Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4426 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Intoxikace rtutí
Publikováno: Pátek, 12.08. 2011 - 09:47:46 Od: Prof. Patocka
Aplikovaná radiobiologie a toxikologie Karolinarezkova napsal "
Intoxikace rtutí
Karolína Rezková

Rtuť

Rtuť je těžký jedovatý kov. Je jediným kovem, který se za normálních podmínek vyskytuje v kapalném skupenství. Je stabilní a má tendenci setrvávat delší dobu nejen v tělech organismů, ale i v životním prostředí, tím se řadí mezi takzvané perzistentní polutanty.

                    



Rtuť se vyskytuje v několika formách:

§        elementární rtuť: je volná kapalná rtuť, která má vysokou tenzi výhradně jednoatomových par. Je škodlivá zejména při inhalaci.

§        anorganické sloučeniny rtuti: Rtuť tvoří rtuťné a rtuťnaté sloučeniny, tedy sloučeniny kde je rtuť v oxidačních stavech HgI a HgII. Rtuťné sloučeniny jsou oproti rtuťnatým mnohem méně rozpustné ve vodě a tím pádem méně vstřebatelné.

§        organické sloučeniny rtuti: Jsou ze všech forem tohoto kovu nejvíce nebezpečné, neboť mají tendenci se kumulovat v organismech. Nebezpečná je především dlouhodobá expozice těmito sloučeninami.

Zdroje rtuti

Literatura zaměřená na toxikologii rtuti uvádí, že zdrojem intenzivního zájmu veřejnosti jsou v posledních několika letech zejména tři zdroje rtuti: methylrtuť v rybím mase, rtuťové páry v amalgámových zubních výplních a rtuť užívaná jako antiseptikum ve vakcínách. V minulosti byly zdrojem také rtuťové teploměry, jejichž výroba je však v současnosti již zakázána.

Z historie otrav rtutí

Japonská chemická společnost Chisso vypouštěla v letech 1932- 1968 ve svém závodě v Minamatě do řeky rtuť, která byla užívána jako katalyzátor pro výrobu acetaldehydu. Rtuť se ve formě organických sloučenin dostala do potravního řetězce a způsobila rozsáhlou otravu zvířat i lidí. Vlivem rtuti přišly na svět děti s těžkými fyzickými i mentálními poruchami. Do zmíněné zátoky bylo tehdy vypuštěno nejméně 260 tun rtuti. Pravděpodobně se jednalo až o 600 tun.

Vliv rtuti na organismus

Projevy intoxikace závisí na formě rtuti a na cestě vstupu rtuti do organismu. Při inhalaci par elementární rtuti bývají nejvíce zasaženy plíce. Dochází k akutnímu zánětu plic a průdušek. Je-li rtuť požita per os, projevuje se akutní otrava zvracením či krvavým průjmem. Pokud se jedná o chronickou otravu rtutí, bývá kritickým orgánem především centrální nervová soustava. Objevuje se třes spolu s poruchami chování, výpadky paměti a poruchami spánku. Schopnost kumulace v těle mají především organické sloučeniny rtuti, ty se shromažďují zejména v játrech, mozku, slezině a ledvinách. Ledviny obsahují metaloprotein, který rtuť váže. Spolehlivým ukazatelem obsahu rtuti v organismu bývá její obsah v krvi, resp. v červených krvinkách. Krví je rtuť distribuována do tkáni a orgánů (Tuček, 2006; Mlčoch).

použitá literatura:

TUČEK, M. Současná zdravotní rizika expozice rtuti a jejím sloučeninám. České pracovní lékařství . 2006, 1.

MUDr. Zbyněk Mlčoch: http://www.zbynekmlcoch.cz/info/ostatni_obory/otrava_intoxikace_rtuti_priznaky_projevy_lecba_prevence_amalgam.html

"
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Aplikovaná radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Aplikovaná radiobiologie a toxikologie:
Belladonnové alkaloidy: atropin a skopolamin


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace