně usuzovat na toxický účinek mitragyninu, protože současně užíval heroin (Neerman et al., 2013). Přesto není možné nebezpečí zneužívání kratomu a jeho alkaloidů zlehčovat, protože o jejich farmakologii a toxikologii máme dosud jen velmi málo informací (Le et al., 2012; Rosenbaum et al., 2012).

Literatura
Arndt T, Claussen U, Güssregen B, Schröfel S, Stürzer B, Werle A, Wolf G. Kratom alkaloids and O-desmethyltramadol in urine of a "Krypton" herbal mixture consumer. Forensic Sci Int. 2011; 208(1-3): 47-52.
Holler JM, Vorce SP, McDonough-Bender PC, Magluilo J Jr, Solomon CJ, Levine B. A drug toxicity death involving propylhexedrine and mitragynine. J Anal Toxicol. 2011; 35(1): 54-59.
Chittrakarn S, Keawpradub N, Sawangjaroen K, Kansenalak S, Janchawee B. The neuromuscular blockade produced by pure alkaloid, mitragynine and metanol extract of kratom leaves (Mitragyna speciosa Korth.). J Ethnopharmacol. 2010; 129(3): 344-349.
Ingsathit A, Woratanarat P, Anukarahanonta T, Rattanasiri S, Chatchaipun P, Wattayakorn K, Lim S, Suriyawongpaisal P. Prevalence of psychoactive drug use among drivers in Thailand: a roadside survey. Accid Anal Prev. 2009; 41(3): 474-478.
Jansen KL, Prast CJ. Ethnopharmacology of kratom and the Mitragyna alkaloids. J Ethnopharmacol. 1988; 23(1): 115-119.
Kapp FG, Maurer HH, Auwärter V, Winkelmann M, Hermanns-Clausen M. Intrahepatic cholestasis following abuse of powdered kratom (Mitragyna speciosa). J Med Toxicol. 2011; 7(3): 227-231.
Kronstrand R, Roman M, Thelander G, Eriksson A. Unintentional fatal intoxications with mitragynine and O-desmethyltramadol from the herbal blend Krypton. J Anal Toxicol. 2011; 35(4): 242-247.
Le D, Goggin MM, Janis GC. Analysis of mitragynine and metabolites in human urine for detecting the use of the psychoactive plant kratom. J Anal Toxicol. 2012; 36(9): 616-625.
Maruyama T, Kawamura M, Kikura-Hanajiri R, Takayama H, Goda Y. The botanical origin of kratom (Mitragyna speciosa; Rubiaceae) available as abused drugs in the Japanese markets. J Nat Med. 2009; 63(3): 340-344.
Neerman MF, Frost RE, Deking J. A drug fatality involving Kratom. J Forensic Sci. 2013; 58 Suppl 1: S278-S279.
Nelsen JL, Lapoint J, Hodgman MJ, Aldous KM. Seizure and coma following Kratom (Mitragynina speciosa Korth) exposure. J Med Toxicol. 2010; 6(4): 424-426.
Philipp AA, Meyer MR, Wissenbach DK, Weber AA, Zoerntlein SW, Zweipfenning PG, Maurer HH. Monitoring of kratom or Krypton intake in urine using GC-MS in clinical andforensic toxicology. Anal Bioanal Chem. 2011; 400(1): 127-135.
Prozialeck WC, Jivan JK, Andurkar SV. Pharmacology of kratom: an emerging botanical agent with stimulant, analgesic and opioid-like effects. J Am Osteopath Assoc. 2012; 112(12): 792-799.
Rosenbaum CD, Carreiro SP, Babu KM. Here today, gone tomorrow…and back again? A review of herbal marijuana alternatives (K2, Spice), synthetic cathinones (bath salts), kratom, Salvia divinorum, methoxetamine, and piperazines. J Med Toxicol. 2012; 8(1): 15-32
Shellard EJ. Ethnopharmacology of kratom and the Mitragyna alkaloids. J Ethnopharmacol. 1989; (1): 123-124.
Suwanlert S. A study of kratom eaters in Thailand. Bull Narc. 1975; 27(3): 21-27
 

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace