Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5417 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Tanshinony – obsahové látky šalvěje červenokořenné s širokým spektrem biol
Publikováno: Čtvrtek, 07.03. 2013 - 11:32:05 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Tanshinony – obsahové látky šalvěje červenokořenné s širokým spektrem biologických účinků

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Tanshinony jsou lipofilní diterpenické sloučeniny abietanového typu, které byly poprvé izolovány z kořenů šalvěje červenokořenné (Salvia miltiorrhiza Bunge). První z této početné skupiny látek byly izolovány již v roce 1930 a od té doby probíhá intenzivní výzkum. Od té doby bylo popsáno již více než 40 různých látek. K nejvýznamnějším patří tanshinony I, IIA a IIB, isotanshinon, nortanshinon, cryptotanshinon, isocryptotanshinon I a II, hydroxytanshinon, tanshinol A, B a C, miltion a miltiron. Později byly tanshinony zjištěny i v dalších druzích rodu Salvia (Zhou et al., 2005; Zhang et al., 2012).



     Salvia miltiorrhiza má již po několik tisíc let významné postavení v tradiční čínské medicíně, kde patří k vysoce ceněným léčivům. Známá je zde pod jménem Danshen nebo Tan-shen. Používá se k léčbě aterosklerózy, hyperlipidemie, anginy pectoris, palpitace, cirhózy jater, bolestí kloubů, menstruačních potíží, nervozity a nespavosti, bolestí břicha a infekcí a vředů (Hempen, 2009; Wu, 2005).

     Farmakologické studie zjistily, že šalvěj červenokořenná inhibuje agregaci krevních destiček, snižuje krevní tlak, působí proti horečce a zánětům a má protinádorový, antioxidační, antimikrobiální, sedativní a hepatoprotektivní účinek. Zlepšuje periferní krevní oběh, rozšiřuje cévy a působí na srdeční sval podobně jako digoxin. Tyto poznatky mohou vést k vývoji nových léčiv (Wang et al., 2007). Tanshinony jsou v poslední době intenzivně studovány jako látky, které účinně chrání buňku před apoptózou vyvolanou hypoxií (Jin et al., 2013). Jejich farmakologické účinky jsou však velmi široké a nabízí možnost, že tato prastará orientální droga nalezne využití i v moderní medicíně (Xu a Liu, 2013).
     Kromě tanshinonů se na léčivém účinku šalvěje červenokořenné podílejí i další látky, především fenolické sloučeniny (salviol, salvianolové kyseliny A, B a C, salvianová kyselina A,  protokatechový aldehyd, kyselina ursolová, lithospermová, rozmarýnová, protokatechová a další) (Zhou et al., 2005). 

Literatura
Hempen C-H. A Materia Medica for Chinese Medicine: Plants, Minerals and Animal Products. Churchill Livingstone 2009. 1016 p.
Jin HJ, Xie XL, Ye JM, Li CG. TanshinoneIIA and cryptotanshinone protect against hypoxia-induced mitochondrial  apoptosis in H9c2 cells. PLoS One. 2013; 8(1): e51720.
Wang X, Morris-Natschke SL, Lee KH. New developments in the chemistry and biology of the bioactive constituents of Tanshen. Med Res Rev. 2007; 27(1): 133-148.
Wu J-N. An Illustrated Chinese Materia Medica. Oxford University Press 2005. 706 p.
Xu S, Liu P. Tanshinone II-A: new perspectives for old remedies. Expert Opin Ther Pat. 2013; 23(2): 149-153.
Zhang Y, Jiang P, Ye M, Kim SH, Jiang C, Lü J. Tanshinones: sources, pharmacokinetics and anti-cancer activities. Int J Mol Sci. 2012; 13(10): 13621-13666.
Zhou L, Zuo Z, Chow MS. Danshen: an overview of its chemistry, pharmacology, pharmacokinetics, and clinical use. J Clin Pharmacol. 2005; 45(12): 1345-1359.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 15

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace