Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4216 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: 3-Methyl-2-buten-1-thiol, neobvyklý odorant řebčíku královského
Publikováno: Čtvrtek, 02.05. 2013 - 16:10:47 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

3-Methyl-2-buten-1-thiol, neobvyklý odorant řebčíku královského

Jiří Patočka

Pachy a vůně (odoranty) mají nejsilnější účinky ze všech smyslo¬vých vjemů, protože působí bezprostředně na psychický stav člověka. Žádná jiná smyslová funkce není tak silně spojena s informacemi uloženými v podvědomí jako je čich. Člověk se vědomě obklopuje příjemnými vůněmi (viz různé kosmetické přípravky), a dokonce je používá v terapii (aromaterapie) některých chorob. Nepříjemné pachy naopak odstraňuje (deodoranty) a těm velmi nepříjemným se raději vyhýbá (Patočka, 2006).



     Pokud jde o květiny, naprostá většina z nich ke své kráse fyzické přidává ještě příjemnou vůni. Existují sice výjimky, ale o těch teď nebudeme hovořit.  Květinové vůně jsou v naprosté většině složeny z mnoha těkavých organických sloučenin, mezi nimiž najdeme alifatické i aromatické uhlovodíky a jejich četné deriváty: alkoholy, aldehydy, ketony, karboxylové kyseliny, estery, ethery apod, Stejně jako příroda, postupuje při výrobě parfémů a voňavek  i člověk. Také míchá nejrůznější chemické látky a mění jejich zastoupení a poměry tak dlouho, až vznikne libá vůně. Třeba Chanel č. 5. (http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=199)
      Zajímavým úkazem mezi odoranty je látka, která je zodpovědná za vůni, kterou šíří květy řebčíku královského (Fritillaria imperialis L.). Tato impozantní, až metr vysoká rostlina s nepřehlédnutelnými květy oranžové, červené nebo žluté barvy, uspořádanými do okolíku, pochází z Iránu.  Řebčík královský patří k cibulovinám, které najdou uplatnění na každé zahrádce a protože je to rostlina velmi odolná a nevyžaduje žádnou speciální péči, najdeme ji téměř na každé zahrádce.
     Zvláštností této květiny je, že její vůně je tvořena jedinou chemickou substancí, kterou je 3-methyl-2-buten-1-thiol (Helsper et al., 2006). Není to ale zvláštnost jediná. Tou druhou zvláštností je, že 3-methyl-2-buten-1-thiol příjemně voní, přestože má ve své molekule thio-skupinu (-SH). Charakteristickým rysem naprosté většiny thio-sloučenin (merkaptanů) totiž je, že velmi nepříjemně páchnou. V přírodě se např. podílí na odporném puchu, který kolem sebe šíří houba hadovka smrdutá nebo na neskutečném zápachu sekretu pachových žláz skunka pruhovaného (Wood et al., 2002).
    Rod řebčík (Fritillaria) si dlouho držel zvláštní postavení v botanice. Nejprve jako průkopnický cytogenetické model pro studium meiosy a mitózy a díky svým mimořádně velkým chromozomům také chromozomální struktury (Darlington, 1935, 1937; Darlington a La Cour, 1941). Později jako rod, který obsahuje jeden z největších rostlinných genomů vůbec (Bennett a Smith, 1976) (např. tetraploidní Fritillaria assyriaca, 1C = 127,4 pg (Pallicer et al., 2010).

Literatura
Bennett MD, Smith JB. Nuclear DNA amounts in angiosperms. Phil Trans Royal Soc London B 1976; 274: 227-274.
Darlington CD. The internal mechanics of the chromosomes I.-The nuclear cycle in Fritillaria. Proceedings of the Royal Society of London-Series B. 1935; 118: 33–35
Darlington CD. Recent Advances in Cytology. London: Churchill; 1937.
Darlington CD, La Cour LF. The detection of inert genes. Journal of Heredity. 1941; 32: 115–121.
Helsper JP, Bücking M, Muresan S, Blaas J, Wietsma WA. Identification of the volatile component(s) causing the characteristic foxy odor in various cultivars of Fritillaria imperialis L. (Liliaceae). J Agric Food Chem. 2006; 54(14): 5087-5091.
Pallicer J, Fay MF, Leech IJ. The largem eukaryotic genome of them all? Bot J Linnean Soc. 2010; 164(1): 10-15.
Patočka J. Od rajské vůně po tchoří puch. Využití odorantů a malodorantů. Vesmír 2006; 85(11): 653-654.
Wood WF, Sollers BG, Dragoo GA, Dragoo JW. Volatile components in defensive spray of the hooded skunk, Mephitis macroura. J Chem Ecol. 2002; 28(9): 1865-1870.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace