Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 13261 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Chrysolaminaran, zásobní polysacharid rozsivek
Publikováno: Čtvrtek, 01.11. 2012 - 19:41:34 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Chrysolaminaran, zásobní polysacharid rozsivek

Jiří Patočka

     Polysacharidy jsou polymerní cukry tvořené monosacharidovými jednotkami, které jsou spojeny glykosidickou vazbou. V přírodě jsou tyto látky velmi rozšířené a hrají buď úlohu stavebních prvků, jako např. celulóza nebo chitin, nebo jsou zásobárnou uhlíku a energie v různých organismech. Takovou zásobní látkou u rostlin je škrob a u živočichů glykogen, vysoce větvený polymer tvořený jednotkami glukózy (polyglukan). Glykogen je uložen ve formě granulí v cytoplazmě některých buněk, zejména svalů a jater. Průměrný člověk má v zásobě 250-400 g glykogenu, z toho asi 1/3 v játrech a  2/3 ve svalech. Jaterní glykogen udržuje stabilní hladinu krevního cukru zvláště při hladovění, svalový glykogen je okamžitě využitelný ke svalové práci jako rychlý zdroj energie.





     Zásobní polysacharidy vyrábí a skladují také houby a mikroorganismy. U mikroorganismů navíc hrají zvláštní úlohu. Některé se nacházejí na povrchu mikrobiálních buněk a jsou nositelem jejich imunochemické specificity. Zásobním polysacharidem mikroorganismů, mořských rozsivek kmenů Stramenopila a Haptophyta (Prymnesiophyta) je chrysolaminaran, (1,3;1-6)-beta-D-glukan, uložený ve zvláštních vakuolách těchto eukaryotických organismů (Størseth et al. 2005; Alekseeva et al. 2005).
     Pomocí NMR spektroskopie bylo zjištěno, že chrysolaminaran je tvořen jedním hlavním cukerným beta-(1-3)-řetězcem a jedním vedlejším beta-(1-6)-řetězcem. Stupeň polymerace u chrysolaminaranu z rozsivky Chaetoceros debilis je 30 a odpovídající molekulová hmotnost kolem 4900 (Størseth et al. 2006). Chrysolaminarany u různých druhů rozsivek se mohou lišit molekulovou hmotností i různými délkami hlavního i vedlejšího řetězce (McConville et al. 1986).
     Nedávno byla dokončena kompletní sekvence genomu rozsivek Phaeodactylum tricornutum a Thalassiosira pseudonana a byly identifikovány geny pro enzymy podílející se na metabolických drahách karbohydrátů, geny kódující enzymy podílející se na fotorespiraci. Výsledky tohoto výzkumu přinesly nový pohled na metabolické dráhy anorganického uhlíku u rozsivek a lepší porozumění globálním uhlíkovým cyklům (Kroth et al. 2008).
     Chrysolaminarany, podobně jako beta-glukany vyšších hub, jsou významnými bioaktivními substancemi. Jejich biologická aktivita je zachována i při perorální aplikaci, takže mohou být součástí pokrmů. Farmakologicky významná je zejména jejich imunomodulační (Thompson et al. 2010) a protinádorová aktivita (Kusaikin et al. 2010). Studium biologických účinků chrysolaminaranů je teprve na samém počátku, ale už teď je zřejmé, že se jedná o zajímavé a nadějné látky s nízkou toxicitou, které by mohly nalézt uplatnění v humánní medicíně.

Literatura
Alekseeva SA, Shevchenko NM, Kusaĭkin MI, Ponomorenko LP, Isakov VV, Zviagintseva TN, Likhoshvaĭ EV. Polysaccharides of diatoms occurring in Lake Baikal. [Article in Russian] Prikl Biokhim Mikrobiol. 2005; 41(2): 213-219.
Kroth PG, Chiovitti A, Gruber A, Martin-Jezequel V, Mock T, Parker MS, Stanley MS, Kaplan A, Caron L, Weber T, Maheswari U, Armbrust EV, Bowler C. A model for carbohydrate metabolism in the diatom Phaeodactylum tricornutum deduced from comparative whole genome analysis. PLoS One. 2008; 3(1): e1426.
Kusaikin MI, Ermakova SP, Shevchenko NM, Isakov VV, Gorshkov AG, Vereshchagin AL, Grachev MA, Zvyagintseva TN. Structural characteristcs and antitumor activity of a new chrysolaminaran from the diatom alga Synedra acus. Chem Nat Comp 2010; 46(1): 1-4.
McConville MJ, Bacic A, Clarke AE. Structural studies of chrysolaminaran from the ice diatom Stauroneis amphioxys (Gregory). 1986; 153(2): 330-333.
Størseth TR, Hansen K, Reitan KI, Skjermo J. Structural characterization of beta-D-(1-->3)-glucans from different growth phases of the marine diatoms Chaetoceros mülleri and Thalassiosira weissflogii. Carbohydr Res. 2005; 340(6): 1159-1164.
Størseth TR, Kirkvold S, Skjermo J, Reitan KI. A branched beta-D-(1-->3,1-->6)-glucan from the marine diatom Chaetoceros debilis (Bacillariophyceae) characterized by NMR. Carbohydr Res. 2006; 341(12): 2108-2114.
Thompson IJ, Oyson P, Williamson DE. Potential of the β-glucans to enhance innate resistance to biological agents. Expert Rev Anti_infect Ther 2010; 8(3): 339-352.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.24 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace