Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5160 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Closthioamid, unikátní polythioamid
Publikováno: Pondělí, 03.09. 2012 - 09:15:16 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Closthioamid, unikátní polythioamid

Jiří Patočka

     Thioamidy v přírodě se nejčastěji objevují jako sekundární metabolity anaerobních mikroorganismů (Banala a Süssmuth, 2010), z nichž některé jsou patogenní pro člověka a živočichy. Mnohé thioamidy vykazují významnou biologickou aktivitu, často jsou toxické. Takovou látkou je i closthioamid, molekula s unikátní strukturou polythioamidu, která nemá v přírodě obdoby (Lincke  et al., 2010). Byla izolována z bakterie Clostridium cellulolyticum a protože jde o anaerobní bakterii, najdeme v její molekule více atomů síry než kyslíku.



      Closthioamid má vlastnosti antibiotika a je aktivní proti multirezistentním Stafylokokům (Behnken etal., 2012). Gram-pozitivní patogeny rezistentní proti antibiotikům představují stále větší problém. Jednou z nejnebezpečnějších gram-pozitivních bakterií pro člověka je methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA). V současné době je citlivý pouze na vankomycin a teicoplanin, proti ostatním antibiotikům užívaným v klinické praxi je rezistentní. Některé kmeny MRSA však začínají být rezistentní i na vankomycin. Vankomycin-rezistentní enterokoky (VRE) jsou dalším problémem současné medicíny. Jsou totiž příčinou nejvýznamnějších nosokomiálních infekcí a v současné době neexistuje žádné dostatečně účinné antibiotikum vhodné pro léčení infekcí vyvolaných VRE.
     Je proto velmi nadějné, že closthioamid je účinný jak proti MRSA, tak proti VRE s MIC50 = 0,58 µM. Closthioamid je proti těmto bakteriím významně účinnější než ciprofloxacin, standardní lék používaný u infekcí VRE (Behnken a Hertweck, 2012). Je proto velmi pravděpodobné, že closthioamid se brzy objeví v klinické praxi a připravován by mohl být synteticky (Kloss et al., 2011). Objev closthioamidu podnítil chemiky k syntéze podobných látek, které by také mohly mít zajímavé biologické účinky (Zhang, 2011).

Literatura
Banala S, Süssmuth RD. Thioamides in nature: in search of secondary metabolites in anaerobic microorganisms. Chembiochem. 2010; 11(10): 1335-1337.
Behnken S, Hertweck C. Anaerobic bacteria as producers of antibiotics. Appl Microbiol Biotechnol. 2012 Aug 2. [Epub ahead of print]
Behnken S, LinckeT, Kloss F, Ishida K, Hertweck C. Antiterminator-mediated unveiling of cryptic polythioamides in an anaerobic bacterium. Angew. Chem., Int. Ed., 2012; 51(10): 2425-242.
Kloss, F.; Lincke, T.; Hertweck, C., Highly Efficient Total Synthesis of the Clostridium-Derived anti-MRSA Antibiotic Closthioamide. Europ J Org Chem 2011; 2011(8):: 1429-1431.
Lincke T, Behnken S, Ishida K, Roth M, Hertweck C. Closthioamide: an unprecedented polythioamide antibiotic from the strictly anaerobic bacterium Clostridium cellulolyticum. Angew Chem Int Ed Engl. 2010; 49(11): 2011-2013.
Zhang IL. Synthesis and characterization of closthioamide derivatives: An honors paper for the Program of Biochemistry, Bowdoin College, Brunswick, 2011, ME: 1-41.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.16 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace