Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2269 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Halimedatrial: jed chránící mořské řasy Halimeda sp. před predátory
Publikováno: Sobota, 29.10. 2011 - 08:57:35 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Halimedatrial: jed chránící mořské řasy Halimeda sp. před predátory

Jiří Patočka

     Halimeda sp. je rod mořských zelených řas, jejichž stélka se skládá ze segmentů, v jejichž tkáních je uložen uhličitan vápenatý (aragonit). Halimeda sp. patří mezi nejběžnější mořské řasy na tropických korálových útesech. Svým tvarem připomínají opuncie, zejména druh H. opuntia. Silně zvápenatělé stélky těchto řas (H. opuntia, H. macroloba) se významně podílí na vápenitých usazeninách tropických moří. Chloroplasty řas Halimeda sp. se nachází ve vnější části stélky. Ve dne jsou chloroplasty na povrchu a probíhá v nich intenzivní fotosyntéza, ale v noci, kdy nemohou pracovat, se přemisťují hluboko do vnitřku rostliny. Tyto řasy nejsou asi pro většinu býložravců moc poživatelné, přesto mají zřejmě své nepřátele, neboť produkují účinný jed.     Tímto jedem je diterpenoidní trialdehyd  s unikátní chemickou strukturou, nazvaný halimedatrial. Látka byla izolována Paulem a Fenicalem (1983) a v laboratorních testech vykazovala toxicitu pro herbivorní korálové ryby. Vedle halimedatrialu byl jako sekundární metabolit těchto řas nalezen také halimedatetracetát. Obě látky hrají úlohu odstrašujících chemických přípravků pro potenciální predátory. Pracovnící Mořské laboratoře na ostrově Guam zjistili, že v neporušené řase je přítomen převážně málo toxický halimedatetracetát. Při poranění řasy nebo při jejím mletí nebo drcení, se však velmi rychle mění málo jedovatý halimedatetracetát na jedovatější halimedatrial (Paul a Van Alstyne, 1992). K aktivaci jedu tedy dochází teprve tehdy, když ryby začnou řasu okusovat. Aktivní obrana před býložravci je celkem běžná u mnoha suchozemských rostlin, ale přeměna halimedatetracetátu na halimedatrial byl prvý zaznamenaný příklad aktivní obrany u mořských rostlin (Paul et al., 2007). Mnoho nejrůznějších chemických substancí izolovaných z mořských zdrojů bylo studováno s ohledem na jejich biomedicínské aktivity, jako potenciální léčiva. Málo informací však zatím existuje o tom, jakou úlohu hrají tyto látky v mořské ekologii. Způsob, jakým se některé organismy brání pomocí chemických substancí před jinými, je velmi důležitý pro zachování systému biologické rovnováhy. Studium těchto dějů nám možná umožní pochopit, proč ve Středomoří dochází k invazi řas Caulerpa taxifolia, proč se tam rozmnožila bochnatka americká (Pectinatella magnifica) a už dorazila i do českých rybníků, proč jsou na mnoha místech ničeny korálové útesy přemnoženými řasami, proč se objevuje invaze toxigenních sinic (Paul et al., 2007).
Literatura
Nagaoka H, Miyaoka H, Yamada Y. Total synthesis of (+)-halimedatrial: the absolute configuration of halimedatrial. Tetrahedron Lett. 1990; 31(11): 1573-1576.
Paul VJ, Artur KE, Ritson-Williams R, Ross C, Sharp K. Chemical defense: From compounds to communities. Biol Bull. 2007; 213(3): 226-251.
Paul VJ, Fenical W. Isolation of halimedatrial: chemical defense adaptation in the calcareous reef-building alga halimeda. Science. 1983; 221(4612): 747-749.
Paul VJ, Van Alstyne L. Activation of chemical defense in the tropical green algae Halimeda spp. J Exp Marine Biol Exil. 1992; 160(2): 191-203.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace