Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5462 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: 10-hydroxy-trans-2-decenová kyseliná, přírodní antidepresivum v mateří kašičce
Publikováno: Pátek, 21.10. 2011 - 12:37:55 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

10-hydroxy-trans-2-decenová kyseliná, přírodní antidepresivum v mateří kašičce

 

Jiří Patočka

     Mateří kašička je produkt hltanové žlázy mladých dělnic včely medonosné (Apis melifera), které se živí pylem. Mateří kašičkou krmí včely jednak svá vývojová stádia – larvy dělnic během prvních třech dnů života, larvy budoucích matek po celé larvální stádium a matky po celý jejich život. Díky této výživě se včelí královna dožívá více než 5 let, zatímco dělnice se dožívají pouze 2 - 4 měsíců. Živiny mateří kašičky umožňují královně v období kladení vajíček snést 2000 - 3000 vajíček během 24 hodin. Jejich váha je rovna váze samotné včelí královny. V prvopočátku je matka jen obyčejné oplozené vajíčko jako kterékoli jiné, z kterého se později líhnou dělnice. Avšak díky stravě - mateří kašičce - kterou matka od dělnic při svém vývoji dostává a také speciální buňce, ve které vyrůstá, vylíhne se do včelího světa jako královna.Není divu, že o tento včelí produkt je velký zájem a že jsou v něm hledány speciální látky, které jsou schopny z včelího vajíčka udělat královnu. Již prvé chemické rozbory ukázaly, že mateří kašička obsahuje množství organických i anorganických látek, ale nic co by se nenašlo i v jiných přírodních zdrojích: minerální látky, vitamíny, aminokyseliny, peptidy, enzymy apod. Pozdější analýzy prokázaly přítomnost stopových množství i jiných látek, ale dodnes není přesně známo v čem spočívá mimořádná hodnota této potravy pro včely a její příznivý vliv na lidský organismus. Mateří kašička se osvědčuje jako doplněk výživy v boji proti astmatu, jaterním onemocněním, zlomeninám kostí, kožním chorobám a posilování imunitního systému. Mateří kašička celkově osvěžuje organismus, má se zato, že jej omlazuje a udržuje ve zdravém stavu kosti a klouby. Používá se také v kosmetice.
     V roce 1987 byla v mateří kašičce objevena čínskými vědci jednoduchá nenasycená mastná kyselina – kyselina 10-trans-2-decenová (HDEA) (Ji et al., 1987) – která významným způsobem zasahuje do neurogenéze tím, že ovlivňuje diferenciaci neuronálních kmenových buněk (Hattori et al., 2007). Nedávné výzkumy prokázaly, že HDEA má estrogenní aktivitu (Suzuki et al., 2008) a nejnovějším objevem je, že HDEA se chová jako antidepresivum a u myší, které byly vystaveny dlouhodobému stresu, odstraňuje příznaky deprese a úzkosti (Ito et al., 2012). Je to HDEA, která činí mateří kašičku tak mimořádnou potravou pro včely, nebo jsou to jiné, dosud neobjevené látky?

Literatura
Hattori N, Nomoto H, Fukumitsu H, Mishima S, Furukawa S. Royal jelly and its unique fatty acid, 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid, promote neurogenesis by neural stem/progenitor cells in vitro. Biomed Res. 2007; 28(5): 261-266.
Ito S, Nitta Y, Fukumitsu H, Soumiya H, Ikeno K, Nakamura T, Furukawa S. Antidepressant-like activity of 10-hydroxy-trans-2-decenoic Acid, a unique unsaturated Fatty Acid of royal jelly, in stress-inducible depression-like mouse model. Evid Based Complement Alternat Med. 2012; 2012: 139-140. Epub 2011 Jul 24.
Ji N, Yu RG, Yang QH, Yu PH, Li Y. Determination of 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid (10-HDA) in royal jelly by gas liquid chromatography. [Article in Chinese] Zhong Yao Tong Bao. 1987; 12(9): 28-31, 62.
Suzuki KM, Isohama Y, Maruyama H, Yamada Y, Narita Y, Ohta S, Araki Y, Miyata T,
Mishima S. Estrogenic activities of Fatty acids and a sterol isolated from royal jelly. Evid Based Complement Alternat Med. 2008; 5(3): 295-302.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.20 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace