Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10271 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Nebezpečné chemické látky, SIN list a REACH
Publikováno: Úterý, 30.04. 2013 - 09:27:08 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Nebezpečné chemické látky, SIN List a REACH

Jiří Patočka

     SIN List (Substitute It Now!) je databáze nejnebezpečnějších chemických látek, které jsou v současné době používány, ale měly by být v budoucnu nahrazeny bezpečnějšími alternativami. Tento seznam vytvořila nevládní organizace Mezinárodní sekretariát pro chemické látky (ChemSec) se sídlem ve Švédsku, aby podpořila náhradu nebezpečných chemikálií v rámci systému chemické politiky Evropské unie – REACH (Registrace, Evaluace a Autorizace CHemických látek).



     Pří přípravě databáze SIN List spolupracuje ChemSec s řadou dalších nevládních organizací z Evropy a USA, např. s European Environmental Bureau (EEB), WWF, Přáteli Země, Greenpeace, Health and Environment Alliance (HEAL), Instituto Sindical de Trabajo Ambiente y Salud (ISTAS) nebo s Evropskou organizací spotřebitelů (BEUC). Důležité je, že metodika tvorby databáze SIN List prošla otevřenou kritickou oponenturou, je veřejně přístupná a každý se s ní může seznámit či navrhnout její úpravy.
     Prvá verze databáze SIN List (1.0) byla představena v září 2008 v Bruselu na mezinárodní konferenci o náhradě nebezpečných chemikálií. Tehdy zahrnovala 256 chemických látek. Aktualizovaná verze 2.0 byla zveřejněna v květnu 2011 a poprvé do ní bylo zařazeno i 22 látek narušujících hormonální systém, tzv. endokrinních disruptorů. Nejnovější verze SIN Listu (2.1) z dubna 2013 již zahrnuje 626 položek a oproti minulé verzi byla rozšířena o 249 látek, které vyvolávají rakovinu, způsobují mutace a ohrožují rozmnožování. Mnohé z nich jsou užívané v široké škále spotřebního zboží denní potřeby, přestože představují ohrožení pro zdraví člověka a životní prostředí. Všechny tyto látky splňují kritéria evropské směrnice REACH pro látky vzbuzující mimořádné obavy (SVHC – Substances of Very High Concern) a měly by být v rámci Evropské unie regulovány. Do seznamu bylo přidáno také několik chemikálií, o kterých se nedávno členské státy EU dohodly, že patří mezi látky vzbuzující mimořádné obavy. Ty nebyly v předchozí verzi zařazeny do SIN Listu vzhledem k tomu, že jsou směsmi nebo postrádají unikátní číselnou klasifikaci (CAS). To ovšem neznamená, že by byly méně nebezpečné.
     Význam SIN Listu svým významem již přesáhl hranice Evropské unie, když databáze a metodika její přípravy byly přeloženy do řady jazyků, včetně japonštiny, korejštiny nebo čínštiny. SIN List byl představen na řadě konferencí po celém světě a stal se například jedním z inspiračních zdrojů pro reformu regulace chemických látek státu Kalifornie. Přestože je význam SIN Listu obecně přijímán v mnoha zemích, příprava na seznamu je mnohem pomalejší než se předpokládalo. Je tomu tak mimo jiné i proto, že řada členských států EU (včetně České republiky) se na procesu aktivně nepodílí a nenominovala doposud ani jedinou nebezpečnou chemikálii na kandidátský seznam nejnebezpečnějších chemických látek, které mají být podrobeny proceduře autorizace v rámci REACH.
     Toxikoložka Anna Lennquistová  z ChemSec uvedla, že „SIN List nyní zahrnuje 626 chemických látek vzbuzujících mimořádné obavy ve srovnání se 138 těmto látkami na oficiálním kandidátském seznamu vytvořeném na základě směrnice REACH. Zbývá tedy vykonat ještě mnoho práce, než budou v Evropské unii nejnebezpečnější chemikálie regulovány“.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace