Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2364 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Lissoclinolid, cytotoxin z mořské sumky
Publikováno: Úterý, 27.12. 2011 - 16:01:15 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Lissoclinolid, cytotoxin z mořské sumky

Jiří Patočka

Sumky jsou primitivní strunatci z podkmene pláštěnců (Urochordata). Jsou to mořští živočichové, jejichž tělo je pokryto pláštěm (tunikou) který je tvořen polysacharidem  tunicinem. Vnější vrstva těla je tvořena z nebuněčných, vláknitých struktur. Sumky jsou hermafrodité a v jejich životním cyklu se objevuje stádium larvy a dospělce. Larva plave ve vodě, dospělec žije přisedlým způsobem na dně studených moře, většinou v koloniích.



Sumky produkují řadu biologicky účinných látek, většinou alkaloidů, jako jsou např. bistramidy. Jednou z mála biologicky účinných látek, která v molekule neobsahuje dusík, je lissoclinolid, izolovaný ze sumky Lissoclinum patella (Davidson a Ireland, 1990). Malá molekula lissoclinolid je polynenasyceným derivátem dihydrofuran-2-onu a jeho struktura byla odvozena ze spektrálních měření a potvrzena totální syntézou (Rossi et al., 1998; Xu a Negishi, 1999; Langer a Freifeld, 2001). Látka je identická s tzv. tetrenolinem (Görth a Brückner, 1999), který byl izolován jako sekundární metabolit plísně Micropolyspora venezuelensis (Gallo et al., 1969). Chlorované diterpeny se strukturou blízkou lissoclinolidu byly izolovány ze dvou druhů měkkýšů z oblasti Filipin - Pleurobranchus albiguttatus a P. forskalii (Fu et al., 2004).
     Biologická aktivita lissoclinolidu spočívá v jeho schopnosti inhibovat buněčný růst mnoha buněčných linií savčích nádorů s průměrnou IC50 395 nM. Lissoclinolid zastavuje dělení buňky ve fázi G2/M (Richardon a Ireland, 2004). Mechanismus působení lissoclinolidu není dosud jasný ale zřejmě do něj není zapojen ani tubulin, ubiquitin specifické isopeptidázy, p53 nebo p21 (Richardon a Ireland, 2004).

Literatura
Davidson BS, Irenad CM. A profile of the in vitro antitumor activity of lissoclinolide. Toxicol Appl Pharmacol. 2004; 195(1): 55-61.
Davidson BS, Irenad CM. Lissoclinolide, the first non-nitrogenous metabolite from a Lissoclinum tunicate. J Nat Prod 1990; 53(4): 1036-1038.
Fu X, Palomar AJ, Hong EP, Schmitz FJ, Valeriote FA. Cytotoxic lissoclimide-type diterpenes from the molluscs Pleurobranchus albiguttatus and Pleurobranchus forskalii. J Nat Prod. 2004; 67(8): 1415-1418.
Gallo GG, Coronelli C, Vigevani A, Lancini GC. The structure of tetrenolin : A new antibiotic substance. Tetrahedron 1969; 25(23): 5677-5680.
Görth FC, Brückner R. Stereoselective synthesis of lissoclinolide and proof that ´tetrenolin´ is identical to lissoclinolide. Synthesis 1999; S1: 1520-1528.
Langer P, Freifeld I. Regio- and Diastereoselective Synthesis of Lissoclinolide Analogues by Lewis Acid Catalyzed Cyclization of the First 1,5-Bis(trimethylsilyloxy)-1,3,5-hexatrienes with Oxalyl Chloride. Synlett 2001(4): 523-525.
Richardson AD, Ireland CM. A profile of the in vitro antitumor activity of lissoclinolide. Toxicol Appl Pharmacol. 2004; 195(1): 55-61.
Rossi R, Bellina F, Biagetti M, Mannina L. Stereocontrolled synthesis of lissoclinolide by sequential transition metal-catalyzed lactonization/cross-coupling reactions. Tetrahedron Lett. 1998; 39(42): 7799-7802
Xu C, Negishi E. A highly efficient and selective synthesis of lissoclinolide featuring hydrogen transfer hydrozirconation, trans-selective Pd-catalyzed cross coupling of alkenylzirconiums with 1,1-dibromoalkenes and Ag-catalyzed lactonization providing (Z)-γ-alkylidenebutenolides. Tetrahedron Lett. 1999; 40(3): 431-434.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace